Wiadomości z Rudy Śląskiej

Nie przegap swojej szansy

  • Dodano: 2006-08-09 14:00
kliknij!!!
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony
Człowiek  - co rusz dzisiaj jest prowokowany rozmaitymi sprawami i impulsami codziennymi, często bardzo mocnymi. Pomyślmy choćby o wszystkich propozycjach w ciągu dnia, skierowanych do nas, że ktoś nas uszczęśliwi, jakaś polecana usługa, sprzedaż niezbędnego sprzętu itp. Podobnie "mówią nam" - że tylko ten czy inny pomysł musi nas zajać, jest ważny, konieczny. Sami zaś głęboko, jako ważne, odczuwamy nie tylko te bieżące potrzeby. Z napływajacych do nas ofert trzeba umieć więc wybrać te, które naprawdę odpowiadają naszej sytuacji i zapotrzebowaniu. 

Co wiecej – ileż jest jeszcze spraw przekraczających ten materialny wymiar zapotrzebowań?! Ile przestrzeni w naszym sercu, w naszych milościach i relacjach z ludźmi, w naszych zawodowych i środowiskowych zaangażowaniach – ważniejszych jeszcze lub ważnych tak samo? Domagają się one - odpowiednich dla siebie środków, sposobów, pomocy do realizacji żywotnych życiowych kwestii.

Jednym slowem - jaka to radość, potwierdzenie że jest możliwe wlaściwe uporządkowanie sobie życia, zrealizowanie go w pięknie i dobru.

Nasza – jezuitów w Czechowicach – szczególną radością jest zaś też i to, że już ponad 100 lat możemy wlaśnie w tych sprawach slużyć ludziom najgłębszą pomocą, nie omamiając nikogo świecidełkami chwytów psychologicznych, lecz po prostu „rzucajac na ich zycie światlo Ewangelii”.

"Światlo Ewangelii" - to coś, co tak przecież jest potrzebne i Tobie, Szanowny Czytelniku - i po prostu nam wszystkim, wlaśnie dzisiaj, w tym świecie skomplikowanym, szybkim i stawiajacym wiele pytań moralnych - i zarazem pytań o możliwość zwyklej ludzkiej radości, szczęścia. Tak bylo od poczatku naszego dzialania w Czechowicach. Co wiecej - odnowiona w duchu polskim, współczesna forma jezuickich rekolekcji na miare potrzeb dzisiejszych, XXI wieku – także wyszła z naszego domu w koncówce zeszlego stulecia. W ten sposób już nie tylko jezuici mogą korzystać z calościowej medytacji książeczki Ćwiczen Duchownych św. Ignacego.

Tak więc - odpowiadanie na potrzeby aktualne to ważny element calej stuletniej praktyki, jaką mieliśmy, slużąc zawsze na przestrzeni minionego wieku według potrzeb ludzi, według danej chwili i wedlug wyzwań danych czasów. Ufamy, że w kolejnym stuleciu jest podobnie.kliknij !!!
kliknij !!!
Zobacz galerię naszego Domu Rekolekcyjnego
Ze szczególną radością kierujemy te słowa do naszych potencjalnych odbiorców tu na Śląsku. Nie tylko dlatego, że do dziś żyją tu i pracują ludzie funkcjonujący lepiej dzieki wkładowi w ich serca ze strony jezuitów pracujących w "odpowiednim dla nich czasie" w Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Bytomiu, Katowicach, Czechowicach, Dziedzicach, na calym Górnym Śląsku i ŚLąsku Cieszyńskim. Na te szczególną radość pozwala nam kilka dalszych niezwykłych elementów historii naszego Domu Rekolekcyjnego pod Opieka św. Józefa. 

Zauważmy – pośród tego wszystkiego, co absorbuje nas dzisiaj, najistotniejsze do rozwiązania sa pytania tkwiące w sercach wspólczesnego czlowieka, jeżeli chodzi o możliwości spełnienia szczęścia w jego codzienności. Jednym slowem - są to pytania ludzi również czesto przygniecionych obciążeniami, pracą - oraz mnogością spraw, które spadają nam na glowę.

Szczególnie więc istotne dla nas są te pytania, które nas dotykają w chwili nadziei, podejmowania nowych studiów, czy pracy, w chwili podejmowania nowych relacji, gdy budzą sie milości. To takze – pytania z kryzysów i porażek, gdy te nasze zaangażowania się chwieją, rozstajemy sie z kimś, ktoś umarł, jakaś inicjatywa upadła, nie potrafimy z samymi sobą, wlasną psychiką się dogadać, nawet przywykniemy do slabości czy grzechu, "widzimy tylko ścianę" przed sobą. Nie warto też zapominać istotnych pytań w chwilach "funkcjonowania", sukcesu - choćby po to, by wiedzieć, jak rozwijać je dalej.

