Wiadomości z Rudy Śląskiej

E-recepta - co warto o niej wiedzieć?

  • Dodano: 2023-01-10 12:00

Sama procedura wystawienia e-recepty jest względnie prosta, a odbiór leków z apteki niewiele się różni od strony formalnej w porównaniu do dotychczasowych metod. Czym jest e-recepta? O czym warto wiedzieć przed e-konsultacją z lekarzem?

E-recepta - co to?

Elektroniczna recepta online to dokument uprawniający jej właściciela do odbioru przepisanych leków w aptece. Wystawiany jest w trakcie e-konsultacji lekarskiej. System ten jest na tyle uniwersalny, że pozwala na zasięgnięcie porady specjalisty bez wychodzenia z domu. Natomiast lekarz może nam wystawić e-receptę za pośrednictwem internetowej platformy medycznej, która działa w Polsce już od kilku lat. Pacjent w ten sposób otrzymuje czterocyfrowy kod, który powinien podać w aptece. Warto wiedzieć, że może on zostać wysłany zarówno w wiadomości SMS, jak i w wiadomości e-mail (zależy od ustawień w Internetowym Koncie Pacjenta).

Jak zrealizować e-receptę?

E-receptę można zrealizować na trzy sposoby w dowolnej aptece na terenie Polski. Każda e-recepta jest identyfikowana z unikalnym czterocyfrowym kodem, który wraz z numerem PESEL jej właściciela podaje się farmaceucie. Możemy także skorzystać z aplikacji mobilnej IKP, gdzie automatycznie pojawia się wydruk tego dokumentu. Wystarczy jednie wyświetlić e-receptę tak, aby była widoczna i łatwa do zeskanowania. Jeżeli natomiast lekarz przepisze nam leki w trakcie wizyty w placówce medycznej, warto zwrócić się z prośbą o oryginalny wydruk dokumentu. Dzięki temu, nawet gdy nie jesteśmy zarejestrowani w IKP, bezproblemu wykupimy potrzebne preparaty. Warto pamiętać o możliwości przekazania kodu oraz numeru PESEL osobie trzeciej, która w naszym imieniu zrealizuje e-receptę.

Kto wystawia e-receptę?

E-receptę można wystawić zarówno stacjonarnie, jak i na odległość. Jest to wygodne rozwiązanie dla wielu lekarzy oraz samych pacjentów. Warto zauważyć, że w ramach kontynuacji leczenia chorób przewlekłych osobą przepisującą leki może być także pielęgniarka lub położna. Natomiast jedną z bardziej funkcjonalnych form jest właśnie korzystanie z e-konsultacji. Pozwala to na zasięgnięcie porady lekarza bez wychodzenia z domu. Ponadto usługi świadczone są w bardziej przystępnych godzinach niż w stacjonarnych placówkach medycznych.

E recepta online to jeden z większych z benefitów teleporad. Dzięki temu nie tylko skonsultujemy nasze wątpliwości dotyczące pojawiających się dolegliwości ze specjalistą, ale również dowiemy się, jakie działania i preparaty mogą poprawić sytuację. Jeżeli natomiast chcemy wykupić leki na choroby przewlekłe lub tabletki „dzień po” czy tabletki antykoncepcyjne w kilka minut możemy otrzymać e-receptę. Warto jednak zwrócić uwagę, że decyzja o jej wystawieniu jest konsultowana z lekarzem, który najpierw sprawdza wypełniony przez nas formularz medyczny. Warto pamiętać, że e-recepta ma swoją datę przydatności, po której upłynięciu leków nie wykupimy. W przypadku przeterminowania się dokumentu, należy zgłosić się do lekarza z prośbą o jej przedłużenie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.