RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dlaczego warto uczyć się programowania?

  • Dodano: 2022-05-26 11:45

Współczesny świat jak nigdy dotąd zdominowany został przez technologię. Komputery, smartfony, aplikacje, smart TV czy w pełni zautomatyzowane sklepy to nasza rzeczywistość. Abyśmy mogli w pełni z nich korzystać ktoś musiał stworzyć dla nich odpowiednie oprogramowanie. I tak dochodzimy do sedna tematu. Szeroko rozumiane programowanie to nie tylko możliwość tworzenia zaawansowanych rozwiązań w branży IT. Programiści to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy, w dodatku nieźle płatny na tle wielu innych profesji.

Czy nauka programowania jest dla każdego?

Bądźmy szczerzy, gdyby tak było wokół nas byliby głównie programiści a tak przecież nie jest.
Prawda jest taka, że ludzie są bardzo różni i nie każdy ma predyspozycje, aby zostać programistą.
Programowanie wymaga od kandydatów wiedzy m.in. z dziedziny matematyki, logicznego myślenia.
Dobrze, gdy posiada on przy okazji zmysł estetyczny. Aplikacje mobilne czy strony internetowe „konsumujemy” w pierwszej kolejności oczami.

Od czego zacząć naukę programowania?

Jeśli naprawdę chcesz zostać programistą warto zadbać o absolutne podstawy. Wiele szkół programowania np. Kodilla oferuje dla osób początkujących darmowe materiały video oraz testy predyspozycji, które pozwalają dać odpowiedź czy nauka programowania nie będzie dla kandydata zbyt trudna. Nawet jeśli nauka konkretnego języka programowania będzie dla nas za trudna istnieją różne języki programowania. Możemy zostać np. testerem oprogramowania lub analitykiem danych.

Ile czasu należy poświęcić na naukę programowania?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Jedną z dróg może być bowiem samodzielna nauka. Dostępne są również coraz popularniejsze kursy online, które sprawiają, że nauka kodowania może być realizowana z dowolnego miejsca, oraz w dogodnych dla nas godzinach. W ten sposób możemy bez większego problemu nauczyć się podstaw programowania. Jeśli jednak chcemy jednak przyspieszyć cały proces i obrać ścieżkę kariery, której celem jest tzw. samodzielny specjalista warto rozpocząć naukę w jednej ze szkół z wieloletnim doświadczeniem w nauce programowania. Więcej informacji o takiej formie nauki znajdziemy m.in. na https://kodilla.com/pl/blog/nauka-programowania-od-zera

Który język programowania wybrać do nauki na początek?

Każdy początkujący programista staje przed wyzwaniem: którego języka programowania uczyć się jako pierwszego? Wybór jest szeroki: HTML, CSS, JavaScript, Python, SQL. Praktyka pokazuje, że wielu programistów rozpoczyna naukę od języka javascript. Przemawia za tym m.in. jego uniwersalność, wielofunkcyjność. Java pozwala tworzyć rozwiązania zarówno na Windows, Mac OS X, jak również telefony z Androidem. Więcej o kursach Java możemy dowiedzieć się na stronie https://kodilla.com/pl/kurs-java

Mam 35 lat - czy na rozpoczęcie nauki programowania nie jest za późno?

Na koniec dodamy od siebie, aby nie słuchać różnego rodzaju opinii, jakoby programista to zawód jedynie dla młodych, lub tylko dla kobiet. Coraz częściej programowania uczą się osoby, które liceum opuściły 15-20 lat temu. Również kobiety coraz częściej zajmują się programowaniem, co ważne z bardzo dobrymi rezultatami. Reguł pisania kodu możemy śmiało uczyć się koło 40 -tki. Coraz większe zapotrzebowania na programistów sprawia, że mniej liczy się wiek, a bardziej umiejętności programowania. Zawód programisty przestaje być utożsamiany z 25 latkiem. Za 10-15 lat widok 40-50-latka na stanowisku programisty nie powinien już nikogo dziwić.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.