Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zobaczcie najpiękniejsze choinki naszych Czytelników [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2021-12-27 15:45

Niemal w każdym domu, gdzie obchodzone są święta Bożego Narodzenia, gości choinka. Może być w różnych rozmiarach, kolorach, żywa bądź sztuczna, ale do tego stopnia tradycja ta przyjęła się w naszej kulturze, że mało kto wyobraża sobie święta bez choinki. Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników.

Drzewko bożonarodzeniowe

Choinka to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Bożego Narodzenia. Tradycja ubierania drzewka świątecznego rozkwitła w naszym kraju dopiero w XIX wieku, a mieszkańcy niektórych regionów Polski zaczęli przynosić do domów choinki bożonarodzeniowe dopiero po II wojnie światowej. Mimo tej stosunkowo krótkiej tradycji iglaste drzewko z ozdobami stało się nieodzownym elementem świąt.

Pochodzenie zwyczaju

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo poznania dobra i zła" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Jest to związek bardzo luźny i trudny do ustalenia, podobnie jak odwoływanie się do drzewa Krzyża z Golgoty, które, jak głosi legenda, zbito z rajskiego drzewa życia. 

Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Rozpowszechnienie choinki w poszczególnych krajach

Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła oraz popularny od XIII w. żłóbek, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Drzewka bożonarodzeniowe naszych Czytelników

Wczoraj poprosiliśmy czytelników naszego portalu, by podesłali nam zdjęcia swoich choinek. Publikujemy nadesłane kadry i życzymy miłego oglądania. Które zdjęcie podoba Wam się najbardziej?


Źródło: Redakcja

Komentarze (2)    dodaj »

  • Alojs

    Moja stroinka wylondowała jusz pod chasiokym ,robia teras świynta do bezdomnych kotow i psow .

  • Adolf

    jo juz zapomniol jak wygladala moja choinka, juz je wyniesiono na goraswieta swieta i po swietach, wszystko zjedzone, wszystko wypite

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również