Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiana organizacji ruchu w Kochłowicach. Nie wszyscy są z niej zadowoleni

 • Dodano: 2019-09-03 12:30, aktualizacja: 2019-09-05 13:06

W lipcu w rejonie skrzyżowania ulic: Oświęcimskiej i Józefa Piłsudskiego w Kochłowicach wprowadzono nową organizację ruchu. W założeniu zmiana ta miała upłynnić ruch. Czy to się udało? Nie wszyscy mieszkańcy są tego zdania.

Zmiana organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic: Oświęcimskiej i Józefa Piłsudskiego została wprowadzona na wniosek Radnego Rady Miasta Ruda jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "Śląska — Rafała".---#---Zmiana organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic: Oświęcimskiej i Józefa Piłsudskiego została wprowadzona na wniosek Radnego Rady Miasta Ruda Śląska - Rafała Wypiora.---#---Śląska-Rafała#Śląska — Rafała---#---Śląska - Rafała">Śląska - Rafała Wypiora. Według nowych zasad wyjeżdżający z ulicy Piłsudskiego w ulicę Oświęcimską muszą ustąpić pierwszeństwa. Dotychczasowy pas, który pozwalał na włączenie się do ruchu wzdłuż tej ulicy, został wyłączony.

Pomysł tej zmiany organizacji ruchu w obrębie ulicy Piłsudskiego z ul. Oświęcimską pojawił się w czerwcu zeszłego roku na jednym ze spotkań z mieszkańcami. To właśnie wtedy mieszkańcy zgłaszali problemy z wyjazdem z pasa rozbiegowego i włączeniem się do ruchu. Szczególnie bywało to utrudnione, kiedy kierowcy chcieli skręcić w ul. Tunkla. Często dochodziło do całkowitego paraliżu ruchu, a nie raz zdarzało się, że kierowca zatrzymywał się tuż przy wysepce na skrzyżowaniu ul. Oświęcimskiej z Radoszowską, co również skutkowało zatorem - mówił Rafał Wypior.

W założeniu zmiana ta miała upłynnić ruch. Czy to się udało? Nie wszyscy mieszkańcy są tego zdania.

To, co działo się tam w czasie wakacji to dopiero przedsmak, tego, co dziać się tam będzie teraz. Ludzie rano jadą do pracy i odwożą dzieci do szkół i przedszkoli. Wyjechanie z ulicy Piłsudskiego może być bardzo trudne. Jest bardzo małych kierowców, którzy czasem kogoś wpuszczą. Kiedyś działała tutaj zasada jazdy "na suwak". Ona też nie była idealna, ale na pewno lepsza niż ta, która została wprowadzona - pisze pani Anna, mieszkanka Kochłowic.

Jak informuje Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Ruda Śląska, poprzednie rozwiązanie, choć umożliwiało płynne włączenie się do ruchu, zmuszało kierujących poruszających się w stronę ul. Wyzwolenia do dynamicznego przecięcia i zmiany 3 pasów ruchu na krótkim odcinku ul. Oświęcimskiej, co prowadziło do sytuacji konfliktowych.

Z tego powodu zlikwidowano pas włączenia, celem odpowiednio wczesnej segregacji pojazdów poruszających się w kierunku ul. Radoszowskiej - mówił Adam Nowak.

Mimo kilku negatywnych głosów mieszkańców, dotyczących zmiany organizacji w ruchu w tym rejonie, kochłowicki radny broni swojego pomysłu. Zaznacza również, że zmiana ta nie ma być lekiem na zakorkowane centrum dzielnicy.

Chciałbym przypomnieć, że zmiana ta została wprowadzona po roku od zgłoszenia i pozytywnego rozpatrzenia przez urzędników. Zaznaczam, że tej zmiany nie uważam za lek na zakorkowane centrum dzielnicy. Tutaj kłania się brak obwodnicy i brak alternatywnych dróg. Wystarczy, że jedna z głównych ulic zostanie zablokowana, a cały kochłowicki rynek zostaje natychmiast zakorkowany. Obserwuje, jak sprawdza się ta zmiana organizacji ruchu i na chwilę obecną mogę stwierdzić, że korki się nie zwiększyły. Oczywiście, że w godzinach szczytu komunikacyjnego to miejsce, jak i inne w obrębie rynku się korkują, tak było zawsze - mówi radny.

