Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak sprawdzić numer VIN?

  • Dodano: 2023-08-17 11:45, aktualizacja: 2023-08-18 13:03

Numer VIN pozwala odczytać rok produkcji danego samochodu, kod zakładu wytwarzającego go i numer seryjny konkretnego modelu pojazdu. Po numerze VIN można sprawdzić między innymi, co było naprawiane w ramach gwarancji, w jakim kraju i przy jakim przebiegu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o numerze VIN i o tym, jak poznać historię pojazdu!
 

  1. Co warto wiedzieć na temat numeru VIN? Jak znaleźć numer VIN pojazdu?
  2. Historia pojazdu a sprawdzenie VIN
  3. Płatny raport historii pojazdu

Wszystkie pojazdy mają unikalny kod identyfikacyjny określany w skrócie jako VIN.

Co warto wiedzieć na temat numeru VIN? Jak znaleźć numer VIN pojazdu?

Wszystkie samochody przed opuszczeniem taśmy produkcyjnej muszą zostać oznaczone specjalnym numerem identyfikacyjnym. Numer identyfikacyjny pojazdu VIN (Vehicle Identification Number) jest ciągiem cyfr oraz liter, który składa się łącznie z 17 znaków. Jako ciekawostkę warto podać fakt, że podczas kodowania nie używa się liter I, O oraz Q, by uniknąć wątpliwości w trakcie odczytywania ze względu na ich podobieństwo do cyfr 1 i 0.
Zasady dot. formułowania numeru VIN oraz wybijania go na karoserii szczegółowo określa norma ISO (International Organization for Standardization). Zgodnie z zapisami, które znajdują się w tej regulacji, producenci muszą umieszczać kod identyfikacyjny na elemencie pojazdu, który jest trwały (rama, nadwozie samonośne, części nadwozia trudne do usunięcia albo na tabliczce znamionowej). Ta z kolei, oprócz numeru VIN, może zawierać także kod i nazwę modelu, typ skrzyni biegów, rodzaj czy wersję silnika. Oprócz tego tabliczka powinna być trwale przymocowana do auta we właściwym miejscu.

Odwiedź https://www.ubezpieczenie.com.pl/jak_sprawdzic_vin_opel_za_darmo/28,12379.html i dowiedz się jak sprawdzić VIN samochodu marki Opel za darmo.
 

Historia pojazdu a sprawdzenie VIN

Dzięki sprawdzeniu VIN możemy poznać ciekawe fakty z przeszłości danego auta. Jest to możliwe, ponieważ unikalny kod identyfikacyjny jest wykorzystywany podczas załatwiania różnych formalności. O VIN zostaniemy zapytani np. w trakcie corocznych badań technicznych w stacji kontroli pojazdów albo podczas podpisywania umowy o ubezpieczenie OC (więcej informacji na temat ubezpieczeń znajdziesz tutaj: ubezpieczenie.com.pl). Ponadto numer VIN podaje się funkcjonariuszom podczas zgłoszenia kradzieży samochodu oraz urzędnikowi w trakcie rejestrowania pojazdu w urzędzie komunikacji. Każda z tych czynności jest rejestrowana i odnotowywana w specjalnych bazach danych. Każde kolejne użycie konkretnego numeru VIN sprawia, że w historii pojazdu pojawia się nowe zdarzenie. Po uwzględnieniu ich wszystkich można stworzyć kompleksowy raport, który powie nieco więcej o przeszłości danego auta.

Zastanawiasz się, co warto wiedzieć o raporcie historii pojazdu? Raport historii pojazdu można stworzyć w ramach komercyjnej usługi. Możliwe jest także sporządzenie go dzięki skorzystaniu z rządowej strony historiapojazdu.gov.pl.
W samochodach marki Mazda VIN przeważnie znajduje się na podłodze pod prawym przednim fotelem i na środkowym słupku prawym. Więcej informacji na ten temat jest tutaj: https://www.ubezpieczenie.com.pl/komunikacyjne/jak_sprawdzic_vin_mazdy/82,12380.html.
 

Płatny raport historii pojazdu

Płatny raport historii pojazdu dostarcza szeregu szczegółowych informacji o danym aucie. Usługa może zawierać dane o stłuczkach i kolizjach, wcześniejszym właścicielu lub właścicielach, akcjach serwisowych, wskazaniach licznika kilometrów, czy zgłoszonych kradzieżach. Czasem uwzględnia też fotografie archiwalne, które zrobiono w trakcie naprawy czy wypadku.

Zastanawiasz się, ile kosztuje taki raport? Jego koszt będzie się zmieniał zależnie od stopnia jego zaawansowania. W przypadku podstawowych informacji o aucie trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli z kolei liczysz na kompletne zestawienie, będzie to koszt rzędu 100–200 zł.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.