Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kim jest i czym się zajmuje pośrednik kredytowy?

  • Dodano: 2019-09-19 06:45, aktualizacja: 2019-09-19 06:59

Chociaż świadomość Polaków, dotycząca działania banków, jest coraz większa, to wciąż wielu z nas nie potrafi lub nie chce samodzielnie wybrać kredytu. Konieczność porównywania poszczególnych ofert i wybór tej jednej, najlepszej, warto powierzyć pośrednikom kredytowym - fachowcom, którzy świetnie znają aktualne trendy i wiedzą, w którym banku można otrzymać najbardziej atrakcyjne warunki kredytu.

 

  1. Kim jest pośrednik kredytowy?

  2. Na czym polega pośrednictwo kredytowe?

  3. Pośrednictwo kredytowe - czy warto powierzyć swoje finanse specjalistom?

 

Według badań przeprowadzonych przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, blisko 80% Polaków z grupy wiekowej 18-64 lata przynajmniej raz w życiu wzięło już jakiś kredyt. Wyniki te pokazują, że zainteresowanie kredytami wśród Polaków wciąż jest duże i rośnie też potrzeba korzystania z usług doradców kredytowych.

 

Kim jest pośrednik kredytowy?

 

Pośrednik kredytowy, zwany też niezależnym doradcą kredytowym, pośredniczy między klientem a bankiem w procedurze wyboru i udzielenia kredytu. Chociaż zawód ten wymaga dużej wiedzy i wysokich umiejętności interpersonalnych, prawo nie reguluje wymagań, które należy spełnić, aby zostać doradcą kredytowym. Wystarczy, że kandydat ma średnie wykształcenie, chociaż wielu pracodawców przychylniej patrzy na kandydatów z dyplomem uczelni wyższej, studiujących kierunki związane z ekonomią, finansami, prawem, psychologią lub socjologią. Dobry doradca kredytowy oprócz wykształcenia posiada również predyspozycje do wykonywania tego zawodu, w swojej pracy kieruje się kodeksem etycznym, a każdego klienta traktuje indywidualnie. Konieczne jest również stałe dokształcanie się, poznawanie ciągle zmieniających się ofert banków oraz śledzenie zmian prawnych, kursów walut i stawek WIBOR.

 

Doradcy kredytowi mogą pracować na własny rachunek, prowadząc działalność gospodarczą, na podstawie umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia. Na rynku od wielu lat funkcjonują firmy, które specjalizują się w pośrednictwie i doradztwie kredytowym, zatrudniające wykwalifikowanych pracowników. Najlepszym przykładem jest firma Open Finance, która działa nieprzerwanie już od 2004 roku. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na https://www.open.pl/.

 

Na czym polega pośrednictwo kredytowe?

 

Działalność pośredników kredytowych można podzielić na trzy główne etapy:

  1. przeprowadzenie analizy potrzeb klienta - doradztwo i pośrednictwo kredytowe zaczyna się od rozmowy pośrednika z klientem, której efektem powinno być poznanie potrzeb klienta i jego możliwości finansowych,

  2. przygotowanie konkretnych ofert kredytów lub innych produktów, które mogą być interesujące dla klienta - pośrednik powinien obiektywnie ocenić polecane produkty, przedstawić ich zalety i wady oraz porównać je wspólnie z klientem, aby ten mógł dokonać świadomej i odpowiedzialnej decyzji,

  3. wybór jednej oferty i pilotowanie procesu kredytowego - jeśli jedna z ofert zostanie zaakceptowana przez klienta, rolą pośrednika jest przygotowanie potrzebnej dokumentacji oraz jej złożenie w odpowiednim banku lub instytucji.

 

W zakres obowiązków pośrednika kredytowego wchodzą również inne czynności, w tym pomoc w zwiększeniu zdolności kredytowej lub wyczyszczeniu negatywnej historii w BIK.

 

Z usług pośrednika kredytowego można korzystać zawsze wtedy, kiedy chcemy wziąć kredyt w banku - niezależnie od jego kwoty i przeznaczenia. Najczęściej jednak na usługi pośrednictwa decydują się konsumenci, chcący uzyskać kredyt hipoteczny lub na budowę domu. Warto pamiętać, że doradcy świadczą swoje usługi nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm.

 

Pośrednictwo kredytowe - czy warto powierzyć swoje finanse specjalistom?

 

Poziom usług firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym w ostatnich latach znacznie wzrósł. Ze względu na duża konkurencję na rynku, coraz rzadziej spotyka się doradców, którzy nie kierują się dobrem klienta, a własną korzyścią materialną. Warto więc korzystać z usług pośredników, ale jedynie tych o nienagannej, pozytywnej opinii.

 

Samodzielny wybór kredytu wymaga czasu i znajomości specyfiki rynku. Jest to trudne głównie w przypadku kredytów hipotecznych lub firmowych, inwestycyjnych. Uzyskaniu tych kredytów towarzyszy konieczność spełnienia dużej liczby formalności, których dopełnienie jest warunkiem otrzymania finansowania. Pośrednik kredytowy zadba, aby klient przedłożył w banku wszystkie potrzebne dokumenty, tak, aby niepotrzebnie nie wydłużać oczekiwania na decyzję z powodu braków formalnych.

Pośrednicy kredytowi dysponują aktualną wiedzą o produktach bankowych, a często również pozabankowych i niekiedy mogą zaproponować zupełnie inne zaspokojenie potrzeb finansowych klienta niż to, które on sam zaproponował. Jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy sami nie posiadają wiedzy o polskim rynku finansowym i w uzyskaniu dodatkowego finansowania potrzebują profesjonalnej pomocy. Dodatkowym plusem jest fakt, że coraz częściej pośrednicy pobierają należną prowizję od banku, nie od klienta, dla którego usługi doradcze są całkowicie bezpłatne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.