Kompleks witamin z grupy B jest odpowiedzialny przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B oraz kwas foliowy pomagają również w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Dodatkowo pomagają także w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny, czyli aminokwasu siarkowego. Witaminy z grupy B działają wspomagająco w chorobach układu nerwowego. W poniższym artykule przedstawiamy, czym grozi niedobór witamin z grupy B, a także, w jaki sposób zapewnić odpowiednią ilość witaminy B.
Funkcje witamin z grupy B
Witaminy z grupy B pełnią szereg istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Przykładowo, witaminy B1 oraz B2 pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Tiamina, czyli witamina B1 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca. Witamina B2 nazywana jest także ryboflawiną. Ryboflawina ma udział w prawidłowym metabolizmie żelaza, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Przyczynia się również do zmniejszenia uczucia zmęczenia i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Witamina B3 (inaczej kwas nikotynowy) poprawia ukrwienie skóry. Cholina, czyli witamina B4 pełni ważną funkcję w układzie nerwowym, wspierając układ przywspółczulny, odpowiadający za odpoczynek organizmu. Cholina przyczynia się również do prawidłowego metabolizmu cholesterolu. Kwas pantotenowy, czyli witamina B5,wspiera prawidłową produkcję niektórych neuroprzekaźników. Niedobór kwasu pantotenowego może prowadzić m.in. do skurczów nóg. Witamina B6 (pirydoksyna) bierze z kolei udział w prawidłowej syntezie cysteiny. Przyczynia się także do regulacji aktywności hormonalnej. Witamina B9 nazywana jest z kolei kwasem foliowym. Niedobór kwasu foliowego ma negatywny wpływ na układ nerwowy.
Wiele witamin z grupy B przyczynia się do prawidłowej pracy układu nerwowego, a co za tym idzie, mogą poprawiać nastrój. Ich suplementacja w stanach niedoboru wpływa korzystnie na samopoczucie.
Witamina B12
Witamina B12 to najważniejsza witamina w procesie tworzenia czerwonych krwinek. Jej niedobór przyczynia się do powstawania zaburzeń w procesie tworzenia czerwonych krwinek, co może doprowadzić do anemii. To z kolei może objawić się poprzez zaburzenia czucia lub osłabienie mięśni. Anemia poza bladością oraz zmęczeniem objawia się również dolegliwościami ze strony układu nerwowego, jak np. mrowienie w kończynach. Witamina B12 bierze udział w procesie podziału komórek. Witamina B12 pomaga również w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, a jej niedobór może powodować m.in. zaburzenia pamięci.
Witamina B jako suplement diety
Na rynku pojawiają się suplementy diety, zawierające kompleks witamin B. Będą one pomocne w zadbaniu o prawidłową ilość witamin z grupy B w organizmie. Należy jednak pamiętać, że do zachowania zdrowia niezbędny jest również zdrowy tryb życia wraz z zachowaniem zróżnicowanej diety. Suplement diety nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety, czyli jej zamiennik. Co więcej, nie należy przekraczać zalecanej porcji i nie należy stosować suplementów diety czy innych produktów leczniczych w przypadku nadwrażliwości na składniki. Suplement diety z witaminami z grupy B należy przechowywać w temperaturze pokojowej, by zachować pożądane właściwości. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, że poza niedoborem witamin z grupy B, niekorzystny może być również jej nadmiar i przekroczenie zalecanej dziennej porcji.