RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Numer działki - co oznacza i gdzie go znaleźć?

  • Dodano: 2022-04-26 13:30, aktualizacja: 2022-04-28 10:13

Numer działki może nam się przydać – na przykład do odszukania księgi wieczystej danej nieruchomości. Dlatego też, dobrze wiedzieć jak go znaleźć.

Co to jest numer działki?

Odnosząc się do nieruchomości, najczęściej posługujemy się numerem księgi wieczystej, albo adresem działki czy mieszkania. Do danych dotyczących nieruchomości należy też jednak numer działki.

Warto wyjaśnić czym jest działka ewidencyjna. Stanowi ona najmniejszą jednostkę podziału administracyjnego kraju. Każda działka ma osobny numer, dzięki któremu można ją z łatwością odnaleźć. Oznaczenie to nazywamy również identyfikatorem.

W tym miejscu wspomnieć należy również o numerze ewidencyjnym działki, wyrażanym liczbą naturalną. Żeby poszczególne jednostki się nie myliły, w danym obrębie tym samym numerem oznaczyć można tylko jedną działkę. Problem może pojawić się w przypadku przekształceń terenu. Po podziale działek, ich nowe numery zapisuje się w formie ułamków (np. 1/3). Jeśli działki łączy się, nadaje się im kolejny, jeszcze niewykorzystany w danym obrębie numer.

Identyfikator z kolei składa się z liter oraz cyfr. Pozwala on na znalezienie gminy, miasta czy nawet dzielnicy, w której położona jest dana działka. Nadaje się go dla celów statystycznych.

Jak znaleźć numer działki w Geoportalu?

Przydatnym adresem jest Geoportal360.pl. Dzięki stronie zapoznamy się z bardzo szczegółowymi mapami, na których wyrysowane są granice działek. Po kliknięciu na dany teren możemy zweryfikować dane administracyjne działki, jej numer, a także ułatwić sobie odszukanie niezwykle przydatnego numeru księgi wieczystej. Geoportal pozwala nam też przejść bezpośrednio do strony Ksiegiwieczyste.pl. Pod tym adresem, za niewielką opłatą ustalimy numer księgi. Później możemy zajrzeć do dokumentu, korzystając na przykład z bazy Ministerstwa Sprawiedliwości. Wygoda tego rozwiązania polega na tym, iż księgę zweryfikujemy online, 24/7.

Geoportal pozwala też sprawdzić obręb ewidencyjny, może być nim na przykład dzielnica. Wyniki wyszukiwania zawierają także obręby. To spośród nich ręcznie należy wybrać ten, w którym leży dana działka. Na stronie wyświetli nam się mapa, z której odczytamy numer ewidencyjny. To pozwoli nam również sprawdzić adres administracyjny nieruchomości. Identyfikator może nam się przydać również po to, aby zweryfikować powierzchnię działki. Do interpretacji identyfikatora skorzystać możemy z programu TERYT – Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju, który prowadzi GUS.

Numer działki a Państwowa Ewidencja Gruntów

Numer działki sprawdzimy też w Państwowej Ewidencji Gruntów, znajdującej się w każdym Starostwie Powiatowym. Korzystać należy z rejestru właściwego miejscowo dla konkretnej działki. Otrzymamy ustną informację o numerze działki, nie zweryfikujemy natomiast właściciela nieruchomości, ani numeru księgi wieczystej. Do uzyskania ostatniego, konieczne będzie wykazanie interesu prawnego. Nie ma takiego wymogu w przypadku Geoportalu. Dlatego też, przystępując do sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości, warto zacząć właśnie od tej strony. To tam będziemy się mogli zapoznać z informacjami, które posłużą nam do uzyskania najważniejszych danych dotyczących nieruchomości. Dobrze jest skorzystać ze strony zawsze wtedy, gdy nieruchomość jest przedmiotem transakcji lub sprawy prowadzonej przed sądem bądź organem administracyjnym.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.