Rzecznik rudzkiego magistratu poinformował, że wprowadzając tę zmianę, zakładano, że będzie miała charakter stały. Radny natomiast na profilu społecznościowym stowarzyszenia "Lepsze Kochłowice, Lepsza Ruda Śląska” poinformował, że zmiana ta jest tylko próbą.

Część chwali rozwiązanie, część krytykuje. Sprawa jest rozwojowa, jeśli zmiana się nie sprawdzi, to tak jak mieszkańcom tłumaczyłem, potraktuję ją jako test. Napiszę interpelację w sprawie przywrócenia skrzyżowania do stanu początkowego - skomentował Rafał Wypior.

A Wam podoba się zmiana organizacja ruchu w tym rejonie? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także

Komentarze (61)    dodaj komentarz »

 • Sisi

  Masakra. Było dobrze, to postanowili zepsuć. Jak można było się włączyć z pasa do ruchu to szybciej to szło. A teraz to po prostu trzeba czekać aż ktoś będzie wcześniej chciał przejść na pasach, wiśnie guzik i zapali się czerwone na Radoszowskiej. Przy dużym natężeniu ruchu to jedyna szansa na wyjechanie z Piłsudskiego...

 • Bubba

  Redakcjo, może dotrzecie do statystyki ile stłuczek było tam po wprowadzeniu zmiany?

 • gość

  Żadnej.

 • Przemo

  Typowi polacy samemu nic nie robić a na kogoś kto coś robi za was to potraficie tylko pluć i obrażać, zwłaszcza gdy jesteście anonimowi. Brawo bohaterzy.

 • hanys

  Niy zesmol sie.

 • I bardzo dobrze

  A mi się ten pomysł podoba maruderzy, bo patrząc z drugiej strony jadąc od Halemby co chwile ktoś mi wymuszał pierwszeństwo jadąc z góry Piłsudskiego, bo jemu się spieszy.

 • czytelnik

  Fajnie, tylko że tam się nie jedzie z góry. ;)

 • Hanys

  Jak dla mnie poroniony pomysł.Jakoś nigdy nie miałem problemów z włączeniem się w tym miejscu do ruchu.Myśle , że to właśnie tzw.niedzielni kierowcy mieli tam najwiecej problemów.Wystarczył tam się dobrze rozejrzeć przed włączeniem się do ruchu i w miarę szybko przeciąć dwa pasy rychu chcąc jechać w kierunku ul.Tunkla , a nie jadąc żółwim tempem do końca pasa rozbiegowego i później ma się za mało miejsca na wykonanie takiego manewru.

 • Kołowiczanin

  Jak widać radny pełną parą wpierw super pomysł z e zrobieniem plaży przy urzędzie teraz ten och kto go wybrał jak to się mówi młody i jeszcze g..pi

 • Rudzianin

  Czytać nie potrafisz i masz żal do wszystkich xd

 • czytelnik

  Ma prawo mieć żal, a ty "rudzianinie" masz szczęście że nie wyświetla się tu twoje imię i nazwisko. ;)

 • Biniek

  Marzysz o czasach ORMO?

 • Jacek

  Zmiana organizacji ruchu w tym miejscu to kompletna porażka. Rano nie da się dojechać do ronda od strony ulicy Piłsudskiego. Tworzy się kilkusetmetrowy korek. Próba się nie sprawdziła. Jest dramat.

 • Adam

  Od razu napisz ze korek ma 10 km, przy czym Piłsudskiego liczy z jakieś 4. Mieszkam na jednej z bocznych i to co piszesz to bujda. Korki zawsze były i są!

 • Patryk

  Duże brawa za wyobraźnię dla Pana radnego. Bo tylko taka wyobraźnia jest w stanie uzasadnić tą idiotyczną zmianę tej organizacji ruchu.

 • Tcman

  Wkoncu!!! nieraz bym tam zaliczył stłuczkę, nie.chcieli wpu[...] a za mną na chama.się ciśli ,

 • zaza

  bo nikt normalny nie wpuści kogoś na mopliku

 • Aw

  Zrobić światła na całym skrzyżowaniu i po problemie.

 • Aw

  Zrobić światła na całym skrzyżowaniu i po problemie.

 • Mietlorz 2

  Proponują dać tymu PASOWI nazwa WYPIOR PAS

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.