Wiadomości z Rudy Śląskiej

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

  • Dodano: 2019-05-30 12:30

Podejmując decyzję o założeniu konta oszczędnościowego najczęściej głównym, a niekiedy nawet jedynym kryterium naszego wyboru jest oprocentowanie. Rachunek wydaje się być prosty - im większa jego wartość, tym na większe zyski będziemy mogli liczyć w przyszłości. Tak naprawdę jednak nie powinna być to jedyna przesłanka, która decyduje o tym, jaki wybieramy bank. Na najkorzystniejsze konto oszczędnościowe składają się jeszcze inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę.

 

Oprocentowanie na stałe

Jak wiemy, wysokość oprocentowania pozwala nam oszacować przyszłe zyski. Kiedy trafimy na odpowiadające nam oprocentowanie na satysfakcjonującym poziomie, warto jednak przyjrzeć się warunkom z tym związanym. Czasami wysokie oprocentowanie może być tylko okresową promocją lub zależeć od ilości środków, jakie będą zgromadzone na naszym koncie oszczędnościowym. Bank może także określać limity kwot, których dotyczy oprocentowanie, które zwróciło naszą uwagę. Warto zawsze sprawdzić ile wynosi tzw. oprocentowanie standardowe. Tego typu informacji należy szukać w tabeli oprocentowania, w rubryce zwanej zazwyczaj "oprocentowanie standardowe".

Koszty prowadzenia konta oszczędnościowego

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwracać uwagę, są warunki dotyczące ewentualnych kosztów prowadzenia konta oszczędnościowego oraz opłat i prowizji. Zdarza się, że darmowe prowadzenie konta to przywilej tylko dla tych osób, które na swoim koncie zgromadzą wyznaczoną przez bank ilość środków lub będą w regularnych odstępach czasu dokonywać kolejnych wpłat. Klienci poniżej progu kwotowego lub tacy, którzy nie będą oszczędzać systematycznie, będą musieli liczyć się np. z comiesięcznymi opłatami za prowadzenie konta. Zwróćmy uwagę także na opłaty i prowizje związane z wypłatą środków lub dokonaniem przelewu z ich użyciem. Bywa, że prowizje są naprawdę wysokie, a bezpłatna jest tylko pierwsza transakcja w danym miesiącu.

Dodatkowe warunki

Dokonując wyboru konta oszczędnościowego powinniśmy także zwracać uwagę na to, jakie dodatkowe warunki musi spełniać jego posiadacz. Często możemy zaobserwować praktykę banków, które wymagają do założenia konta oszczędnościowego, posiadania także konta osobistego. Wówczas może dojść do sytuacji, kiedy będziemy musieli wybrać konto oszczędnościowe w swoim dotychczasowym banku, gdzie mamy już rachunek lub ewentualnie zdecydować się na opcję stworzenia dwóch nowych kont w innym banku. Niekiedy jest to nie do przejścia, ponieważ z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać tzw. przelewów zewnętrznych. Ich realizacja będzie możliwa dopiero po przesunięciu środków na konto osobiste.

Więcej o kontach oszczędnościowych dowiesz się także na stronie o kontach oszczędnościowych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.