Kochasz jazdę na rowerze i chciałbyś wejść na wyższy poziom? Szukasz nowych kolarskich wyzwań? Mamy coś dla Ciebie! Kolarstwo górskie to angażujący sport, który skradnie Twoje serce! Jednak zanim ruszysz na górskie szlaki, powinieneś koniecznie zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego sportu – od wyboru odpowiedniego roweru górskiego i akcesoriów, po wybór tras, na regułach bezpieczeństwa kończąc.
Czym jest kolarstwo górskie?
Kolarstwo górskie, nazywane także MTB (ang. Mountain Terrain Biking) to wyjątkowa forma kolarstwa, bo – jak sama nazwa wskazuje - uprawiana jest najczęściej w górach. Miłośnicy tego sportu uprawiają go na specjalnych rowerach górskich, które konstrukcyjnie dostosowane są do jazdy po trudnym terenie. Sport ten spopularyzował się w Stanach Zjednoczonych – z roku na rok zrzesza coraz większą liczbę zwolenników na całym świecie. Miłośnicy kolarstwa górskiego biorą udział w zawodach, podczas których prezentują swoje umiejętności poruszania się w trudnym terenie. MTB dzieli się na kilka dyscyplin; należą do nich: All mountain, Cross-country, Enduro, Street czy Dirt jumping.
Korzyści z uprawiania kolarstwa górskiego
Miłośnicy MTB wskazują wiele korzyści płynących z uprawiania kolarstwa górskiego. Przede wszystkim jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. MTB jest ściśle związane z turystyką górską – przy okazji treningu kolarskiego, można podziwiać piękne widoki i zdobywać kolejne szczyty, Jazda na rowerze poprawia również samopoczucie – podczas wysiłku fizycznego nasze ciało uwalnia endorfiny, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Kolarstwo górskie wzmaga także kreatywność – podczas niektórych zjazdów trzeba wykazać się nie lada wyobraźnią, aby zakończyć go bez upadku! Oczywistą zaletą kolarstwa górskiego jest także ogólna poprawa kondycji fizycznej i wytrzymałości.
Kolarstwo górskie – jak zacząć?
Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z kolarstwem górskim, wcześniej musisz zapoznać się z podstawowymi informacjami na jego temat, a także zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Od czego zacząć?
Wybór roweru górskiego
Dobry rower górski to absolutna podstawa dla każdego początkującego kolarza górskiego. Eksperci z zakresu kolarstwa górskiego na dobry początek polecają rowery górskie o sztywnej ramie wykonanej z aluminium, z kołami w rozmiarze 27,5 lub 29 cali. Jako że osoby początkujące powinny rozpocząć swoją przygodę od mniej wymagających tras, wystarczające będą hamulce V-brake. Producent rowerów MTB na rozpoczęcie swojej przygody z kolarstwem górskim poleca rower MTB TABOU BLADE 29 8.0.
Dobór akcesoriów
Sam rower to nie wszystko! Zanim wyruszysz na górski szlak, na swoją pierwszą przejażdżkę, powinieneś zaopatrzyć się w kilka niezbędnych dla każdego kolarza górskiego akcesoriów. Kluczowy jest porządny kask rowerowy, który ma chronić jak największą powierzchnię głowy. Jeżeli chcesz uniknąć bolesnych otarć i odcisków, koniecznie zakup rękawiczki rowerowe. Komfort jazdy z pewnością poprawi odpowiedni strój – koszulka odprowadzająca wilgoć i spodenki z piankową wkładką. Jeżeli planujesz jeździć po zmroku, Twój rower musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Nie zapomnij również o bidonie z wodą!
Poznanie technik jazdy
Przed pierwszą wyprawą, początkujący kolarz powinien poznać kilka podstawowych technik jazdy. Warto być świadomym faktu, że technikę należy dostosowywać m.in. do podłoża, po którym się poruszamy, a także do panujących warunków atmosferycznych. Inną technikę należy zastosować podczas podjazdów, zjazdów, a także zakrętów. Zapoznanie się z nimi pomoże Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji!
Wybór trasy
Początkujący kolarze górscy nie powinni rzucać się na głęboką wodę i wybierać takie trasy, które znają już z pieszych wędrówek – aby wiedzieć, czego się spodziewać. Weterani MTB na dobry początek polecają trasy w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, w Pieninach oraz w Górach Izerskich. W całym kraju powstały także ścieżki stworzone specjalnie dla rowerów górskich. Zanim zdecydujecie się na nie wybrać, koniecznie zapoznajcie się z oznaczeniami. Początkującym polecamy korzystać z tras zielonych i niebieskich i unikać tras czerwonych i czarnych.
Zasady bezpieczeństwa
Każdy kolarz, bez względu na poziom zaawansowania, musi pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas górskich wypraw. Na szlak nie udajemy się bez apteczki z bandażami, plastrami, płynem dezynfekującym oraz jednorazowymi rękawiczkami. Przed wycieczką warto powtórzyć sobie także zasady udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli na szlaku dojdzie do wypadku, pomocny może okazać się Czujnik Zdarzeń. Na podstawie wstrząsu lub przeciążenia, to małe urządzenie prześle wiadomość SMS do wskazanej wcześniej bliskiej osoby. To może uratować wam życie!
Błędy nowicjuszy
Błędy zdarzają się każdemu, jednak w miarę możliwości warto ich unikać. Często początkujący kolarze znacznie przeceniają swoje możliwości, co może prowadzić do kontuzji. Zapominają również o tym, jak ważna jest odpowiednia regeneracja po treningu. Wielu początkujących sportowców, niezależnie od dyscypliny, stawia na dużą ilość odżywek i białek, nie do końca rozumiejąc podstawy ich działania. Na początek zdecydowanie wystarczy zwykły napój izotoniczny.
Jak dbać o swój rower górski?
Aby nasz rower mógł służyć nam jak najdłużej, kluczowa jest regularna konserwacja roweru. Po każdej wyprawie powinniśmy umyć ramę, sztyce oraz widelec, a także wyczyścić i nasmarować elementy napędu. Dlaczego mycie roweru jest tak istotne? Powód jest prosty – na czystym rowerze łatwiej dostrzec uszkodzenia, które mogą stanowić zagrożenie podczas użytkowania jednośladu. Po zakończeniu sezonu, warto się udać do wyspecjalizowanego serwisu rowerów, w którym sprawdzony zostanie stan ogólny naszego sprzętu. W razie potrzeby zużyte lub uszkodzone elementy zostaną wymienione.
Podsumowując, kolarstwo górskie jest niezwykle ciekawą i wymagającą dyscypliną, dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu odpowiednio się przygotować. Dobry rower górski to dopiero początek – trzeba wziąć pod uwagę wiele innych elementów, które mają ogromne znaczenie w czasie górskich wypraw. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz cieszyć się z korzyści, jakie przynosi ta dyscyplina, nie narażając się jednocześnie na niebezpieczeństwo!