Wielu zadaje sobie podobne pytania: w co inwestować, jak to robić, na co zwrócić szczególną uwagę? Dla początkujących inwestorów rynek akcji rzeczywiście może przypominać dżunglę, w której bardzo łatwo się zgubić. Całe szczęście jest to jedynie mylne wrażenie.
Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, w jaki sposób pomnażać swoje oszczędności - czy skorzystać z lokaty bankowej? Ta co prawda jest jedną z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych form inwestowania, ale niestety nie oferuje wysokich zysków. Podobnie rzecz ma się z obligacjami skarbowymi - ponad wszelką wątpliwość jeśli tylko kupimy obligacje państw stabilnych, jest to bez wątpienia najbezpieczniejszą formą inwestycji. No, chyba że jedynym kryterium wyboru będzie potencjalny zysk, wówczas możemy stać się posiadaczami obligacji na przykład Wenezueli bądź Turcji. Ale to skrajny przykład, niewielu desperatów byłoby skłonnych kupić tego rodzaju „papiery”. Obligacje skarbowe dają stabilny, ale jednak niewielki zysk, a niektóre – przykładem mogą być choćby obligacje niemieckie - mają ujemną stopę zwrotu. Lepiej spisują się obligacje Polski i Stanów Zjednoczonych.
Fundusze inwestycyjne to wybór dla tych, którzy gotowi są trochę zaryzykować w imię większych zysków. Zresztą nie ma co przesadzać z tym ryzykiem. Niebezpieczeństwa utraty części środków oczywiście nigdy nie można całkowicie wyeliminowane, ale istnieją sposoby na jego skuteczne obniżenie do „niezbędnego” minimum. Przy czym strata następuje tylko wówczas, gdy pozbędziemy się swoich jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym w skrajnie niekorzystnym momencie, poddając się panice. Inwestowanie to zajęcie dla ludzi, którzy potrafią swoje emocje powściągnąć.
Jednym z takich sposobów ograniczenia ryzyka jest dywersyfikacja inwestycji, o której z pewnością chętnie opowie ekspert TFI, w ramach którego zamierzamy inwestować. Warto umówić się na taką rozmowę, nie tylko dlatego, że jest bezpłatna, ale przede wszystkim z uwagi na wiedzę, którą dysponują eksperci od rynku akcji. Oczywiście - wszelkie rankingi, oceny, stopę zysku możemy znaleźć w Internecie lub w gazetach branżowych. Jednak ekspert TFI ma do zaproponowania przede wszystkim znajomość rynków oraz trendów na nich występujących. To wiedza bezcenna.
Ponadto musimy mieć świadomość, że wybór funduszy inwestycyjnych wiąże się również z jasnym określeniem celu inwestycyjnego. Musimy wiedzieć, dlaczego to robimy, ile pieniędzy i w jakim okresie chcemy zarobić oraz na co zamierzamy je wydać. Odpowiedzi na te pytania pozwolą przyjąć, najlepiej we współpracy z naszym TFI, strategię inwestycyjną, która zrealizuje wybrany przez nas cel.
Ponadto nie wolno zapominać o podstawowej zasadzie inwestowania: nie emocje, lecz zimne i racjonalne podejście do sprawy. Nie wolno gonić za szybkim i łatwym zyskiem - takie inwestycje bardzo często kończą się nie tylko stratami, ale również zniechęceniem do inwestowania w ogóle.