Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiana czasu 2022 - kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas?

  • Dodano: 2021-10-08 08:15, aktualizacja: 2022-03-25 14:59

Zmiana czasu miała na celu dostosowanie życia ludzkiego do jak najefektywniejszego wykorzystania światła słonecznego, jednak to założenie staje się nieco nieaktualne i szkodliwe dla człowieka. Cofanie lub przesuwanie czasu wpływa także na nasze samopoczucie - często niestety negatywnie. Kiedy przestawiamy czas w 2022 roku? O ile przestawiamy zegarki? Kiedy cofamy czas a kiedy przesuwamy go do przodu? Wszystko wyjaśniamy w artykule!

Do zmiany czasu dochodzi 2 razy w roku - wielu uważa, że o 2 razy za dużo. Pewnie niewiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego lata temu wprowadzono zmianę czasu, jednak okazuje się, że wówczas było to jak najbardziej uzasadnione. Kiedy w 2022 roku przestawiamy zegarki? Czy obowiązek zmiany czasu już niebawem zniknie z państw Unii Europejskiej? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zapewne często przed zmianą czasu zadajesz sobie pytanie: po co te przestawianie zegarków godzinę do przodu lub do tyłu? Trzeba przyznać, że w dawnych czasach miało to większe uzasadnienie. Po raz pierwszy o zmianie czasu wspomniał Benjamin Franklin. Wprowadzenie przestawiania zegarków wiązało się przede wszystkim z chęcią oszczędzania energii elektrycznej, co było wówczas bardzo korzystne z punktu widzenia ekonomicznego. Dzięki zmianie czasu mieszkańcy Ameryki Północnej mogli dłużej cieszyć się światłem słonecznym i jednocześnie zużywać mniej prądu. Wówczas stosowanie takiego rozwiązania miało służyć oszczędności, jednak dzisiejszych realiach argument ten zupełnie stracił sens - przez zwiększony dostęp do energii elektrycznej i przeróżnych urządzeń zasilanych prądem, ilość zużytej energii nie wiąże się już w żaden sposób ze zmianami czasu.

Kiedy przestawiamy zegarki na zimowy w 2022 roku?

Kiedy przestawiamy zegarki z letniego na zimowy? Oczywiście jesienią, z soboty na niedzielę! Zmiany czasu potrafią być irytujące, jednak przestawianie wskazówek zegara według czasu zimowego z pewnością spodoba się wszystkim śpiochom! Dlaczego? O ile przestawiamy zegarki? Kiedy cofamy zegarki na czas zimowy, możemy pospać o godzinę dłużej. W tym roku na dłuższy sen będziemy mogli liczyć w nocy, 30 października. Wówczas zmienimy godzinę z 3:00 na 2:00, co spowoduje, że ta noc potrwa godzinę dłużej.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2022 roku?

Na pytanie, kiedy przestawiamy czas zimowy na letni, odpowiadamy - już niedługo! Czas według czasu letniego zaczynamy obliczać od ostatniej niedzieli marca - w 2022 roku jest to 27 marca. Jak teraz przestawiamy zegarki? Oczywiście o godzinę, tym razem do przodu. O godzinie 2:00 w nocy, zegarek trzeba przestawić na 3:00. Mamy złą wiadomość dla osób lubiących sen - niestety tej nocy będziemy spali godzinę krócej. 

Jak przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu nie jest niczym skomplikowanym, jednak należy o niej pamiętać, gdyż następnego dnia może na nas czekać wiele nieprzyjemności związanych z błędną godziną na wszystkich urządzeniach w mieszkaniu. O ile przestawiamy zegarki? Na szczęście tylko o godzinę, a zmiany dokonuje się w nocy. Na większości urządzeń, takich jak telefony czy komputery, proces ten jest automatyczny, jednak na zegarkach analogowych lub urządzeniu bez synchronizacji radiowej, zmian trzeba dokonać samodzielnie. Nie jest to nic skomplikowanego - w przypadku zegarków analogowych wystarczy pociągnąć za koronkę i przekręcić ją tak, aby wskazówki wskazywały wybraną przez nas godzinę. Z kolei w przypadku zegarków cyfrowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana - najłatwiej informacji na temat tego, jak przestawić zegarek, szukać w instrukcji obsługi urządzenia.

