Wiadomości z Rudy Śląskiej

Buty profilaktyczne i zdrowotne – w trosce o zdrowie i komfort stóp

  • Dodano: 2023-11-08 11:00

Nie ulega wątpliwości, że dobre obuwie jest jednym z najistotniejszych elementów ubioru. Nie tylko ułatwia poruszanie się, ale też gwarantuje wygodę i ochronę podczas chodzenia. Niezależnie od tego, na jaką porę roku wybieramy buty, powinny być one prawidłowo dopasowane i zapewniać wsparcie dla stóp. Wśród rozmaitych produktów dostępnych na rynku na uwagę w szczególności zasługują modele profilaktyczne oraz zdrowotne. Dlaczego warto się nimi zainteresować? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Jakie buty są dobre i zdrowe dla stóp?

Każdy ma różne preferencje względem obuwia. Niektórzy lubią modele sportowe, podczas gdy inni lepiej czują się w takich bardziej eleganckich. Szukając konkretnej pary butów, zwracamy uwagę głównie na ich wygląd. Jednocześnie często zapominamy o innych bardzo ważnych cechach. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, dobrze dopasowane do stopy i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Choć brzmi to prozaicznie, notoryczne noszenie źle dobranych butów może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Chodzi tu nie tylko o chwilowy dyskomfort, ale też o długotrwałe problemy ze zdrowiem. Musimy pamiętać o tym, by buty miały odpowiedni rozmiar. Nigdy nie mogą być za małe, nie mogą mieć też zbyt wąskiej lub zbyt szerokiej podeszwy. Źle dopasowane obuwie w każdym z tych przypadków może być przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia i prowadzić do wielu przykrych dolegliwości związanych nie tylko ze stopami.

Obuwie profilaktyczne – dlaczego warto je nosić?

Buty profilaktyczne to specjalny rodzaj obuwia, którego zadaniem jest utrzymywanie stóp w prawidłowej pozycji oraz ochrona przed powstawaniem deformacji. Najczęściej dedykowane są osobom, które spędzają wiele godzin w pracy wymagającej długotrwałego stania lub chodzenia: pracownikom służby zdrowia, osobom zatrudnionym w salonach kosmetycznych itp. Doskonałym przykładem butów posiadających właściwości prozdrowotne może być specjalistyczna linia obuwia Dr Orto Med: https://befado.pl/dr-orto. Buty z tej serii nie tylko chronią stopy, ale także zapobiegają dolegliwościom powstającym z powodu długotrwałego stania lub wielogodzinnego chodzenia. Obuwie profilaktyczne, w przeciwieństwie do ortopedycznego, nie leczy schorzeń. Może jednak zapobiec rozwijaniu się wad stopy oraz poprawia jej ułożenie.

Co to są buty ortopedyczne i kiedy warto je kupić?

Buty ortopedyczne, inaczej zwane butami zdrowotnymi, stosowane są u osób z deformacją stóp uniemożliwiającą noszenie tradycyjnego obuwia lub po przebytych zabiegach w obrębie kończyn dolnych. Ich zadaniem jest leczenie już istniejących nieprawidłowości. Właściwie dobrane są w stanie osłabić lub wręcz całkowicie wyeliminować ból stóp i nóg. Ograniczają ryzyko powstawania kontuzji, zapobiegają pogłębianiu się zniekształceń i zapewniają równowagę podczas chodzenia. Obuwie ortopedyczne to doskonała forma wsparcia dla osób cierpiących na trwałe schorzenia, w tym stopę cukrzycową, a także dotkniętych zmianami reumatoidalnymi. Takie buty polecane są też osobom z uszkodzonymi nerwami, niedokrwieniem kończyn spowodowanym np. przez miażdżycę oraz nieprawidłowym obciążeniem stopy. Buty ortopedyczne nie tylko leczą, ale też efektownie wyglądają, pozwalając na cieszenie się każdą minutą spacerowania.

Sprawdzone buty dla najmłodszych

Obuwie o właściwościach prozdrowotnych i profilaktycznych specjaliści polecają dzieciom i to od najmłodszych lat. Wśród znanych marek produkujących dobre jakościowo i wygodne obuwie dziecięce warto wymienić na pierwszym miejscu firmę Befado: https://befado.pl/. To polska marka obuwnicza, która od przeszło 90 lat dba o stopy najmłodszych. Buty Befado, w tym popularne kapcie dla dziewczynek i chłopców, wykonywane są zgodnie z zaleceniami ortopedów i posiadają certyfikat Zdrowa Stopa, który jest wyróżnikiem dobrego obuwia. Dzięki temu Rodzice mają pewność, że stópki ich dzieci są bezpieczne i właściwie się rozwijają.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.