Ciąża, zwłaszcza pierwsza, upływa na zastanawianiu się nad tym, na jakim etapie rozwoju jest płód. Czy już przypomina malutkie dziecko, czy jeszcze wygląda jak „fasolka”? Jakie odczucia mogą towarzyszyć mamie w kolejnych trymestrach i co będzie działo się z jej organizmem?
Wiedza o tym, jak rozwija się płód w kolejnych tygodniach ciąży i jak w związku z tym zmienia się ciało przyszłej matki pozwala lepiej przygotować się do kolejnych etapów ciąży. Informacje o rozwoju dziecka w łonie matki są też dla niej ważnym komunikatem, który pozwala matce ocenić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a życiu jej i dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo. Bardzo pomocne w śledzeniu przebiegu ciąży są kalendarze ciąży, które przedstawiają zmiany w tym okresie w kolejnych tygodniach czy miesiącach. Poniżej krótka ściągawka z tego, jak rozwija się maluch w kolejnych trymestrach.
I trymestr (0. – 13. tydzień)
Pierwszy dzień pierwszego trymestru to ściśle rzecz biorąc dzień, w którym być może jeszcze nie jesteś w ciąży, ale w którym zaczęła się ostatnia miesiączka. Pierwszym alarmującym objawem, który skłania do myślenia że jest się w ciąży, jest brak okresu. Wkrótce dołączą do niego inne objawy: częste oddawanie moczu, tzw. poranne mdłości (które występują nie tylko rano!), powiększenie i wrażliwość piersi, a w końcu też pierwsze jedzeniowe zachcianki i huśtawki nastroju z powodu zmian hormonalnych w organizmie. W pierwszych tygodniach ciąży u dziecka rozwijają się kolejne narządy: serce, kończyny, rdzeń kręgowy i mózg, a także narządy płciowe, choć jeszcze za wcześnie na rozpoznanie ich w trakcie USG. 10 tydzień ciąży to czas, kiedy zarodek staje się płodem (zobacz też: https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/10-tydzien-ciazy/). Zarysowuje się twarz: powieki i przegrody nosowe.
II trymestr (14. – 27. tydzień)
Drugi trymestr szczególnie pozwala cieszyć się mamom z ich stanu. Mdłości już nie są odczuwalne, a brzuszek choć jest już zarysowany, to jeszcze nie wpływa na codzienne czynności. Hormony szaleją, ale w tym czasie w bardzo pozytywny sposób – mama odczuwa przypływ energii i wzmożony popęd seksualny. Dziecko wciąż się rozwija i gwałtownie zmienia rozmiar – z wielkości nektarynki osiąga rozmiar kalafiora. 14 TC to czas, kiedy maluch zaczyna ćwiczyć ssanie, niedługo zacznie ssać kciuk. Drugi trymestr ciąży to też pierwsze ruchy dziecka – delikatne kopnięcia i obracanie się w płynie owodniowym. Mamy, które są w pierwszej ciąży, mogą od razu nie zorientować się, że mają do czynienia z ruchem dziecka. W tym czasie maluszek też zaczyna słyszeć to, co dzieje się poza brzuszkiem mamy.
III trymestr (28. – 40 tydzień)
III trymestr to ostatnie przygotowania dziecka do przyjścia na świat. W tym czasie na jego ciałku przybywa warstwy tłuszczowej, która ma za zadanie chronić organizm po opuszczeniu brzucha mamy, w którym spędził ostatnich kilka miesięcy. W tym czasie dziecko już rozpoznaje, kiedy „na zewnątrz” jest więcej, a kiedy mniej światła. Może już otwierać oczy. Mama czuje, że zbliża się poród – jest coraz częściej zmęczona, a ból pleców i opuchlizna stają się coraz bardziej odczuwalne.