RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Związkowcy w siedzibie PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem

 • Dodano: 2022-07-11 13:00

Związkowcy działający w Polskiej Grupie Górniczej wkroczyli do siedziby PGG dziś z samego rana. Domagają się spotkania z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem, aby pomówić o inwestycjach w kopalniach oraz płacy.

Okupacja PGG

Grupa składająca się z kilkudziesięciu górników, reprezentujących 13 centrali związkowych PGG, wkroczyła do siedziby spółki w poniedziałek, 11 lipca. Celem związkowców jest aranżacja spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, Jackiem Sasinem. Zapowiadają, że zamierzają okupować siedzibę PGG, gdyż chcą wywołać reakcję ze strony rządu. Przedstawiciele pięciu organizacji związkowych PGG już 6 lipca wystosowali do Jacka Sasina wniosek o natychmiastowe spotkanie poświęcone podstawowym tematom nurtującym załogę największego potentata węgla energetycznego i opałowego w Polsce.

Czego chcą związkowcy?

Przedstawiciele związków chcą sprowokować dyskusję na temat inwestycji w nowe złoża w PGG – rząd od wielu tygodni mówi o zwiększeniu wydobycia węgla, jednak po dziś dzień nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie. Podkreślają, że zwiększenie wydobycia wiąże się z koniecznością dokonania nowych inwestycji oraz zatrudnieniem nowych pracowników, o czym dotychczas nie rozmawiano. Związkowcy chcą także pomówić z wicepremierem o cenach węgla opałowego i systemie rekompensat przygotowanym przez rząd dla klientów indywidualnych. Dyskusji chcą poddać także ceny węgla sprzedawanego przez PGG podmiotom gospodarczym. Zapowiadają, że chcą także porozmawiać z Jackiem Sasinem o płacach w PGG.

To nie są żarty

Związkowcy podkreślają, aby ich prośby zostały potraktowane poważnie. Czekają na reakcję rządu i przede wszystkim ministra aktywów państwowych. 

- Alternatywą dla rozmów będzie z naszej strony wystąpienie w trybie Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i podjęcie działań wynikających z Ustawy o związkach zawodowych. – czytamy w piśmie związkowców. 

Jak potoczy się sytuacja? Pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń oraz odpowiedź ministra aktywów państwowych, o ile odniesie się on do żądań górników.

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj »

 • n4u

  w tvn gadali że chcą podwyżek bo inflacja - a tu tego jakoś nie ma

 • Xyz

  Większe pensje = Większe koszty wydobycia a to = wyższa cena węgla . Wyczuli moment na rozmowy jak medycy gdy szalał covid bo nierząd jest przyparty do muru. Oczywiście zapłacimy za to my klienci indywidualni

 • Górnik

  A dlaczego nie z Morawieckim, który jest posłem ze Śląska, lub ludzkim panem żoliborskim, który przed wyborami gościł w Rudzie Śląskiej i wiele obiecywał górnikom.

 • ANTY UE

  Ja będę miał uprawnienia emerytalne na tą chwilę w lato 2033. Mam nadzieję że uda się szczęśliwie dorobić. Chociaż nie ukrywam że jeżeli byłaby możliwość kiedyś skorzystać z urlopu górniczego to bym się nie obraził. Na kopalni gdzie pracuję do tego czasu na emeryturę odejdzie jakieś 70-80 % załogi. Ten termin 2049 od początku był nierealny. Ja zarabiam około 4.5 tyś na rękę plus bony żywnościowe 30 zł za przepracowaną dniówkę oraz raz w roku Barbórka 4.5 tyś zł oraz Nagroda Roczna też około 4.5 tyś zł. Proszę napiszcie w komentarzach czy to dużo czy mało bo nie wiem . Pracuję w PGG pod ziemią

 • Nb

  Dalej mają mało za nic nie robienie

 • AMEN!

  Nich te gruby za friko rylom podarujom bydom se gospodarzyć po swojemu.I bydzie wungiel po taniemu.

 • SZEF KWK

  Proszę o załatwienie kasy dla mnie tak ok 12 tyś, skoro JSW rozdaje kasę, to do PGG też proszę.

 • Jo

  Na państwowym wikcie to są mądre,jak by tak u prywaciarza ryj odezwoł to leci pryndzyj niż widzi, rozwiązać tych darmozjadów i pogonić na dół

 • Strzelnica

  Tylko nieroby robią u prywaciarza mule.

 • kwiatowe

  Jak się nie podoba to na swoje albo do prywaciarza. Związkowe leniwe tłuste koty. Krótkie łapki do pracy, a długie po pieniądze.

 • TLK

  Milcz niedojdo życiowa.

 • Sefan

  Serio? Związkowcy naprawdę powariowali. Zamiast Sasina ja im na spokojnie odpowiem - ceny węgla rosną, i będą rosnąć, to jest kluczowa rzecz dla bezpieczeństwa energetycznego. A i tak górnicy jak zawsze domagają się więcej...

 • tbs

  Stefan mule milcz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.