Wiadomości z Rudy Śląskiej

Odkurzacz automatyczny - jakie są wady i zalety?

  • Dodano: 2021-01-21 08:45, aktualizacja: 2021-01-22 13:18

Sprzątanie wcale nie musi być czasochłonne. Jeśli dobrze rozplanujesz sobie wszystkie czynności, z podłogami rozprawisz się w mgnieniu oka. Ułatwi Ci to dobrej klasy odkurzacz automatyczny. Sam pozbiera okruchy, piasek z butów, sierść zwierząt i wiele innych. A Ty w tym czasie zrobisz coś innego.

Roboty sprzątające mają dwa główne zadania. Pierwsze – zaoszczędzić Twój czas. Drugie – wyręczyć Cię w odkurzaniu podłóg. Nieważne jakiego rodzaju i o jakiej powierzchni. I właśnie dlatego roboty sprzątające mają tak samo dużą grupę zwolenników, jak i oponentów. Dlaczego? Jakie wady, a jakie zalety mają odkurzacze automatyczne? Sprawdź!

Jak działa robot sprzątający?

Odkurzacz automatyczny, to bezprzewodowy pojazd na baterie. Zwykle ładuje się go w tzw. stacji dokującej, dla której musisz znaleźć dogodne miejsce w swoim domu. Taki odkurzacz został wyposażony w czujniki zbliżeniowe, które ułatwiają mu poruszanie się według zaplanowanego wcześniej schematu. Planując zakup takiego urządzenia, zwróć uwagę, w jakie czynniki zostało wyposażone. Czy w czasie rzeczywistym skanuje przestrzeń wokół siebie i czy potrafi ominąć niespodziewanie pozostawione na środku pokoju krzesło. Zobacz też, czy ma czujnik krawędzi i czujnik kabli. Robota musisz najpierw zaprogramować. Zwykle możesz to zrobić za pomocą aplikacji na swój smartfon. Pomoże Ci ona także sterować odkurzaczem z dowolnego miejsca. Co to oznacza? Nawet, gdy siedzisz w pracy, a przypomni Ci się, że po powrocie do domu musisz posprzątać, możesz połączyć się z urządzeniem zdalnie i zaprogramować sprzątanie. Potem wystarczy tylko mop i podłoga będzie jak nowa.

Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza automatycznego?

Przede wszystkim na jego funkcjonalność. Innego robota potrzebujesz do posprzątania kawalerki, a innego do dużego domu, który zamieszkuje rodzina. Ważne są takie parametry jak moc ssania, pojemność baterii czy rodzaj zastosowanych czynników oraz dodatkowe funkcje odkurzacza. Im większa powierzchnia i więcej zabrudzeń do posprzątania, tym większej mocy ssącej odkurzacza potrzebujesz. Podobnie jest z baterią. Jeśli odkurzasz rzadko, a do tego masz mieszkanie nie większe niż 50m2, standardowej pojemności bateria wystarczy. Jednak do większych pomieszczeń potrzebujesz odkurzacza, który na jednym ładowaniu będzie pracował powyżej godziny. No i czas ponownego ładowania też nie powinien być zbyt długi. W końcu robot sprzątający powinien być zawsze gotowy do pracy. W tej kategorii urządzeń świetnym wyborem będzie iRobot Roomba. Ma on też dodatkowe funkcje, których próżno szukać u innych odkurzaczy. Na przykład inteligentne wykrywanie brudu, automatyczne parkowanie do stacji dokującej czy sprzątanie miejscowe. Niektóre takie urządzenia mają też funkcję mycia. Taki robot mopujący jest w stanie jednocześnie odkurzać i myć podłogę, usuwając z niej nawet najmniejsze zabrudzenia.

Ograniczenia odkurzacza automatycznego?

Choć roboty sprzątające nie mają sobie równych, nie są wolne od wad. Najpoważniejsza jest taka, że nie są w stanie posprzątać każdej powierzchni. Oczywiście płaska podłoga, na której jest dywan bądź kilka przeszkód w postaci mebli nie jest dla niego żadnym utrudnieniem. Ale jeśli już trzeba posprzątać trudnodostępne zakamarki robot sobie nie poradzi. Niewiele modeli jest też w stanie dotrzeć do kątów. Z jego pomocą nie sprzątniesz pajęczyny na suficie czy nie odkurzysz kratki wentylacyjnej. W tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzą się odkurzacze pionowe. I to takie z odłączanym modułem ręcznym.

Teraz już znasz wszystkie zalety i wady odkurzaczy automatycznych. Decyzja o zakupie wybranego modelu należy do Ciebie. Powodzenia!

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Marietta

    Mam automatyczną roombę i powiem szczerze że dla mnie ma same zalety, dokładnie odkurza, zbiera kurz, odkurza dywany wyłapując sierść psa i włosy. Urządzenie łatwo się obsługuje przy pomocy smartfona.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.