Wiadomości z Rudy Śląskiej

Akwarystyka morska - morskie akwarium w domu

  • Dodano: 2021-06-24 09:00

Akwarystyka jest fascynującą dziedziną nauki, a założenie własnego akwarium bywa ciekawym wyzwaniem. Na samym początku może to nieco przytłaczać, dlatego jeszcze zanim zakupimy jakikolwiek zbiornik pomocnym będzie zrobienie dobrego reaserchu na temat tego, jak akwarium założyć, co wiąże się z posiadaniem zbiornika w domu i jakich kosztów po drodze możemy się spodziewać.

Akwaria morskie postrzegane są, jako jedne z najpiękniejszych akwariów, jakie można posiadać w domowej hodowli. W gruncie rzeczy to nasz prywatny kawałek rafy koralowej. Jak nietrudno się domyślić, taki zbiornik wymagać będzie czasu, dobrej ręki i wiedzy. Jak zabrać się do zakładania akwarium morskiego?

Morski zestaw akwariowy ze szkła OPTI-WHITE z oświetleniem i filtrem

Zakup zbiornika i potrzebnych urządzeń

Sam zakup zbiornika i akcesoriów akwarystycznych jest niezwykle ważnym krokiem na drodze do posiadania własnej obsady. Po pierwsze określamy w ten sposób jej wielkość i warunki, jakie będą panowały w akwarium.

Jeśli chodzi o sam zbiornik, warto zdecydować się na kupno akwarium od 100 litrów w górę. Ekosystemy morskie są piękne i pełne barw, dlatego warto dobrze je wyeksponować. Poza tym, im większy zbiornik, tym nieco łatwiej go ustabilizować.

Jeżeli mowa o akwariowych urządzeniach czy dekoracjach, w tym wypadku powinniśmy zakupić:

  • wydajny filtr;

  • filtr odwróconej osmozy, jeśli chcemy wytwarzać samodzielnie wodę morską;

  • odpieniacz białek;

  • grzałkę z termometrem;

  • oświetlenie;

  • podłoże;

  • tło;

  • szafkę akwariową, jeśli jest taka potrzeba.

Żywa skała

Koszta związane z założeniem akwarium morskiego są wyższe, czasem znacząco, niż koszta wynikające z założenia akwarium słodkowodnego i związane jest to między innymi z zakupem żywej skały. Jest to nic innego, jak kawałek rafy koralowe, na której żyją mikroorganizmy. Obecność tychże organizmów jest niezwykle korzystna dla życia całej obsady – są one odpowiedzialne za filtrację wody oraz stanowią jedno ze źródeł pokarmu zwierząt. Dlatego kiepskim pomysłem jest zakładanie akwarium morskiego bez zakupu żywej skały.

Zwierzęta

Kolejnym wysokim kosztem związanym z prowadzeniem akwarium jest zakup zwierząt. Rybki, koralowce, skorupiaki – wszystkie one najczęściej sprowadzane są z ich naturalnych siedlisk. To oczywiście zwiększa koszta ich zakupu. Dlatego też tym ostrożniej należy wpuszczać zwierzęta do zbiornika. Zawsze powinniśmy robić to stopniowo, najpierw przymocowując woreczki z rybami do ścianki akwarium i dopiero po wyrównaniu się temperatur wody, umożliwić im wpłynięcie do akwarium.

Woda morska

Nie można zapomnieć również o fakcie, że akwarium należy czyścić, a także wymieniać w nim wodę. Oczywiście nie możemy naszego zbiornika zalać wodą z kranu, gdyż musi być to woda morska. Jak już wspomnieliśmy, do jej wytwarzania w domowych warunkach praktyczny okaże się filtr RO.

Filtr odwróconej osmozy bardzo dokładnie filtruję wodę pozbawiając, ją wszelkich patogenów, wirusów, metali ciężkich i zanieczyszczeń innego sortu. Dzięki temu otrzymujemy wspaniale czystą wodę, którą wystarczy zasolić, by móc zalać nią zbiornik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.