Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak sprzedać bitcoin za złotówki? Wyjaśniamy, co musisz zrobić!

  • Dodano: 2023-05-04 11:15, aktualizacja: 2023-08-16 09:13

Jak sprzedać bitcoin za złotówki? Wyjaśniamy, co musisz zrobić!

Sprzedaż kryptowalut to skomplikowane zadanie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Jak szybko sprzedać Bitcoina? Zanim przystąpimy do realizacji transakcji warto zapoznać się z naszym poradnikiem! 

Kiedy opłaca się sprzedać Bitcoina?

Mimo tego, że jest to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na rynku, to z całą pewnością nie można powiedzieć, że jej kurs jest przewidywalny. BTC notował już zarówno spektakularne wzrosty, jak i spadki, gdy nagle, z tygodnia na tydzień, potrafił stracić na wartości nawet i sto tysięcy złotych.

Inwestorzy z pewnością doskonale pamiętają dwa słynne tąpnięcia: z przełomu maja i lipca 2021 roku, gdy wycena 1 BTC spadła z 219 do 120 tys. złotych oraz z przełomu kwietnia i maja 2022 roku (spadek ze 192 do 122 tys. PLN). 

Mimo tak dużych zmian BTC wciąż pozostaje największą i najwyżej wycenianą kryptowalutą na świecie. Jej procentowy udział w całym rynku jest zbliżony do 45-50%. Cały system blockchain powiązany z tym cyfrowym pieniądzem jest wart ponad 1,1 mld dolarów. Dla kontrastu ekosystem Ethereum wyceniany jest na 250 mln. USD. 

Czy na BTC wciąż można zarobić? Tak, jednak trzeba dokładnie śledzić rynek oraz szybko reagować na zmiany kursu jak i na nowinki ze świata kryptowalut. Doskonale pokazują to działania Elona Muska, który kilkoma prostymi zagraniami z pogranicza socjotechniki jest w stanie realnie wpłynąć na kurs np. DogeCoina, a więc i na inne krypto. Sporo użytecznych informacji o tym jak sprzedać Bitcoina znajdziesz na: https://kryptowaluty2.pl/jak-i-gdzie-sprzedac-spieniezyc-bitcoiny-i-inne-kryptowaluty/

Jak wymienić Bitcoina na złotówki?

Nie jest to zbyt trudne zadanie. Bez problemu znajdziemy giełdy, które wśród wspieranych walut FIAT oferują też naszą złotówkę. Można tu wskazać np. na Zondę czy Egerę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by najpierw sprzedać BTC za dolary, a następnie wymienić je na naszą walutę. Taką decyzję również warto poprzedzić analizą rynku finansowego. Osoby, które zdecydowały się na taki ruch np. w lutym bieżącego roku, zarobiły więcej, niż ci, którzy wymieniliby dolary na PLN-y w kwietniu, co wynika z różnic w kursach.

Pamiętaj o tym, że wymiana BTC na naszą walutę wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Tym kluczowym jest konieczność weryfikacji tożsamości. Będziemy potrzebować jednego z następujących dokumentów:

  • dowodu osobistego,
  • prawa jazdy,
  • paszportu. 

Warto przypomnieć też, że spieniężenie Bitcoina (exmo kup bitcoin) niesie ze sobą obowiązek rozliczenia się z fiskusem. W naszym kraju obowiązuje 19-procentowa stawka podatku, a wszystkie transakcje trzeba podać na druku PIT-38. Sam dokument można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej, papierowej, we właściwym urzędzie skarbowym.

Jak szybko sprzedać Bitcoin?

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych giełd kryptowalut są tzw. biura handlu pozagiełdowego OTC. Coraz częściej ten segment rynku próbują zagospodarować domy maklerskie, które oferują swoje pośrednictwo w kupnie oraz sprzedaży cyfrowych pieniędzy. 

Jeśli skorzystamy z usług godnego zaufania usługodawcy, to cały proces jest bardzo bezpieczny, a jednocześnie szybki. W parze z wysoką jakością usług idzie też określona cena, jaką zapłacimy za skorzystanie z takiego domu maklerskiego – zwykle w formie prowizji. Alternatywą są bankomaty BTC, jednak i tutaj należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Osoby, które dobrze znają się na technologii Blockchain mogą korzystać też z platform P2P, jak LocalBitcoins czy Paxful. To ciekawa alternatywa, jednak wymaga ona nieco większej wiedzy technicznej, niż tradycyjne giełdy kryptowalut, czy platformy OTC.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.