Kierowcy lawet świadczą różne usługi drogowe dla zmotoryzowanych. Ich praca jest bardzo wymagająca i wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami.
Jakie prawo jazdy trzeba mieć na lawetę?
Zawód kierowcy lawety mogą wykonywać osoby posiadające prawo jazdy kategorii B, ale warto mieć jednak co najmniej prawo jazdy kategorii C. Podstawowe kategorie prawa jazdy nie dają zbyt sporych możliwości. Co ważne, prowadzenie samochodu osobowego znacząco różni się od jazdy lawetą. Ponadto, auto lawety posiadają zazwyczaj dźwignie HDS czy inne specjalistyczne urządzania. Pracownik pomocy drogowej musi się nimi dobrze posługiwać.
Na czym polega praca w pomocy drogowej?
A więc jak dokładnie wygląda praca w pomocy drogowejJak wygląda praca pomoc drogowa i dlaczego jest tak chętnie wybierana? Najważniejszym zadaniem pracownika jeżdżącego na lawecie jest transport pojazdów, które z pewnych względów nie mogą dalej podróżować. Zazwyczaj są to pojazdy po wypadkach czy też te, w których doszło do usterki, która unieruchomiła samochód. Nie jest to praca dla każdego, gdyż wymaga stałej gotowości i pełnej dyspozycyjności. Nigdy nie wiadomo kiedy potrzebna będzie pomoc drogowa. Do awarii czy wypadków może dochodzić we wszystkie dni tygodnia, 24 godziny na dobę. Profesjonalna pomoc drogowa zajmuje się nie tylko transportem pojazdów, ale też wymianą kół na trasie, czy też dostarczaniem paliwa. Dobrze, jeśli pracownik pomocy drogowej posiada, chociażby podstawową wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej. Jest to duży atutem, gdyż niekiedy usterkę można rozwiązać na miejscu. Dzięki temu nie trzeba będzie holować auta do warsztatu, a kierowca będzie mógł ruszyć w dalszą podróż.
Z czym wiąże się praca na stanowisku kierowcy lawety?
Oczywiście, najtrudniejsze w każdym zawodzie są same początki. Pracując w pomocy drogowej, należy liczyć się z tym, że wypadki i awarie mogą zdarzyć się w każdym momencie. Pomoc drogowa może zostać wezwana zarówno w dzień, jak i w nocy czy nawet dni świąteczne. Firmy zarabiają najwięcej właśnie wtedy, kiedy świadczą swoje usługi całodobowo. Największe zarobki uzyskuje się na wezwaniach nocnych i w dni świąteczne. Pracując w większej firmie mamy oczywiście możliwość wybrania dogodnej dla nas zmiany czy też ustalenia grafiku. Praca w pomocy drogowej jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które uwielbiają jeździć pojazdami. Warto jednak mieć pewne cechy charakteru, które ułatwią pracę w tym zawodzie. Ważna jest tutaj przede wszystkim umiejętność opanowania i wysoka odporność na stres. Pomoc drogowa wyrusza często do wezwań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kiedy to najczęściej dochodzi do wielu wypadków.
Niebezpieczeństwa w pracy pomocy drogowej
Decydując się na pracę w pomocy drogowej, należy mieć świadomość wielu grożących nam niebezpieczeństw. Nawet zwykła jazda po drodze może okazać się groźna. W tej pracy często ma się kontakt ze stalowymi linami, które są mocno napięcie. Często również dochodzi do incydentów, w których niezbędne jest przenoszenie kilku ton samochodów. Kierowca lawety musi też poruszać się po śliskiej rampie lawety, a więc o upadek nie jest trudno. W tej pracy liczy się przede wszystkim ostrożność i silne nerwy. Zatrzymywanie się na ruchliwej drodze, podczas udzielania pomocy kierowcy również jest groźne. Wszelkie czynności powinny być wykonane sprawnie, ale przy zachowaniu zasad BHP. Niebezpieczeństwo wiąże się też z samą jazdą po często trudnych, zaśnieżonych czy śliskich drogach. Jazda z samochodem na lawecie jest wyjątkowo trudna.
Czy każdy nadaje się do tej pracy?
Kierowca pomocy drogowej nie ma wcale łatwo. Pomimo tego, wiele młodych osób decyduje się właśnie na pracę w tym zawodzie. Co ważne, nie każdy może zostać kierowcą pomocy drogowej. Do wykonywanie tego zawodu studia nie są konieczne, aczkolwiek należy posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy oraz pewne uprawnienia. Przydadzą się również konkretne cechy charakteru. Kierowca lawety pracuje często pod dużą presją czasu i w niestandardowych godzinach. Musi być on przygotowany na każdą sytuację i być w pełni dyspozycyjny. Powinien również mieć podstawową wiedzę z zakresu naprawy pojazdów, gdyż czasem możliwa jest naprawa usterki na miejscu. Właśnie dlatego wiele firm wymaga od swoich pracowników podstawowej wiedzy z mechaniki i pewnych zdolności manualnych. Kierowca lawety musi mieć silne nerwy, powinien też dobrze organizować swoją pracę. Zaletą jest również to, jeśli ma dobry kontakt z ludźmi i jest empatyczny. Jest to praca, w której codziennie będzie musiał spotykać się z wieloma osobami o różnych charakterach.
Ile zarabia kierowca pomocy drogowej?
A na jakie zarobki można liczyć? Ma na to wpływ przede wszystkim to, czy jesteśmy zatrudnieni w danej firmie, czy też samodzielnie zajmujemy się takimi usługami. Firmy oferują różne wynagrodzenia, wiele zależy od wielkości firmy i jej lokalizacji. Na pensję ma też wpływ samo doświadczenie i umiejętności kierowcy. Przeciętnie jest to zarobek sięgający ok. 4 tysięcy złotych miesięcznie. Jest to więc kwota powyżej średniej krajowej. Należy jednak pamiętać, że to ciężka i wymagająca praca, z pewnością nie dla każdego.