Wiadomości z Rudy Śląskiej

Komfort termiczny nad wodą w każdych warunkach – porady

  • Dodano: 2024-07-11 14:00

Zastanawiasz się nad uprawianiem windsurfingu lub surfingu, ale obawiasz się kontaktu z chłodną wodą? Jeśli dobrze się do tego przygotujesz, może się okazać, że będziesz mógł uprawiać te sporty przez większość roku. W co warto się zaopatrzyć?

Odpowiednia ochrona przed zimnem

Na początek przygody z tego typu sportami wodnymi, nie musisz kupować żadnego sprzętu, bo często jest on zapewniany przez szkółki szkoleniowe. Jeśli jednak spodoba Ci się taka aktywność, warto zaopatrzyć się w piankę neoprenową, która będzie dopasowana do Ciebie rozmiarem.

Co więcej, oferowane są one w różnych rodzajach, więc możesz wybrać całkiem zabudowane, z kapturem i bez. Oferowane są również modele z krótkim rękawem i długimi nogawkami, z krótkimi nogawkami, jak i bez rękawów, a to oznacza, że z łatwością znajdziesz model, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom.

Pianki neoprenowe różnią się grubością, dlatego podczas zakupu warto wziąć pod uwagę miejsce, w którym planujesz pływać. Tam, gdzie jest cieplej, wystarczy cieńszy kombinezon, tam, gdzie woda jest chłodniejsza, lepiej wybrać coś z grubszych propozycji. Bez względu na to, który model nabędziesz, zawsze przed zakupem należy go przymierzyć, aby mieć pewność, że dobrze pasuje do Twojego ciała.

Czy warto zaopatrzyć się w buty i rękawice?

Planujesz surfować tylko w ciepłych rejonach, albo wyłącznie w letnie miesiące? Może się okazać, że w takim przypadku, w zupełności wystarczy sama pianka. Jednak chcąc pływać przez większą część roku, również wówczas, gdy temperatura spada poniżej 15°C, powinieneś zadbać o właściwą ochronę nie tylko klatki piersiowej i kończyn, ale również stóp i dłoni.

Rękawice neoprenowe i buty, zapewnią właściwą izolację cieplną nawet wówczas, gdy będziesz pływał w lodowatej wodzie, a to oznacza, że takie pływanie nie tylko będzie bardziej komfortowe, ale również bezpieczniejsze. Co więcej, poza samą ochroną przed zimnem, zyskasz również ochronę przed urazami, które mogą się pojawić przy kontakcie ze skałami.

Jeszcze inną zaletą korzystania z butów i rękawic będzie lepsza przyczepność. Może się okazać, że dzięki nim, zyskasz większą stabilność i łatwiej utrzymasz się na desce, podczas wykonywania gwałtownych manewrów. W tym przypadku podobnie, jak podczas wybierania kombinezonu, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar, tak aby były dopasowane do ciała, ale nie powodowały nadmiernego ucisku.

Na co zwrócić uwagę, podczas ich wybierania?

Wiesz już, że kombinezon, buty i rękawiczki neoprenowe to podstawa podczas uprawiania niektórych sportów wodnych. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas ich wybierania? W przypadku każdego z tych elementów ważny będzie ich rozmiar i grubość materiału, z którego zostały wykonane.

Jeśli chodzi o kombinezon, powinieneś również zwrócić uwagę, w którym miejscu znajduje się zamek, jak również czy jest to model mokry, czy półsuchy. W niektórych przypadkach istotne będzie również to, jakie szwy posiada wybrana przez Ciebie pianka i jaki jest poziom jej wodoszczelności.

Nigdzie nie jest powiedziane, że pływanie na desce można uprawiać wyłącznie w czasie ciepłych dni. Jeśli tylko nabędziesz odpowiednie akcesoria, które będą miały chronić Twoje ciało przed wychłodzeniem, będziesz mógł pływać nawet wówczas, gdy temperatura wody będzie bardzo niska.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.