Wiadomości z Rudy Śląskiej

Kredyt gotówkowy

  • Dodano: 2021-09-08 09:30

Dla większości osób, które ubiegają się o kredyt, jednym z ważnych kryterium podczas wyboru kredytu gotówkowego to koszt, jaki należy ponieść. Na taki koszt składa się przede wszystkim oprocentowanie nominalne, opłaty i prowizje oraz ubezpieczenie i inne zabezpieczenia.

Najtańszy kredyt gotówkowy to kredyt 0 procent, bez dodatkowych kosztów. Tani kredyt gotówkowy pojawia się czasem w niektórych bankach, ale zwykle jako promocyjny produkt z niskim limitem kwoty. Ma zachęcić klientów do wypróbowania oferty i raczej nie przyda się przy większych wydatkach.

Zdolność kredytowa

Aby dostać kredyt gotówkowy, należy złożyć odpowiedni wniosek. Po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy bank sprawdza, czy będziesz w stanie spłacać raty. Jak się liczy zdolność kredytową? Kredytodawcy mają własne metody, a każdy korzysta z nieco innych założeń. Najważniejsze są osiągane dochody oraz ponoszone przez nas wydatki. Bardzo ważne będą jednak również inne informacje dotyczące zarówno kredytobiorcy, jak i podejmowanego zobowiązania. Bank, przy wyższych kredytach, może chcieć poznać sytuację rodzinną czy mieszkaniową kredytobiorcy. Zdolność kredytowa to natomiast maksymalna kwota, jaką będzie w stanie mu udzielić na określonych warunkach.

Samodzielnie możesz oszacować swoje szanse na kredyty gotówkowe, wykorzystując kalkulator do wyliczenia zdolności kredytowej. Przygotowuje on orientacyjną symulację, która przyda się przed porównaniem kredytów gotówkowych. W podsumowaniu otrzymasz informację o maksymalnej wysokości raty, która szacunkowo uznana zostanie przez bank za bezpieczną dla Twoich finansów. Zwróć uwagę także na wysokość RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. 

Wniosek o kredyt gotówkowy

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć online lub wypełnić go w oddziale banku. Jeśli korzystasz z usług pośrednika, którego zadaniem jest doradztwo kredytowe, to dokumenty wypełnisz z jego pomocą.

Udzielenie kredytu gotówkowego będzie możliwe jeśli, we wniosku kredytowym podasz swoje dane, informacje o posiadanych zobowiązaniach, osiąganych dochodach i sytuacji majątkowej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia pokazujące wysokość zarobków. Banki akceptują różne źródła dochodu, klienci pracujący na umowę zlecenie, bez umowy o pracę mogą również starać się o finansowanie.

Oprócz informacji podanych we wniosku bank sprawdza zwykle historię kredytową klienta. Takie dane przechowuje BIK. W bazie BIK odnotowywane są m.in. aktywne kredyty (spłacane przez nas w tej chwili), historia ich spłaty, a także informacje o terminowości spłaty rat kredytów z przeszłości.

Jak się zabrać za wniosek kredytowy? Dokładnie przeczytaj cały wniosek. W ten sposób sprawdzisz, czy wszystkie znajdujące się w nim informacje są dla dobrze zrozumiałe i wiadomo co gdzie wpisać. W banku, zawsze można zapytać o pewne kwestie doradcy kredytowego, ewentualnie zabrać wniosek do domu i zapoznać się z nim na spokojnie.

Nie ma co liczyć na to, że kredytodawca przymknie ono na zakłamywanie rzeczywistości. Wpisując do wniosku nieprawdziwe dane, nieuniknione jest, że prędzej czy później wyjdzie to na jaw, a nas czekać będą nieprzyjemne konsekwencje.

Wypełniając wniosek o kredyt, pamiętaj, aby nie zostawiać żadnych pustych rubryk. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, najlepiej rozwiać swoje wątpliwości podczas rozmowy z doradcą kredytowym. Puste pola we wniosku bank traktuje jako unikanie odpowiedzi, co z punktu widzenia banku jest równoznaczne z zatajaniem niewygodnych dla nas faktów. 

O czym jeszcze nie można zapomnieć? O załącznikach. Aby uruchomić proces kredytowy, należy dołączyć wszystkie dokumenty. Jeżeli zabraknie nawet jednego, bank wstrzyma całą procedurę aż do momentu otrzymania brakującego załącznika. O potrzebnych dokumentach należy pamiętać, także wypełniając wniosek kredytowy online.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.