Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zmiana organizacji ruchu w Kochłowicach. Powrót do przeszłości?

 • Dodano: 2021-05-12 13:45, aktualizacja: 2021-05-26 11:26

W lipcu 2019 roku w rejonie skrzyżowania ulic: Oświęcimskiej i Józefa Piłsudskiego w Kochłowicach wprowadzono nową organizację ruchu. W założeniu zmiana ta miała upłynnić ruch. Tak się jednak nie stało. Wielu kierowców alarmowało, że w godzinach szczytu komunikacyjnego w tym miejscu tworzą się ogromne korki. W ubiegłym tygodniu miasto przywróciło poprzednią organizację ruchu w tym miejscu. Kierowcy nie kryją swojego zadowolenia z tej decyzji władz. 


Kłopotliwa zmiana ruchu

Zmiana organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic: Oświęcimskiej i Józefa Piłsudskiego została wprowadzona w 2019 roku na wniosek Radnego Rady Miasta Ruda Śląska - Rafała Wypiora. Według nowych zasad kierowcy wyjeżdżający z ulicy Piłsudskiego musieli ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym ulicą Oświęcimską. Pas rozbiegowy, który pozwalał na włączenie się do ruchu wzdłuż tej ulicy, został wyłączony.

- Pomysł tej zmiany organizacji ruchu w obrębie ulicy Piłsudskiego z ul. Oświęcimską pojawił się w czerwcu zeszłego roku (2018 przyp. red.) na jednym ze spotkań z mieszkańcami. To właśnie wtedy mieszkańcy zgłaszali problemy z wyjazdem z pasa rozbiegowego i włączeniem się do ruchu. Szczególnie bywało to utrudnione, kiedy kierowcy chcieli skręcić w ul. Tunkla. Często dochodziło do całkowitego paraliżu ruchu, a nie raz zdarzało się, że kierowca zatrzymywał się tuż przy wysepce na skrzyżowaniu ul. Oświęcimskiej z Radoszowską, co również skutkowało zatorem - argumentował wówczas Rafał Wypior.W założeniu zmiana ta miała upłynnić ruch

W założeniu zmiana ta miała upłynnić ruch. Niektórzy mieszkańcy Kochłowic zaznaczali, że jest wręcz przeciwnie. Pierwsze negatywne komentarze, podważające trafność decyzji o zmianie organizacji ruchu w tym rejonie, pojawiły się w mediach społecznościowych jeszcze w czasie wakacji 2019 roku. Jeszcze więcej było ich we wrześniu, kiedy dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny. 

- Ludzie rano jadą do pracy i odwożą dzieci do szkół i przedszkoli. Wyjechanie z ulicy Piłsudskiego może być bardzo trudne. Jest mało kierowców, którzy czasem kogoś wpuszczą. Kiedyś działała tutaj zasada jazdy "na suwak". Ona też nie była idealna, ale na pewno lepsza niż ta, która została wprowadzona - pisała wówczas pani Anna, mieszkanka Kochłowic.


Miasto postanowiło przywrócić poprzednią organizację ruchu

Zmiana okazała się na tyle nietrafiona, że 6 maja br. miasto postanowiło przywrócić poprzednią organizację ruchu w tym miejscu. Od teraz kierowcy wyjeżdżający z ulicy Piłsudskiego w ulicę Oświęcimską będą mieli do dyspozycji pas rozpędowy. 

O zmianie za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowały radny Wypior. W krótkim wpisie przyznał, że zmiana organizacji ruchu w tym miejscu była błędem. 

- Przygotujcie się na zmiany w organizacji ruchu w obrębie ul. Piłsudskiego i ul. Oświęcimskiej. Powinniście się szybko w nich zorientować. Właśnie zmieniane jest oznakowanie poziome, pionowe zawsze było "po staremu", tylko zakreślone. Wracamy do tego co było. Tak, wiem... to nowe rozwiązanie nie było najlepsze. Posypie sobie głowę popiołem - napisał radny. 

Sprawę w kilku gorzkich słowach skomentowała także radna  Ewa Chmielewska

- Właśnie Miasto zlikwidowało to nieszczęsne oznakowanie na zjeździe z Piłsudskiego, wykonane parę lat temu. Szkoda tylko, że zamiast wcześniej pomyśleć, to zrobiono to bez namysłu (i raczej bez projektu) skazując nas na konsekwencje tego swoistego "eksperymentu". Współczuję wszystkim, którzy stali w tych długich korkach oczekując na możliwość zjazdu. Ale oprócz tego ta pomyłka ma również koszt finansowy. Nawet podwójny koszt - bo najpierw koszt wykonania nowego oznakowania, a potem jego usunięcia. A przecież tyle dróg czeka na poprawki i remonty... Oby jak najmniej było w przyszłości takich pomyłek - napisała radna.


A Wam podoba się ponowna zmiana organizacji ruchu w tym rejonie? Piszcie w komentarzach!

