Po wtorkowym posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przedstawił liderów list Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. Kto w województwie śląskim powalczy o mandat? Oto jedynki we wszystkich sześciu okręgach.
W Bielsku Białej na pierwszym miejscu znalazła się Mirosława Nykiel. Listę częstochowską będzie otwierać była wiceminister finansów Izabela Leszczyna. W Gliwicach "jedynką" będzie Marta Golbik. Sosnowiecki lider to były marszałek Wojciech Saługa. W Rybniku "jedynką" będzie poseł Marek Krząkała. Liderem okręgu katowickiego będzie były minister sprawiedliwości Borys Budka.
Mirosława Nykiel
Senator VI kadencji, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Przez wiele lat była przewodniczącą Oświęcimskiej Koalicji Obywatelskiej. W 2005 z ramienia PO została wybrana na senatora VI kadencji.
W wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia PO uzyskała mandat poselski, otrzymując 33 180 głosów w okręgu bielskim. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. Bezskutecznie kandydowała w 2014 i 2019 do Parlamentu Europejskiego. W 2015 została ponownie wybrana do Sejmu, otrzymując 26 927 głosów.
W Sejmie VIII kadencji została zastępcą przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz członkinią Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.
Izabela Leszczyna
Posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, od 2013 do 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W 2006 z ramienia Platformy Obywatelskiej została wybrana na radną rady miasta Częstochowy. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski z listy PO. Kandydując w okręgu częstochowskim, otrzymała 11 617 głosów.
W wyborach w 2010 bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta Częstochowy, przegrywając z Krzysztofem Matyjaszczykiem z SLD. W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych z drugiego miejsca na liście komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 28 w Częstochowie i uzyskała mandat poselski. 11 kwietnia 2013 została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję - dostała 19 160 głosów.
Marta Golbik
Posłanka na Sejm RP VIII kadencji. Pracowała jako nauczyciel akademicki i pełnomocnik rektora Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do Sejmu w okręgu gliwickim z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej.
Uzyskała mandat posłanki VIII kadencji, otrzymując 14 323 głosy. Zasiadała w zarządzie Nowoczesnej na Śląsku.
W kwietniu 2017 została zawieszona w prawach członka partii, po czym przeszła do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W Sejmie VIII kadencji została członkinią Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.
Wojciech Saługa
Wiceprezydent Jaworzna, senator V kadencji, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, od 2014 do 2018 marszałek województwa śląskiego. W 2002 został powołany na stanowisko wiceprezydenta Jaworzna. W 2004 w wyborach uzupełniających został wybrany do Senatu V kadencji w okręgu wyborczym nr 31 w Sosnowcu w miejsce Adama Gierka, wybranego do Parlamentu Europejskiego. Zasiadł w zarządzie PO w województwie śląskim, kieruje strukturami partii w Jaworznie.
W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu sosnowieckim został wybrany na posła V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 25 275 głosów.
W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 26 368 głosów. 1 grudnia 2014 został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Po śmierci Tomasza Tomczykiewicza został pełniącym obowiązki przewodniczącego PO w województwie śląskim, później został przewodniczącym partii w regionie. W 2018 z listy Koalicji Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego. 21 listopada 2018 zakończył urzędowanie na stanowisku marszałka.
Marek Krząkała
Poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji. W 2002 wstąpił do Platformy Obywatelskiej, obejmując funkcje przewodniczącego tej partii w Rybniku, zasiadając w radzie regionu i radzie krajowej PO. W wyborach parlamentarnych w 2007, zdobywając 15 469 głosów, uzyskał mandat poselski w okręgu wyborczym Rybnik. Wszedł w skład Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych. Objął funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, został członkiem Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 25 938 głosów. W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 15 404 głosy. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W 2016 został odznaczony niemieckim Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RFN.
Borys Budka
Doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski jako kandydat z listy PO, otrzymując 10 260 głosów w okręgu gliwickim.
30 kwietnia 2015 premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę na stanowisko ministra sprawiedliwości w swoim rządzie. Stanowisko to objął 4 maja 2015.W wyborach w tym samym roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (dostał 37 761 głosów). 16 listopada 2015 zakończył pełnienie funkcji ministra. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej, a ponadto został zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Został również powołany przez Sejm w skład Krajowej Rady Sądownictwa. 26 lutego 2016 wybrany na wiceprzewodniczącego PO. W listopadzie został powołany na funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.
Znamy także kilka osób, które będą na dalszych miejscach listy PO. W Katowicach po Budce startować będą: Ewa Kołodziej, Marek Wójcik, Monika Rosa, Wojciech Król, Urszula Koszutska, Michał Gramatyka oraz Marek Kopel.
"Jedynki" Koalicji Obywatelskiej:
- Okręg nr 1 Legnica - Piotr Borys
- Okręg nr 2 Wałbrzych - Tomasz Siemoniak
- Okręg nr 3 Wrocław - Małgorzata Kidawa-Błońska
- Okręg nr 4 Bydgoszcz - Krzysztof Brejza
- Okręg nr 5 Toruń - Tomasz Lenz
- Okręg nr 6 Lublin - Joanna Mucha
- Okręg nr 7 Chełm - Riad Haidar
- Okręg nr 8 Zielona Góra - Tomasz Aniśko
- Okręg nr 9 Łódź - Tomasz Zimoch
- Okręg nr 10 Piotrków Trybunalski - Cezary Grabarczyk
- Okręg nr 11 Sieradz - Cezary Tomczyk
- Okręg nr 12 Chrzanów - Dorota Niedziela
- Okręg nr 13 Kraków - Paweł Kowal
- Okręg nr 14 Nowy Sącz - Jagna Marczułajtis-Walczak
- Okręg nr 15 Tarnów - Urszula Augustyn
- Okręg nr 16 Płock - Marcin Kierwiński
- Okręg nr 17 Radom - Joanna Kluzik-Rostkowska
- Okręg nr 18 Siedlce - Kamila Gasiuk-Pihowicz
- Okręg nr 19 Warszawa - Grzegorz Schetyna
- Okręg nr 20 Warszawa II - Jan Grabiec
- Okręg nr 21 Opole - Witold Zembaczyński
- Okręg nr 22 Krosno - Joanna Frydrych
- Okręg nr 23 Rzeszów - Tadeusz Ferenc
- Okręg nr 24 Białystok - Robert Tyszkiewicz
- Okręg nr 25 Gdańsk - Sławomir Neumann
- Okręg nr 26 Gdynia - Barbara Nowacka
- Okręg nr 27 Bielsko-Biała - Mirosława Nykiel
- Okręg nr 28 Częstochowa - Izabela Leszczyna
- Okręg nr 29 Katowice II - Marta Golbik
- Okręg nr 30 Rybnik - Marek Krząkała
- Okręg nr 31 Katowice - Borys Budka
- Okręg nr 32 Sosnowiec - Wojciech Saługa
- Okręg nr 33 Kielce - Bartłomiej Sienkiewicz
- Okręg nr 34 Elbląg - Jacek Protas
- Okręg nr 35 Olsztyn - Janusz Cichoń
- Okręg nr 36 Kalisz - Mariusz Witczak
- Okręg nr 37 Konin - Tomasz Nowak
- Okręg nr 38 Piła - Małgorzata Janyska
- Okręg nr 39 Poznań - Joanna Jaśkowiak
- Okręg nr 40 Koszalin - Sławomir Nitras
- Okręg nr 41 Szczecin - Arkadiusz Marchewka