Wiadomości z Rudy Śląskiej

Związkowcy z Huty Pokój zakończyli prowadzony od wtorku protest w siedzibie Węglokoksu

 • Dodano: 2019-12-07 13:15, aktualizacja: 2019-12-09 12:22

Związkowcy z Huty Pokój zakończyli dzisiaj (7 grudnia) prowadzony od wtorku protest w siedzibie katowickiego Węglokoksu. Ośmiu prowadziło głodówkę. Domagali się gwarancji utrzymania produkcji i miejsc pracy w hucie. Protest zakończył się podpisaniem porozumienia między stroną społeczną Huty Pokój oraz zarządami huty i Węglokoksu.

Obecnie Huta Pokój i związane z nią spółki są winne Węglokoksowi blisko 180 mln złotych. Około 50 mln złotych to dług w bankach. 19 września zawarte zostało porozumienie między hutą, Węglokoksem i stroną społeczną, zakładające m.in. przekształcenia wewnętrzne i częściowe oddłużenie przedsiębiorstwa wobec Węglokoksu. Przewidywało ono m.in. przeniesienie zakładów produkcyjnych – Stalprofili i Walcowni – do nowo utworzonej spółki Huta Pokój Profile. Wszystkie udziały nowej spółki miał nabyć Węglokoks. Dzięki takiemu rozwiązaniu huta miała zostać znacznie oddłużona, utrzymana zostałaby ciągłość produkcji, a miejsca pracy uratowane.

Związkowcy 3 grudnia zdecydowali się na protest głodowy w siedzibie Węglokoksu. Protestujący związkowcy domagali się realizacji zawartych we wrześniu postanowień oraz rządowych gwarancji, że zakład będzie działać dalej, a miejsca pracy zostaną zachowane.

- Z Zarządem Weglokoksu podpisaliśmy porozumienie, które nie funkcjonuje. 23 listopada miało dojść do przejęcia przez Weglokoks spółki Huta Pokój Profile. Wiemy już, że ten termin jest nieaktualny. Harmonogram nie jest respektowany. W tej chwili mamy 50 dni opóźnienia, a to może spowodować, że spółka straci płynność finansową. Kiedy podpisywaliśmy porozumienie, prezes Węglokoksu obiecywał, że będziemy się często spotykać, tak się jednak nie dzieje. Pierwsze spotkanie po podpisaniu porozumienia nastąpiło na naszą wyraźną prośbę - i odbyło się ono dwa tygodnie temu - mówił we wtorek Mariusz Latka z WZZ "Sierpień 80".

Protest zakończył się on w sobotę rano podpisaniem porozumienia, na mocy którego Węglokoks zagwarantował dalszą działalność produkcyjną Huty Pokój, a także możliwość utrzymania miejsc pracy. Porozumienie zawarły zarządy huty i Węglokoksu, a jego treść zaakceptowali związkowcy.

Warto przypomnieć, że historia Huty Pokój sięga roku 1840. Obecnie zakład zajmuje się produkcją kształtowników formowanych na zimno, kształtowników walcowanych na gorąco, konstrukcji stalowych z możliwością wykonania projektu i montażu oraz kształtowników spawanych i prefabrykatów. Grupa Huty Pokój zatrudnia obecnie blisko 800 pracowników, wiele innych osób pracuje w firmach kooperujących.

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Iks

  To kiedy odpalaja wielki piec?

 • Hutniol

  A po swietach zas bedzie placz ze ich wyc.. Iulali, bo tak bydzie. To próba utrzymania przy zyciu trupa. Kontrakty potracone, wsad za gigantyczne pieniądze. Nikt juz tam nic nie kupi.

 • Alojz

  Wszysko fajnie, pieknie, ale żeby niy było tak jak z poprzednim śmiesznym porozumieniem!

 • Lis

  Kupa larma o nic! Ino niy biadolcie za miesiąc czy dwa że nierealizuja porozumienia!

 • Tom

  Powiedzcie sami ale tak szczerze, co to da??Udało się opóźnić coś co niestety jest nieuniknione, likwidację huty pokój która hutą jest już tylko z nazwy.

 • Zofija

  Brawo !!!! Teraz czas na to żeby na WPG ubyło pracowników UMYSŁOWYCH!!!

 • Mpo

  I co wygrali ? To jo też zaczna atakować i głodować

 • Magda

  Dziękuję, wracajcie do zdrowia

 • Aga

  Dziękujemy za poświęcenie, Zdrowych i Wesołych Świąt

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.