Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kiedy Libra pojawi się na rynku?

  • Dodano: 2019-10-15 06:45, aktualizacja: 2019-10-15 07:04

W dobie szybkich połączeń internetowych, miliony ludzi mają dostęp do zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. To, czego jeszcze brakuje to możliwość przesyłania środków finansowych w sposób szybki i tani, jak wymienianie wiadomości. Twórca Facebooka postanowił wypełnić tą lukę tworząc kryptowalutę o nazwie Libra. Waluta cyfrowa z powiązaną infrastrukturą miałaby pomóc w stworzeniu tzw. internetu pieniądza.

Kryptowaluta Libra ma powstać w oparciu o następujące założenia:

1. Rezerwa

Twórcy Libry mają zapewnić pokrycie waluty w istniejących aktywach. Będzie to zabezpieczenie rzeczywistej wartości Libry. W praktyce każda z wyemitowanych jednostek będzie oparta na dedykowanym koszyku aktywów z walutami FIAT oraz krótkoterminowymi papierami dłużnymi o dużej stabilności.

2. Niezawodny blockchain

Libra ma opierać się na niezawodnym, skalowanym i bezpiecznym systemie blockchain. W tym przypadku będziemy mieli do czynienia z nadzorem wyznaczonych podmiotów nad węzłami zatwierdzającymi transakcje. Po około pięciu latach od uruchomienia blockchaina, węzły będzie mógł prowadzić każdy, kto spełni odgórnie wyznaczone wymogi techniczne.

Kluczowe parametry systemu blockchain to:

  • elastyczność - przestrzeń do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w przyszłości, 
  • bezpieczeństwo - ochrona danych oraz środków finansowych,
  • skalowalność - obsługa milionów rachunków, przy zachowaniu dużej wydajności i przepustowości. 

Libra ma pozwolić również na tworzenie smart kontraktów, co zapewni ochronę przed wystąpieniem krytycznych błędów.

3. Stowarzyszenie Libra

Kluczowym podmiotem w tworzeniu blockchaina Libry oraz założeniu stowarzyszenia jest Facebook. Libra Association to organizacja non profit, która powstała w Genewie. Jej zadaniem jest dbanie o realizację celów związanych z Librą.

Członkowie są operatorami odpowiedzialnymi za działanie węzłów, które zatwierdzają transakcje. Stowarzyszenie łączy organizacje prowadzące różną działalność, rozproszone pod względem geograficznym. Z chwilą uruchomienia Libry wszyscy członkowie mają otrzymać równe zobowiązania oraz prawa.

System wdrożony w ekosystem Facebooka, WhatsAppa oraz Messengera zapewni dostęp do prawie 2,5 miliona użytkowników. 

Jak wygląda projekt Libry?

Projekt kryptowaluty ukazał się w czerwcu 2019 roku. Szybko okazało się, że koncepcję podważają politycy różnych krajów, a wątpliwości mają nawet partnerzy projektu. Libra ma być tak zwanym stablecoinem, czyli walutą o stałej wartości. Twórcy mają opracować specjalny system płatności, który będzie funkcjonował z różnymi aplikacjami.

Razem z Librą Facebook planuje wprowadzić dedykowaną aplikację o nazwie Calibra. Ma ona tworzyć integralną część Messangera oraz WhatsAppa i służyć do obsługi płatności. To jednak nie jedyna opcja, która będzie obsługiwać Librę.

Jednocześnie Calibra ma zapewnić rozdzielność danych finansowych od informacji z social media. Aplikacja ma zapewnić dostęp do cyfrowych portfeli, które umożliwią przesyłanie, przechowywanie oraz wydawanie aktywów. 

Kiedy Libra pojawi się na rynku?

Facebook miał wprowadzić nową kryptowalutę już w przyszłym roku. Okazuje się jednak, że nie jest to takie pewne. Pomysł natrafił na opór rządów i instytucji. Francuzi i Niemcy już zadecydowali, że nie wpuszczą waluty do siebie. Sam Facebook wystosował oświadczenie, że pojawienie się Libry na rynku nie jest jeszcze przesądzone.

Jeśli zamierzasz inwestować w kryptowaluty, na tym etapie doradzamy inwestowanie w opcje, które są już od dawna obecne na rynku. Sprawdź również aplikacje, które działają jak zaawansowany asystent inwestycyjny. Jednym z takich rozwiązań jest np. Bitcoin Billionaire.

Na ten moment, pomimo dobrych wyników finansowych Facebooka w ostatnim kwartale, jest wiele powodów, dla których uruchomienie Libry może zostać zaburzone. To przede wszystkim obawy o kwestie bezpieczeństwa, ale również brak doświadczenia z technologią blockchain oraz walutami cyfrowymi.

Załącznik:
kryptowaluty.jpg

Założyciele Libry sami podkreślają, że te problemy mogą przełożyć się na zdolność do wdrożenia waluty. Firma ma świadomość, że przed nią dużo pracy. W tym czasie wsparcie ze strony władz oraz dużych firm jest kluczowe. 

W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że główny partner projektu - PayPal oficjalnie opuszcza stowarzyszenie Libra. Ta wiadomość była następstwem kilku innych niepokojących wydarzeń. Jakiś czas temu pojawiła się informacja o tym, że Visa i MasterCard także rozważają wycofanie się z projektu.

Ponadto gigant płatności PayPal nie pojawił się na ostatnim spotkaniu Libry w Waszyngtonie. Te informacje zaniepokoiły amerykański kongres, który obawia się, ża działania twórcy Facebooka mogą narażać interesy USA.

Okazuje się, że pierwsze spotkania obu stron w tej sprawie są zaplanowane już na najbliższe tygodnie. PayPal zaznaczył jednak, że jest otwarty na rozmowy na temat współpracy w przyszłości.

Kolejna niepokojąca dla Libry wiadomość, to komentarz właściciela Apple - Tima Cooka., który oficjalnie skrytykował plany wprowadzenia waluty Facebooka. Cook jednoznacznie stwierdził, że waluta stworzona przez grupę prywatnych przedsiębiorców to nie jest dobry pomysł. Kolejne miesiące pokażą, czy ta opinia okaże się słuszna. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.