Komentarze (14)    dodaj »

 • Mariusz S

  Tak jest jak kazdy chce byc znawca każdego tematu a ludzie z policji z innego miasta. Pewno ulic nie znają nawet

 • Ziga z Wirku

  Mam pytanie, na tym skrzyżowaniu jest mural i dlaczego wiewiórka jest wielkości dzika obok?

 • fajerberga

  Prawie dwa lata "testowania" czyjegoś pomysłu kosztem mieszkańców... Na prawdę tak długo to musiało trwać? Tu przypomina mi się zmieniające się kilka lat temu, jak w kalejdoskopie, oznakowanie i organizacja ruchu na ul. Kłodnickiej na wysokości hali/basenu. Chyba co miesiąc była nowa koncepcja i nowe pasy malowane... Przerażające jest to, że ktoś będzie bronił swojego pomysłu "do samego końca, mojego lub jej", choćby był durny i mieszkańcy niezadowoleni.

 • Stefania Karwowska

  A cudna Ewunia jak zwykle najwięcej ma do powiedzenia wtykając błędy innym. A w "jej" sztandarowym pomyśle zagospodarowania terenów zielonych na Bykowinie nie widzi absolutnie żadnych wad: wbudowano ani to ławki ani to leżaki - nie sposób na tym normalnie usiąść i wstać, wszędzie porozsypywane kamyczki - bardzo utrudniają przejazd na rolkach czy hulajnogach, "zalane" dojścia do tyrolki, przeplotni, tablica ogłoszen wielgachna niczym wiata przystankowa.

 • Adi

  Ty jak zwykle zaślepiony nienawiścią piszesz nie na temat.

 • Aga11

  A wiecznie oszczedzaja juz półtory roku oświetlenie co trzecia lampa ciemno jak u murzyna ale nasza pani oświetlenie przy domeczku ma nawet w domu nie musi mieć tak jasno no tak pani niech zacznie od siebie wkurzajace jest to ze platforma zawsze wie najlepiej a te płakanie o pieniądze z tego co wiem to Rząd każdemu daje tylko nasi nie umieją rządzić łatwo przyszło łatwo pójdzie na byle [...]y kasa wydana

 • kierowca

  W Kochłowicach ronda powinny być a nie jedyne światla na 'rynku', o tym jednak radnynie pomyślał

 • Taki_jeden_pan

  powrotem do przeszłości byłoby przywrócenie dwóch kierunków :D

 • Andriu 123

  Ewa i Mejer to odwieczny konflikt, jak Ziobro i KaczorPsuje tylko decyzyjnych narracji. Nawiasem, skończcie wreszcie temat sciezek rowerowych, ktore od lat preferuje radna Ewa . Przyznajcie się szczerze, kto przejechał całą trasę rowerową. Nikt. Trasy rowerowe zaczynają się od Chlopskiej w stronę Klodnicy i Panewnik o od Solidarności w stronę Chudowa, pod Ustroń slicznymy traktami leśnymi. Jeżdżę 30 lat to wiem o moi koledzy też. Ostatnie pytanie. Na czym ma polegać modernizacja skrzyzowania ul. Nowy Świat z Halembska. Znów wymysł, wiecie kogo, zeby rowerki a w szczególności ich rowerzyści mogli bez zejscia z pojazdu przejechac bezkolizyjnie. Tyle kasy.Pozdrawiam Pana Prezydenta ✌✌nie pytając o ul. PODLASKA.

 • fajerberga

  Podlaska? Przecież ta ulica jest ujęta w planie budowy dróg !! Tyle tylko, że na rok 2091 :-) mogłeś najpierw naciskać na miasto, żeby zrobiło drogę, a potem budować. Widziały gały, gdzie budowały.

 • kola

  Bardzo dobrze, że w końcu ktoś walczy o rowerzystów. To wszystko to i tak namiastka tego co powinno w nowoczesnych miastach istnieć.

 • Jola

  Tytuł powinien brzmieć: Powrót do normalności. Nie do przeszłości.

 • LOL

  Poprawka redakcjo: protesty były już przed wprowadzeniem zmiany, choć wtedy mieszkańcy chyba liczyli na rozsądek urzędników. Teraz oczywiście winnych nie ma. Poczytajcie Mejera u Chmielewskiej. Radny nie winny bo przyznał że rozwiązanie złe i chciał zmiany na stare. Urzędnicy nie winni bo nie ich pomysł. Pieniądze na malowanie wydane, pieniądze na usunięcie wydane. Na takie absurdy pieniądze są, na oświetlenie ulic nie ma. Ktoś panuje nad tym jak to miasto działa?

 • Karminadel

  Inicjatorem był radny, który kiedyś wydawał się być powiewem świeżości, niestety jakieś dziwne pomysły i działanie dla Grażyny i Krzysia sprawiają, że jest On godzien ledwie sypać sobie popiół.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również