Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drewniane domy całoroczne - projekt dla wymagających miłośników natury i minimalizmu

  • Dodano: 2023-07-18 13:30, aktualizacja: 2023-07-27 07:56

Domki drewniane to dzisiaj już nie tylko wybór dla miłośników letnich wyjazdów i spędzania czasu na własnej działce. To często wybór, którego dokonują również ci inwestorzy myślący o projekcie domku całorocznego. Dzisiaj drewniany domek może spełniać bardzo różne funkcje. Ważne, aby odpowiednio go zaprojektować i dostosować do konkretnych potrzeb. 

Czym wyróżniają się drewniane domy całoroczne?

Drewniane domki całoroczne wyróżniają się przede wszystkim bardzo ciekawą estetyką. Tego typu domek letniskowy czy też dom całoroczny to idealne rozwiązanie dla osób mających zamiłowanie do natury, a także ceniących sobie minimalizm. Domek drewniany może dzisiaj przyjmować bardzo różne formy, natomiast jest to za każdym razem projekt bardzo estetyczny, idealnie wkomponowujący się w otaczającą nieruchomość przyrodę. Całoroczne domy drewniane to projekty inspirowane w dużej mierze naturą, dzisiaj wyposażone także w nowoczesne rozwiązania ekologiczne, co w kontekście postępujących zmian klimatycznych ma niemałe znaczenie. Na rynku masz również inne ciekawe i bardzo przemyślane rozwiązania. Zanim dokonasz wyboru, warto zapoznać się z tym, co obecnie oferuje rynek: https://www.extradom.pl/budowa-domu

Dla kogo domy drewniane całoroczne to doby wybór? 

Domki letniskowe czy też całoroczny domek z drewna to rozwiązania, które cenić będą sobie szczególnie zwolennicy minimalizmu, prostoty, a także wykorzystania materiałów naturalnych sprawiających, że tego typu inwestycja świetnie się prezentuje właściwie w każdym otoczeniu. Domek drewniany możesz postawić zarówno na przedmieściach, jak i działce położonej z dala od zgiełku miasta. Niewątpliwą zaletą domków drewnianych dla wielu inwestorów jest szybkość prac budowlanych, jakie można podjąć w tym przypadku. Domek letniskowy całoroczny nie wymaga wykonywania prac mokrych. Nie ma tutaj potrzeby betonowania czy murowania. Ma to dwie bardzo cenne zalety. Budowę możesz prowadzić także w miesiącach zimowych. Nie musisz czekać do wiosny. Same prace są także znacznie krótsze. Eliminacja konieczności wykonania prac mokrych znacznie skraca cały czas budowy, sprawiając, że domki letniskowe czy całoroczne domy drewniane mogą powstać w zdecydowanie krótszym okresie czasu niż analogiczne projekty domków murowanych. Dla wielu potencjalnych inwestorów ten element ma bardzo duże znaczenie. 

Domki drewniane - jak wybrać projekt?

Domy drewniane do 50 tys. złotych są jak najbardziej możliwe do wykonania. W tej cenie możesz liczyć na całkiem spory domek, z którego korzystać można przez cały rok bez żadnych problemów. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, tym bardziej że projekty domów drewnianych są obecnie bardzo zróżnicowane. Powierzchnia zabudowy może być bardzo różna: możesz postawić na niewielki domek głównie z myślą o wykorzystaniu do w okresie letnio-jesiennym, jak i sporej wielkości dom, z którego można będzie korzystać właściwie przez cały rok. Popularnym rozwiązaniem są np. domy z poddaszem użytkowym, które stanowią świetne rozwiązanie dla większych rodzin lub osób, które planują gościć u siebie większe grupy. Masz do wyboru niewielkie, kompaktowe domki z jedną, dwiema sypialniami, odpowiednio zaprojektowaną łazienką, aneksem kuchennym. Bez problemu znajdziesz jednak także projekty domów o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych, uwzględniające bardzo różne potrzeby przyszłych mieszkańców. 

Warto także zwrócić uwagę na różnorodne możliwości estetyczne, jakie masz do wyboru:

  • możesz postawić na tradycyjny całoroczny domek drewniany, 
  • jeśli cenisz sobie nowoczesną, oryginalną estetykę możesz wybrać domek drewniany z bali, 
  • ciekawym rozwiązaniem są domki swoim projektem nawiązujące do stylu górskiego, 
  • bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. domy skandynawskie opierające się na połączeniu drewna, szkła i kamienia,
  • rośnie również liczba projektów bardzo minimalistycznych, zakładających prostą bryłę budynku, dużo przeszkleń pozwalających na wykorzystanie możliwości, jakie daje naturalne światło.

Wybór między tymi projektami zależy wyłącznie od twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, gustu, a często także i miejsca, gdzie planujesz zrealizować swoją inwestycję. Bez wątpienia masz jednak z czego wybierać: https://www.extradom.pl/projekty-domow-drewnianych

Domki drewniane całoroczne a energooszczędność

Nowoczesne budownictwo pozwala na wprowadzenie efektywnych rozwiązań podnoszących energooszczędność domów drewnianych. Projektanci bardzo chętnie stawiają na tego typu rozwiązania, coraz więcej inwestorów także zwraca na nie uwagę. Plusem jest także to, że budownictwo drewniane łatwo poddaje się modernizacji lub przebudowie. Dopasowanie instalacji lub przeprowadzenie innego rozwiązania w większości przypadków nie stanowi większego problemu, nie generuje również ogromnych kosztów. Warto także zwrócić uwagę, że powierzchnia użytkowa domów drewnianych jest z reguły o 10% większa niż w przypadku analogicznego domu murowanego. Wynika to przede wszystkim z cieńszych ścian budynku. Wbrew pozorom nie osłabia to jednak właściwości termoizolacyjnych budynku. To właśnie drewniana ściana szkieletu domu utrzymuje ciepło na dłużej, co przekłada się wprost na wyższą energooszczędność tego typu budownictwa. 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.