Na budynku Szkoły Podstawowej nr 36 pojawiła się tablica upamiętniająca Józefa Dolezicha, kierownika szkoły w latach 1910-1920 oraz jego syna Norberta Dolezicha – malarza, grafika i literata. Tablica powstała dzięki staraniom członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa.
Słynni mieszkańcy Orzegowa
W czwartek, 11 stycznia, prezydent miasta Michał Pierończyk odsłonił tablicę poświęconą pamięci Józefa Dolezicha i jego syna Norberta Ernsta Dolezicha. Tablica znajduje się na budynku Szkoły Podstawowej nr 36 – miejsce to nie jest przypadkowe, gdyż Józef Dolezich był w latach 1910-1920 kierownikiem tej szkoły. Wówczas była to placówka oświatowa dla chłopców.
Jego syn, Norbert Ernst Dolezich urodził się 16 lutego 1906 roku w Bielszowicach. W wieku 4 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Orzegowa, gdzie jego ojciec otrzymał posadę kierownika szkoły. Norbert był znakomitym pisarzem, malarzem i grafikiem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Królewcu. W swojej twórczości często nawiązywał do Orzegowa, w którym spędził dzieciństwo, m.in. w autobiografii „Pochodzę z Orzegowa”. Dzięki jego twórczości wiemy, jakie zmiany zachodziły w tej części miasta.
Tablica powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Orzegowa, które pielęgnuje historię tej dzielnicy.
Wyjątkowi goście
Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, w budynku szkoły odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Orzegowa, które swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście. Mowa o przedstawicielkach rodziny Piotra Tomanka, naczelnika Gminy Orzegów w latach 1927-1939. Joanna Madeja wraz z córką Agnieszką, prawnuczką Tomanka, przekazały Towarzystwu Miłośników Orzegowa pamiątki po Piotrze Tomanku. Towarzystwo otrzymało album ze zdjęciami Orzegowa z lat 1937-1938, popiersie Tomanka wykonane z węgla, a także portrety jego pierwszej żony Waleski i ojca Kazimierza. Portrety zawisły w Centrum Inicjatyw Społecznych - Stary Orzegów.