Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przyczyny wilgoci w domu

  • Dodano: 2021-07-28 07:00, aktualizacja: 2021-07-26 10:21

Problem wilgoci w domach stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Jego efektem jest powstawanie pleśni oraz grzybów. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem może być montaż wentylacji mechanicznej. Przekonajmy się, jak wpływa ona na eliminowanie wilgoci w domu.

Wilgoć w domu sprawia, że nie możemy czuć się bezpiecznie. Nasze zdrowie odczuwa jego skutki, czyli toksyny wytwarzane przez powstające na ścianach grzyby i pleśń. W ten sposób drogi oddechowe są atakowane przez rozmaite infekcje. Kaszel, katar, gorączka to tylko niektóre ich efekty. Zauważyć musimy również, że wilgoć ma negatywny wpływ na przedmioty, które mamy w domu. Niszczeją ściany, a także meble. Taki stan rzeczy powinien być szybko przerwany. Chociaż najlepiej jest w ogóle mu zapobiegać. Aby to zrobić, trzeba poznać przyczyny powstawania wilgoci w domu. Wyeliminować je można przy pomocy wentylacji mechanicznej.

Jakie są przyczyny wilgoci w domu?

Najczęstszą przyczyną wilgoci w domu jest niesprawna wentylacja. Wilgotne powietrze powinno być cały czas odprowadzane na zewnątrz budynku. Niestety wentylacja grawitacyjna bardzo często sobie nie radzi z takim zadaniem.

Codzienne czynności takie jak: zmywanie, gotowanie, kąpiele, korzystanie z pralki sprawiają, że na ścianach osadza się wilgoć. Wtedy też powinna interweniować wentylacja grawitacyjna. Niestety problemem jest jej sposób działania.

Wentylacja grawitacyjna opiera się na wymianie powietrza z wykorzystaniem specjalnych kratek oraz różnych otworów i szczelin. Muszą być zatem otwierane okna, a także drzwi, aby do domu trafiało świeże powietrze. Z kolei zużyte jest odprowadzane kominami wentylacyjnymi. Jeśli okna są bardzo szczelne, a dostęp do kratek został zablokowany, nie dochodzi do odprowadzania zanieczyszczonego i wilgotnego powietrza.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Jeśli wentylacja grawitacyjna okazuje się nieefektywna, czas pomyśleć o rozwiązaniu skuteczniejszym. Inaczej nasze zdrowie będzie nadal narażone na toksyny wydzielane przez grzyby i pleśń.

Najprostszym sposobem pozbycia się wilgoci z domu jest montaż wentylacji mechanicznej. Popularna coraz bardziej rekuperacja wykorzystuje odpowiednie urządzenie do wymiany powietrza. Nie musimy zatem opierać się na grawitacji.

Rekuperator z wymiennikiem ciepła zadba o skuteczne odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku oraz pobieranie świeżego. Dodatkowo zostanie ono podgrzane podczas procesu wymiany. Dzięki temu, do domu trafi ciepłe świeże powietrze, które nie wychłodzi pomieszczeń. To szczególnie ważne w miesiącach jesienno-zimowych.

Efektywna wentylacja mechaniczna rozwiąże tym samym problem z wilgocią. Nie będzie trzeba otwierać okien lub drzwi, aby świeże powietrze trafiło do domu. Będzie ono dostępne cały czas we wszystkich pomieszczeniach. Nie zauważymy zatem pleśni oraz grzybów na ścianach, czy też meblach. Co więcej, powietrze w domu pozbawione jest dwutlenku węgla, wirusów, a także bakterii.

Podsumowanie

Wilgoć to problem, który pojawia się w wielu domach. Jest ona niebezpieczna dla zdrowia, a szczególnie dla dróg oddechowych. Rozwiązaniem problemu obecności wilgoci w domu jest montaż wentylacji mechanicznej. Jest ona skuteczniejsza od grawitacyjnej. Zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza, pozbawionego szkodliwych związków, a także wilgoci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.