Wpływ zmiany czasu na zdrowie człowieka

Warto wiedzieć, że zmiana czasu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na samopoczucie. Przesunięcie czasu chociażby o godzinę oznacza zaburzenie zegara biologicznego naszego organizmu, a co za tym idzie - narażamy się na dodatkowy stres. Badania pokazują, że ludzki organizm potrzebuje rutyny; posiłki, godziny wstawania i snu powinny być w miarę regularne. Gdy cykl zostaje zaburzony, możemy czuć się nieco gorzej - może pojawić się zmęczenie i spadek ogólnego samopoczucia. Oczywiście nie są to poważne zaburzenia - organizm przystosuje się do zmian w ciągu kilku dni, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że ciągłe zmiany czasu nie są najlepsze dla naszego samopoczucia. 

Jak zapobiegać złemu samopoczuciu i pogorszeniu się stanu zdrowia po przestawieniu zegarków? Lekarze radzą, aby przede wszystkim słuchać własnego organizmu - kłaść się w momencie poczucia senności oraz wstawać gdy jesteśmy już wypoczęci.

Kiedy koniec przestawiania czasu?

Jak zwykle w okolicach marca i października coraz częściej pojawia się pytanie: "Kiedy i jak przestawiamy zegarki?". Mamy dobrą wiadomość dla przeciwników ciągłego przestawiania zegarków. Już od dłuższego czasu na forum całej Unii Europejskiej, również w Polsce, trwają dyskusje nad odejściem od zmiany czasu. Przygotowano już nawet projekt likwidacji zmiany czasu - niestety pandemia COVID-19 sprawiła, że te plany musiały zostać odłożone w czasie. Projekt zakłada, że kraje UE wspólnie wybiorą czas, którym chcą się posługiwać całorocznie, więc kolejne zmiany czasu nie będą już konieczne. Przeciwko zmianie czasu są przedstawiciele kolei oraz podmioty podtrzymujące gospodarkę. Czy oznacza to, że już niebawem w Polsce nie będziemy musieli martwić się tym, czy nie zapomnieliśmy o kolejnej zmianie czasu? Na to wygląda! Być może po zakończeniu stanu epidemii Unia Europejska powróci do tematu "zamrożenia czasu". Niestety nie możemy jeszcze odpowiedzieć na pytanie do kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy i na odwrót, gdyż sytuacja w Europie jest obecnie bardzo dynamiczna.

Przykładem państwa, które już od lat nie stosuje zmiany czasu, jest Rosja - dzięki temu nie musi się zmagać m.in. z problemami komunikacyjnymi, wynikającymi z przesunięciem wskazówek zegara do przodu lub do tyłu. 

Podsumowanie

Co warto zapamiętać z tego artykułu? Przede wszystkim, to kiedy się przestawia zegarki. W 2022 roku przestawianie zegarków na czas zimowy nastąpi 30 października, a na letni - 27 marca. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że w ciągu kilku dni po zmianie czasu nasze samopoczucie może być nieco gorsze - wszystko przez zaburzenie rutyny i rytmu działania organizmu. Być może już niebawem nie będziemy musieli martwić się zmianą czasu - dyskusja na temat zaniechania zmian czasu toczy się od 2020 roku i być może już niebawem znajdzie swój finał. Ku wprowadzeniu braku zmiany czasu skłaniają się zarówno politycy, jak i przedsiębiorcy. Kiedy będzie nam dane przestawiać zegarki po raz ostatni? Tego niestety jeszcze nie wiadomo, jednak myślimy, że to kwestia czasu.

Komentarze (1)    dodaj »

  • John

    by sobie to mogli darować, ida do roboty po cimoku, wracom po cimoku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również