Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zobaczcie najpiękniejsze choinki naszych Czytelników [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2021-12-27 15:45

Niemal w każdym domu, gdzie obchodzone są święta Bożego Narodzenia, gości choinka. Może być w różnych rozmiarach, kolorach, żywa bądź sztuczna, ale do tego stopnia tradycja ta przyjęła się w naszej kulturze, że mało kto wyobraża sobie święta bez choinki. Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników.

Drzewko bożonarodzeniowe

Choinka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia. Tradycja ubierania drzewka świątecznego rozkwitła w naszym kraju dopiero w XIX wieku, a mieszkańcy niektórych regionów Polski zaczęli przynosić do domów choinki bożonarodzeniowe dopiero po II wojnie światowej. Mimo tej stosunkowo krótkiej tradycji iglaste drzewko z ozdobami stało się nieodzownym elementem świąt.

Pochodzenie zwyczaju

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo poznania dobra i zła" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. 

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Rozpowszechnienie choinki w poszczególnych krajach

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. żłóbek, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Drzewka bożonarodzeniowe naszych Czytelników

Wczoraj poprosiliśmy czytelników naszego portalu, by podesłali nam zdjęcia swoich choinek. Publikujemy nadesłane kadry i życzymy miłego oglądania. Które zdjęcie podoba Wam się najbardziej?


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Alojs

    Moja stroinka wylondowała jusz pod chasiokym ,robia teras świynta do bezdomnych kotow i psow .

  • Adolf

    jo juz zapomniol jak wygladala moja choinka, juz je wyniesiono na goraswieta swieta i po swietach, wszystko zjedzone, wszystko wypite

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.