Wiadomości z Rudy Śląskiej

AZS u niemowląt i u dorosłych - różnice

  • Dodano: 2021-07-19 14:30, aktualizacja: 2021-07-21 08:10

Problemy skórne to powszechny problem, który w równym stopniu może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Jedną z najczęściej występujących dermatoz jest atopowe zapalenie skóry, znane także jako AZS. To przewlekła i zapalna choroba, która pomimo tego, że najczęściej diagnozowana jest wśród niemowląt i dzieci, może wystąpić także u osób dorosłych. Dowiedz się, jakie są różnice w przypadku AZS w zależności od wieku i jak radzić sobie z tą uciążliwą chorobą.

AZS – podstawowe informacje

Znajomość przyczyn AZS i umiejętność prawidłowego rozpoznania objawów odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu oraz pielęgnacji skóry. Atopowe zapalenie skóry, znane także jako egzema, w bardzo dużym stopniu może wpływać na komfort pacjenta. Silne objawy tej choroby są bowiem w stanie sprawić, że chory będzie mieć poważne problemy z samopoczuciem, samoakceptacją, a także ucierpieć może jego kariera, jak i życie towarzyskie.

AZS jest przewlekłą chorobą o podłożu alergicznym oraz nawrotowym charakterze. Oznacza to, że jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe, a leczenie w dużej mierze polega na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników drażniących. Dolegliwości, które uwidaczniają się w przypadku tej choroby, mają związek z nieprawidłową budową naskórka oraz niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego chorego.

Przyczyny AZS

Nie istnieje jedna przyczyna, która stałaby za pojawianiem się egzemy. Mimo to dermatolodzy zwracają uwagę, że bardzo duży wpływ na wystąpienie tej choroby mają uwarunkowania genetyczne. Badania wykazały, że w sytuacji, gdy jedno z rodziców cierpi na AZS, ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka wzrasta o 30%. W przypadku gdy oboje rodziców zmaga się z egzemą, prawdopodobieństwo wzrasta nawet do 70%. Oprócz tego wpływ mają:

  • zanieczyszczenia środowiska;
  • wysoka temperatura;
  • środki chemiczne, takie jak barwniki, detergenty, konserwanty zawarte zarówno w kosmetykach dla dorosłych, jak i dzieci.

W jaki sposób objawia się egzema?

Objawy AZS to przede wszystkim intensywny i dokuczliwy świąd, który nasila się w nocy i powoduje chęć ciągłego drapania się, zaczerwienienie skóry, a także grudki, nadżerki czy liszaje, zlokalizowane w różnych miejscach na skórze, w zależności od wieku chorej osoby.

AZS u niemowląt

Egzema u niemowląt i dzieci do 2. roku życia przede wszystkim zlokalizowana jest na owłosionej skórze głowy, a także na twarzy – czole oraz policzkach. Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić niepokój rodzica, jest nadmiernie sucha skóra, zaczerwienienie oraz świąd. W przypadku niemowląt zmiany przyjmują postać wysypki o rumieniowo-wysiękowym charakterze – pojawiają się grudki i pęcherzyki. Wykwity, choć w mniejszym stopniu, mogą pojawić się także na zgięciach łokci i kolan.

AZS u dzieci i nastolatków

W przypadku dzieci pomiędzy 3. a 12. rokiem życia zmiany występują przede wszystkim w zgięciach łokci, pod kolanami, a także na grzbietach dłoni i stóp. Kiedy choroba przechodzi w fazę ostrą, pojawiają się ogniska rumieniowe, na których znajdują się pęcherzyki i grudki. Może dochodzić także do ponownych nadkażeń.

AZS u dorosłych

Egzema, która uaktywnia się dopiero w dorosłym wieku, zazwyczaj posiada najcięższy przebieg i jest dość trudna w leczeniu. W przypadku osób dorosłych zmiany, podobnie jak w przypadku nastolatków, uaktywniają się na zgięciach łokciowych i kolanowych, w fałdach zgięciowych, a także na ramionach, palcach dłoni, stóp i na ich częściach grzbietowych. Zmianom towarzyszy bardzo mocny świąd, silne zaczerwienienie, a skóra jest przesuszona, do tego wykazuje tendencje do grubienia, rogowacenia i łuszczenia się. Ze względu na silny świąd i nieodpartą chęć drapania się, na skórze mogą tworzyć się nadżerki, przez co łatwiej o infekcje grzybicze lub bakteryjne, które również mogą obniżać samopoczucie chorego.

Pielęgnacja skóry z AZS

W leczeniu AZS istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja oraz dermokosmetyki, a przede wszystkim emolienty. Mają one za zadanie ochronę oraz regenerację przesuszonej i podrażnionej skóry. Emolienty przyczyniają się także do odbudowy uszkodzonej warstwy hydrolipidowej naskórka. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Marta

    Jeśli chodzi o AZS to bardzo ważne są odpowiednio dobrane emolienty. I nie chodzi mi tylko o te do smarowania ale też o te do mycia. Ja polecam wypróbować kosmetyki z exomegi control i wybrać najlepszy na dany moment dla swojej skóry. Bardzo lubię olejek do mycia, fajnie nawilża i dobrze oczyszcza skórę

  • Kasia

    U mnie jest dokładnie tak jak opisane w artykule. Największy problem mam z łokciami i kolanami. Często skóra bardzo mnie swędzi i wtedy biorę szybką kapiel z płynem exomega do kojącej kapieli i to faktycznie daje mi ulgę. Skóra nie jest już taka napięta, ulga jest odczuwalna. Trzeba tylko pamiętać, żeby za długo nie siedzieć w takiej kąpieli, bo woda też wysusza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.