Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koniec abonamentu RTV? PiS chce zmienić system finansowania mediów publicznych

  • Dodano: 2019-07-22 11:30, aktualizacja: 2019-07-24 09:23

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne, niemal pewne jest wprowadzenie finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Rozwiązanie miałoby obowiązywać już od 2020 roku i jednocześnie oznaczałoby to likwidację abonamentu - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Nowelizacja ustawy dot. finansowania mediów publicznych jest zapowiadana od 2016 roku. W ostatnich latach pojawiały się pomysły m.in. płatności wnoszonej wspólnie z rachunkiem za energię elektryczną czy składki odprowadzanej od PIT, CIT lub KRUS.

PiS w nowej kadencji chce zmienić system finansowania mediów publicznych. TVP oraz Polskie Radio miałyby być finansowane z budżetu państwa. Nowe rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać już od 2020 roku. Taka decyzja oznaczałaby likwidację abonamentu od 2020 roku.

Wirtualnemedia.pl przytaczają wypowiedź wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego z konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

- Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłej kadencji stworzyć system finansowania mediów publicznych, który nie byłby dolegliwy dla Polaków, a najlepiej w ogóle nieangażujący obywatela - mówił Lewandowski.

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, w związku z posiadaniem odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego, pod warunkiem, że ktoś fakt posiadania odbiornika zostanie zgłoszony.

Wielu abonentów jest zwolnionych z opłat. - Systematyczny wzrost liczby osób zwolnionych z wnoszenia opłat abonamentowych zasadniczo wpływa na stan niedofinansowania publicznej radiofonii i telewizji - stwierdziła w sprawozdaniu Krajowa Rada.

Z tegorocznego sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że z 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. posiada odbiorniki telewizyjne, a tylko połowa gospodarstw je zarejestrowała. Spośród nich 3 689 310 (tj. 55,7 proc.) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Na koniec 2018 roku opłaty uregulowało jedynie 994 637 zobowiązanych, co stanowiło tylko 31 proc. uprawnionych.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. znajdują się szczegółowe informacje dotyczące abonamentu rtv, wysokości opłat i warunków otrzymania zniżki.

  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie radiofonicznego z uwzględnieniem zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc

Komentarze (4)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    Takie obiecanki już były - głupiemu radość.

  • andre

    Popieram. Nie oglądam reżimowej TVP a kasę ściągają. Kto chce oglądać propagandę PZPR/PiS niech wykupi abonament jak np. w przypadku NC+

  • kwiatowe

    Teraz wezma na ta propagande tyle ile beda chcieli prosto z budzetu.

  • XD

    Jestem za ,nie dość że się płaci za telewizję satelitarną to jeszcze za RTV

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również