Wiadomości z Rudy Śląskiej

Koszty mieszkania w Rudzie Śląskiej

  • Dodano: 2019-06-18 07:45, aktualizacja: 2019-06-18 07:50

Z roku na rok Górny Śląsk jest coraz bardziej pozytywnie odbierany jako miejsce do zamieszkania. Nowe domy w Rudzie Śląskiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a to sprawia, że powstają tutaj liczne, ciekawe inwestycje lokalowe.

Dlaczego Ruda Śląska?

Ruda Śląska to miasto położone w południowej Polsce, w centrum konurbacji górnośląskiej. To jeden z większych ośrodków przemysłowych regionu, w którym funkcjonuje wiele małych i średnich przedsiębiorstw a także duże zakłady i kopalnie.
Doskonale rozwinęła się tutaj infrastruktura drogowa: powstała autostrada A4 oraz Drogowa Trasa Średnicowa. Niezawodna jest również komunikacja miejska, która gwarantuje bezproblemowe połączenia nie tylko na terenie miasta, ale także na dłuższych odcinkach.
Nowe domy w Rudzie Śląskiej są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Przyciągają ich do tego miasta liczne placówki oświatowe oraz szeroko rozbudowane zaplecze medyczne.

Własny dom w Rudzie Śląskiej

Własny dom kojarzy się z niezależnością i pełną swobodą. To miejsce, w którym bez skrępowania można się zrelaksować i w pełni odprężyć. Decydując się na dom, nie ponosimy comiesięcznych opłat z tytułu czynszu, ale należy liczyć się z innymi kosztami. Jakie są to koszty?

Podatek od nieruchomości i podatek gruntowy

Podatek od nieruchomości i podatek gruntowy to koszty ponoszone corocznie przez właścicieli nieruchomości oraz użytkowników wieczystych gruntów, z możliwością dokonania płatności w czterech ratach. Wysokość opłaty jest ustalana przez władze gminy.

Koszty eksploatacyjne

Kolejnym wydatkiem są koszty zużycia mediów, do których zaliczamy: prąd, wodę i gaz.

  • prąd – średnie, miesięczne rachunki za prąd w przypadku czteroosobowej rodziny są podobnej wysokości zarówno w przypadku domu jednorodzinnego jak i mieszkania o metrażu ok. 40-65m². Koszty zwiększają się, jeżeli dom posiada oświetlenie zewnętrzne lub wyposażony jest w zwiększoną ilość urządzeń elektrycznych. Może to być przyczyną nawet i dwukrotnie wyższych wydatków.
  • woda i ścieki – w tym przypadku koszt jest zależny od tego, czy dom posiada przyłącze do sieci wodociągowej. Jeśli tak, ilość ścieków równa się ilości zużytej wody. Opłaty wzrastają latem, gdy woda jest wykorzystywana do podlewania ogródka.  W przypadku posiadania własnego ujęcia wody, nie ma żadnych kosztów z nią związanych. Koniecznością natomiast jest wybudowanie własnego szamba, które musi być opróżniane i wywożone przynajmniej raz w miesiącu.
  • gaz – zużycie gazu wykorzystywanego do gotowania jest na poziomie zbliżonym jak w mieszkaniu.

Koszty utrzymania nieruchomości

Remonty i awarie nie są stałymi kosztami comiesięcznymi, ale wcześniej czy później każdy dom wymaga modernizacji bądź odświeżenia. Sezonowo są ponoszone również koszty związane z ogrodem i jego zagospodarowaniem – to wydatki na zakup urządzeń ogrodowych i nasadzeń.

Koszt wywozu śmieci

Koszt wywozu śmieci zazwyczaj zależy od ustaleń lokalnych władz miasta i jest obliczany na podstawie ilości zameldowanych w domu osób.

Koszty ogrzewania

Szacunkowo podaje się, że koszt ogrzewania i podgrzania wody stanowi ok. 70% rocznych kosztów utrzymania domu jednorodzinnego. W dużej mierze zależy to jednak od rodzaju zamontowanego ogrzewania i są to w kolejności od najtańszego rozwiązania do najdroższego:

  • ogrzewanie za pomocą węgla kamiennego
  • ogrzewanie piecem gazowym
  • ogrzewanie za pomocą oleju opałowego
  • ogrzewanie elektryczne.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Nek

    Kto może ucieka z Rusy Śląskiej. Na pewno się nie buduję w tym mieście.

  • boluś

    Kwitnie lipa"widać że sie nawciągali w urzędzie. TEROZKI LYPA POCISKAJOM NAIWNYM.A JAK KOŻDY WIE!

  • Zyga

    Koszt wywozu śmieci oraz cena wody plus ścieki to jedne z najwyższych w kraju - trzeba pisać jasno .

  • pitu pitu

    Niezawodna komunikacja miejska - to może napisać ktoś, kto z niej nie korzysta na co dzień, oświetlenie mieszkania 40m2 i domu 100m2 - to taki sam koszt? Dla forsy można napisać wszystko - nawet największą bzdurę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.