Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czyste Powietrze – jaką dotację można dostać?

 • Dodano: 2022-08-23 05:45, aktualizacja: 2022-08-31 07:42

Czyste Powietrze to rządowy program, dzięki któremu możemy otrzymać dotację na wykonanie prac termomodernizacyjnych w naszym budynku mieszkalnym albo wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny (jak np. na pompę ciepła).

Maksymalna wysokość dotacji jest uzależniona od zakresu prac i poziomu dofinansowania, z którego korzystamy. Różnice są w takim przypadku nawet dwukrotne. Wszystko zależy od tego, jakie prace chcemy wykonać oraz czy skorzystamy z kredytu celowego oferowanego przez polskie banki.

3 progi dotacji w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych albo lokali mieszkalnych w takich budynkach z wyodrębnioną księgą wieczystą. Ma on 3 progi dotacji, o różnej wysokości:

1) Podstawowy – obejmujący demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Minimalna dotacja w tym przypadku wynosi do 25.000 zł, gdy nie zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Maksymalna dotacja to z kolei nawet 30.000 zł. Warto pamiętać także o nieprzekraczaniu kryterium dochodowego, wynoszącego 100 tys. zł.

2) Podwyższony – obejmujący demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz:

 • zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej albo
 • zakup i montaż kotłowni gazowej.

Maksymalna dotacja w tym przypadku wynosi do 32.000 zł, gdy nie zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną, i 37.000 zł – gdy zostanie ona zainstalowana. W tym przypadku kryterium dochodowe uzależnione jest od średniego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego i nie przekracza kwoty:

 1. a) 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
 2. b) 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

3) Najwyższy – obejmujący podobnie jak w przypadku drugiego progu demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz:

 • zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej albo
 • zakup i montaż kotłowni gazowej,

jednakże bez pomocy kredytowej ze strony banku.

Maksymalna dotacja w tym przypadku wynosi do 60.000 zł, gdy nie zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną, i 69.000 zł – gdy zostanie ona zainstalowana. W tym przypadku kryterium dochodowe uzależnione jest od średniego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego i nie przekracza kwoty:

 1. a) 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
 2. b) 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Dotacja a kredyt Czyste Powietrze

W dwóch pierwszych przypadkach dotację możemy połączyć z kredytem bankowym. Takie rozwiązanie funkcjonuje na polskim rynku już od 2021 r. Jest ono dostępne obecnie w 7 polskich bankach. Przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia konieczne jest zweryfikowanie naszych możliwości kredytowych na dedykowanej ofercie cenowej. Gdy bank wyrazi zgodę na kredyt, należy zawnioskować o dotację do WFOŚiGW. Wniosek w imieniu Klienta uzupełnia i wysyła bank. Gdy już Fundusz podejmie decyzję pozytywną, następuje wypłata kredytu i można realizować przedsięwzięcie. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia składamy wniosek o płatność bezpośrednio do właściwego ze względu na miejsce inwestycji WFOŚiGW . Do wniosku przedkładamy dokumenty potwierdzające rzeczywiście poniesione koszty.  Warunkiem niezbędnym do wypłaty dotacji jest jej wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, czyli na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych.

Na złożenie takiego wniosku mamy 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dotację. Załączamy do niego wszelkie dokumenty, które potwierdzają realizację danego przedsięwzięcia, a więc:

 • faktury i rachunki – wystawiane na Beneficjenta, z opisem odzwierciedlającym konkretny zakres wykonanych prac, np. demontaż kotła węglowego wraz z montażem kotła gazowego kondensacyjnego,
 • potwierdzenia zapłaty za faktury i rachunki (może to być potwierdzenie przelewu lub dowód kasowy KP),
 • załączniki do wniosku o wypłatę – takie jak: zestawienie załączonych dowodów księgowych, protokół odbioru robót wykonawcy/protokół końcowy, kopie umów z wykonawcami/ dostawcami.

Gdzie możemy uzyskać kredyt gotówkowy połączony z dotacją obejmującą program Czyste Powietrze? Doskonałym przykładem jest kredyt gotówkowy Czyste Powietrze proponowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Skorzystamy tutaj z kredytu do kwoty 100.000 złotych, przy korzystnym oprocentowaniu i bez prowizji. Taki kredyt, przeznaczony na prace termomodernizacyjne i wymianę starych pieców na nowe, możemy spłacać nawet przez 96 miesięcy, a w jego trakcie zmniejszyć wysokość naszej raty dzięki rozliczeniu dotacji. Aby uzyskać kredyt gotówkowy Czyste Powietrze z dotacją rządową, musimy udać się bezpośrednio do oddziału banku. Na miejscu doradca bankowy wypełnia nasz wniosek o dotację, przesyłając go do odpowiedniego WFOŚiGW. Po potwierdzeniu zawarcia umowy dotacji środki z kredytu są wypłacane na nasz rachunek bankowy i możemy już rozpocząć zakupy związane z wymianą pieca lub termomodernizacją.

Źródła:

Komentarze (1)    dodaj

 • Asik

  Polecam wszystkim ten program! naprawdę warto a ja jestem żywym przykładem. Bez niego nie mógłbym wymienić kopciucha na ekologiczny kocioł MINI MATIC :) a wiele bym stracił! Teraz mam w końcu czysto, ciepło i bezpiecznie a w dodatku ekologicznie!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.