Podstawą dobrze funkcjonującego gospodarstwa rolnego jest sprawny sprzęt. To dlatego konieczność dokonywania okresowych przeglądów oraz czyszczenia maszyn po zakończonej pracy powinny być traktowane bardzo poważnie. Każde drobne niedopatrzenie może niestety skończyć się poważną awarią. Jednak nawet w przypadku niezwykle skrupulatnego przestrzegania wszystkich zasad producenta, usterki i tak będą się zdarzać – choćby na skutek naturalnego zużycia podzespołów czy ich incydentalnego narażenia na zbyt duże obciążenia, na które nie były przygotowane. Zanim więc przyjdzie czas użytkowania kombajnów, warto sprawdzić, jakie elementy psują się najczęściej, przyjrzeć się im jeszcze uważniej i ewentualnie kupić części zamienne na zapas, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką.
Rodzaje kombajnów w gospodarstwie
Pojęcie „kombajn” najczęściej automatycznie kojarzymy z kombajnem zbożowym. Ale każdy, kto poza zbożami lub oprócz nich uprawia warzywa, ma świadomość, że kombajny mają znacznie więcej zastosowań.
Po modelach zbożowych najpopularniejsze są kombajny buraczane oraz ziemniaczane. Zgodnie z ich nazwami, służą one do efektywnego zbierania tych właśnie warzyw (choć bywają stosowane również przy zbiorach cebuli). Wśród rzadziej użytkowanych kombajnów warzywnych wymienić można np. maszyny do marchwi, kapusty czy ogórków.
Jeszcze mniej znane są kombajny owocowe. Stanowią one pomoc przy zbiorach wrażliwych, drobnych owoców, takich jak agrest, porzeczki, maliny czy borówki. Sadownicy mogą natomiast korzystać z kombajnów do jabłek, wiśni, czereśni, a nawet orzechów, które poradzą sobie zarówno z jeszcze rosnącymi, jak i z już opadłymi owocami.
Kombajny zbożowe – wrażliwe łożyska i pasy
Awaria kombajnu zbożowego to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może przytrafić się w trakcie żniw. Czas na wykonanie prac jest mocno ograniczony – jeśli przegapimy okienko, pogoda może pokrzyżować nam plany. Na szczęście zdecydowana większość awarii dotyczy w tym przypadku zaledwie kilku elementów, a zatem są to usterki łatwe w przewidzeniu, a co ważniejsze – w wykryciu jeszcze zanim do nich dojdzie.
Żniwa najczęściej odbywają się przy wysokich temperaturach. W połączeniu z intensywnym zapyleniem powodują one szybkie ścieranie się łożysk, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o odpowiednio częste smarowanie. Intensywna eksploatacja sprzyja również przewężaniu się i przecieraniu pasów napędowych, które mogą działać mniej efektywnie, a nawet pękać.
Na szczęście te właśnie części do kombajnów zbożowych nie należą do drogich. Osoby zaznajomione z budową maszyn rolniczych, poradzą sobie również z ich samodzielną wymianą, oszczędzając na mechaniku.
Kombajny buraczane – problematyczne koła i lemiesze
Na jesień przypada czas zbioru buraków. O wiele łatwiej prace wykonuje się z pomocą specjalistycznej maszyny – kombajnu buraczanego. Buraki są ogławiane, wykopywane, oczyszczane i gromadzone w specjalnym zbiorniku – a wszystko to dzięki jednemu, płynnemu ruchowi.
Praca kombajnu buraczanego odbywa się w niezbyt sprzyjających warunkach. Wymaga ona sporo mocy, a przy tym zawsze istnieje ryzyko natrafienia na kamień czy wyjątkowo twardą glebę. W efekcie uszkodzeniu ulegać mogą lemiesze, a także przenoszące obciążenia koła zębate i inne. Mając tego świadomość, dobrze jest zaopatrzyć się w zapas części do kombajnów buraczanych i do innych maszyn rolniczych na https://lebko.pl/czesci-maszyn/.
Kombajny ziemniaczane – podatne na uszkodzenia tarcze
Czas zbioru ziemniaków zależy od ich odmiany. Jedne są dojrzałe już w lipcu, inne muszą poczekać do września. Niezależnie od terminu, technika pozostaje jednak ta sama. Ręczne wykopki nie są kuszącą perspektywą, a przy większym areale zwyczajnie nie wchodzą w grę. To dlatego w gospodarstwach użytkowane są kombajny ziemniaczane. Maszyna wykopuje bulwę, oczyszcza ją z zanieczyszczeń i łęcin i gromadzi w przeznaczonym do tego miejscu.
Podobnie jak w przypadku kombajnów buraczanych, także ziemniaczane doznają awarii najczęściej na skutek krótkotrwałego przeciążenia mechanicznego. Szczególnie narażone są tarcze ochronne i sortujące, a także lemiesze, koła łańcuchowe czy pręty przenośnika.
Oryginały czy zamienniki – jakie części kupować do maszyn rolniczych?
Ci użytkownicy, którym zależy na całkowitej pewności, wybierają przeważnie oryginalne elementy zapasowe do maszyn rolniczych. Warto jednak mieć na uwadze, że wysokiej jakości zamienniki są nie tylko tańsze, ale też nie ustępują oryginałom pod względem trwałości czy precyzji wykonania. Warto jednak dokonywać ich zakupów wyłącznie w sprawdzonych sklepach, cieszących się dobrą opinią klientów.