To, co prezentujemy w naszym Domu Rekolekcyjnym; Co zaproponowal św. Ignacy, czyli tzw. "rekolekcje ignacjańskie", "rekolekcje jezuickie" - to wlaśnie odpowiedź pomagająca się wlaściwie w tym swiecie odnaleźć.

Odpowiedź św. Ignacego - nie jest też tylko teoretyczna. Jest to bowiem zapisane jego własne doświadczenie nawrócenia, gdy najpierw szukał czesto gubiąc się na ścieżkach życia, ambitnego karierowicza rycerza, bawidamka i szukajacego albo kariery albo kawalerskiej slawy w podbojach miłosnych. Następnie odkrywał - czego nas też uczy w Ćwiczeniach Duchowych - jakimi sposobami mami go rzeczywistość zła, stająca w poprzek jego szczęścia. W końcu doszedł do pełni zrealizowania siebie, czyli wiernego podjęcia Bożego planu na konstrukcje jego życia, w pełnym zjednoczeniu z dobrem i miłością.kliknij !!!
Zobacz pełną ofertę naszych rekolekcji
W naszym Domu Rekolekcyjnym tego ducha Cwiczen przedstawiamy w różnych formach. Najścislejsza, to najczęsciej serie ośmiodniowych rekolekcji w pełnym milczeniu, z kilkoma w ciągu dnia własnymi dłuższymi modlitwami według podpowiedzianych propozycji. W ten sposób, rozlożony czesto „na raty” na przestrzeni paru lat – realizuje się to, co św. Ignacy zamierzył we wzorcowej formie takich rekolekcji, które trwają ok. miesiąca.

W trakcie tych poszczególnych tzw. Tygodni zawsze przewidziana jest rozmowa z Bogiem (medytacja), Eucharystia - i rozmowa z kierownikiem duchownym o wszystkich odpowiednich sprawach. Na tę rozmowę, jak na zachowanie milczenia trzeba zgodzić się wyraźnie przy zgłoszeniu.
Etap wstępny – trwa pieć dni. Z pewnością te formy scisłych rekolekcji stanowią największy wysiłek, potrzeba pewnego doświadczenia życiowego czy religijnego i także po prostu pewnej wytrwałości, wytrzymałości psychicznej. Nie są to wszakze wymagania niebotycznie, niedosiężne. Łatwiej się w nie wdrażamy stopniując obciążenia, stąd pierwszy etap, pozwalający też rozeznać, czy to w ogóle jest dla nas metoda – trwa 5 dni.

Prócz tego, choćby wlaśnie dla zapoznania sie z duchowością ignacjańską w formach mniej obciążajacych, zupełnie dobrą metodą są skupienia weekendowe, od piatku po południu do niedzieli. Poświecone są różnym tematom. W ofercie do końca roku 2007 a nawet do adwentu rozpoczynającego rok 2008 znajdziemy m.in. tematyke „Jak się modlić ?”, „Jak wspólpracowac z Duchem Świetym”, „Jak odnajdywać Boga pomimo strapień i depresji”, „Jak zyć duchowościa maryjną”, czy choćby „jak widzieć duchowe pogłębienie poprzez okulary poezji ks. J. Twardowskiego”.

Od najblżzszego roku wprowadzamy też - łatwiejsze wlaśnie dla ludzi z pobliża - skupienia jednodniowe, na czas poszczególnych okresów liturgicznych, jak Wielki Post, Adwent itp.

Od wielu, wielu lat, dom nasz jest miejscem cenionych rekolekcji małżeńskich, tzw. Dialogów Małżeńskich, które są formą właściwą dla archidiecezji katowickiej.

Na koniec roku liturgicznego, przed adwentem - z rekolekcji typowych dla swego stanu mogą skorzystać kapłani.

Wydaje się więc, że oferta – jest szeroka. Każdy może skorzystać w sposób właściwy.
KONTAKT Z NAMI
ul. Sobieskiego 40, 43-502
Czechowice Dziedzice,
tel.: (32) 215-33-67
e-mail: betania@adres.pl
www: http://jezuici.pl/drczdz/

Pomóżcie nam – to znaczy pomóżcie sobie. Pomóżcie nam: po prostu spelniać dalej tak skutecznie naszą misję, jak przez sto lat czynili nasi poprzednicy, trafiając do serc ludzi - szczególnie na Śląsku. Pomóżcie nam spelniać to zadanie, które - ufamy, że dla Waszego dobra - odkryliśmy jako nasze zadanie. To zaś, chyba znaczy wlaśnie: pomóżcie samym sobie sensownie rozwinąć konstrukcje własnego życia, ku szczęsciu, ku spełnieniu sie w miłości, idąc dobrą droga Ojca, o której przecież marzymy, bo jest naszym spełnieniem! Do wspólnej naszej drogi ku lepszemu – serdecznie zapraszamy.

Jezuici z Czechowic-Dziedzic