RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rosnące ceny prądu dla firm. Jak obniżyć rachunki za energię?

  • Dodano: 2022-08-01 07:45, aktualizacja: 2022-08-01 08:59

Zdecydowana większość przedsiębiorstw mierzy się z rosnącymi kosztami wzrostu cen prądu dla firm. Cena detaliczna 1 kWh na rachunku za prąd dla firm wzrosła z 0,6613 zł netto za 1 kWh do 0,9780 zł netto za 1 kWh na przestrzeni zaledwie 12 miesięcy, między styczniem 2021, a styczniem 2022. Na tani prąd dla firm nie można już liczyć. Dlaczego ceny prądu dla firm rosną?

Podwyżki prądu dla firm wynikają z kilku ważnych przyczyn

Po pierwsze, polski system wytwórczy opiera się głównie na węglu, którego udział w miksie energetycznym co prawda stopniowo maleje, jednak nadal jest wysoki i wynosi ok. 70%. Z uwagi na rosnące koszty emisji CO2, krajowe elektrownie węglowe tracą rentowność. Notowania uprawnień do emisji, które elektrownie zobowiązane są kupować sięgają obecnie 84,28 euro za tonę. Dla porównania, w styczniu 2018 byłe one na poziomie 7,68 euro za tonę.

źródło: https://energy.instrat.pl/co2_prices

W styczniu 2022 energia z węgla kosztowała ok. 500 zł/MWh, a w 2021 Carbon Tracker szacował, że około 50% elektrowni węglowych w Polsce jest nierentownych. Mimo to, węgiel jest w Polsce niezbędnym surowcem energetycznym, ponieważ stanowi obecnie jedyne źródło wytwarzania energii zapewniające ciągłość dostaw energii elektrycznej w naszym kraju.

Polski system wytwórczy energii elektrycznej jak i jego sieć dystrybucji są przestarzałe. Według szacunków, na modernizację całego systemu jest potrzebne100-120 miliardów euro. Jednym ze sposobów na pozyskanie tych funduszy jest wprowadzenie z dniem 1 stycznia 2021 roku nowego składnika opłat dystrybucyjnych na rachunkach za prąd dla firm i gospodarstw domowych, czyli opłaty mocowej. Uzyskane za jej pomocą środki mają wesprzeć budowę i modernizację nowych bloków energetycznych. Opłata mocowa wynika z zakontraktowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na drodze przetargu ilości mocy wytwórczych, które pozostają w gotowości do dostawy prądu do systemu energetycznego. Sytuacji nie poprawia planowany na najbliższe lata, niezbędny rozwój inwestycji operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), związanych m. in. z wymianą liczników na inteligentne oraz przyłączaniem instalacji OZE w postaci fotowoltaiki czy przydomowych elektrowni wiatrowych. Te koszty również znajdą odzwierciedlenie w detalicznych cenach prądu dla firm.

Do innych, nie mniej istotnych przyczyn podwyżek prądu dla firm można dodać zwiększony popyt energetyczny po zakończeniu obostrzeń po pandemii COVID-19 oraz działania wojenne na Ukrainie. Te ostatnie wydarzenia, które prawdopodobnie nie zakończą się w dodatku w najbliższym czasie, wywołały panikę na wszystkich rynkach surowców, co oczywiście wpłynęło na wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego, który stanowi 6% produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Taryfy dla gospodarstw domowych podlegają weryfikacji i zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki, dlatego sprzedawcy prądu kalkulują je uważnie, a podwyżki, chociaż widoczne, nie są jednak aż tak dotkliwe, jak ceny prądu dla firm. Te ostatnie odzwierciedlają poziom cen hurtowych, które rosną w ostatnim czasie zdecydowanie mocno.
Detaliczne ceny prądu dla małych firm i dużych przedsiębiorstw znajdują się na każdej fakturze za prąd przy pozycjach: „cena energii czynnej” oraz ewentualnie „opłata handlowa”. Pod koniec stycznia 2021 detaliczne sprzedażowe ceny prądu dla firm były na poziomie 300-350 zł/MWh netto. Dokładnie rok później, pod koniec stycznia 2022 roku, stawki za prąd dla firm osiągnęły poziom 800-900 zł/MWh, w zależności od sprzedawcy prądu. Spowodowane jest to wzrostem cen prądu na hurtowym rynku energii elektrycznej. Na Towarowej Giełdzie Energii, cena megawatogodziny (MWh) prądu na rynku terminowym z odbiorem w 2023 roku wzrosła z 257,40 zł/MWh (dane z dnia 28 stycznia 2021) do 637,3 zł/MWh w dniu 31 stycznia 2022.


źródło:https://tge.pl/energia-elektryczna-otf

Co w takiej sytuacji może zrobić przedsiębiorca z Rudy Śląskiej w celu zabezpieczenia firmy przed kolejnymi wzrostami cen prądu? Może oszczędzać energię elektryczną i inwestować w OZE, ale oszczędzanie przynosi ograniczone korzyści, a na inwestycje potrzebne są fundusze. Jest jednak również inny sposób.
Każda firma w Polsce, zgodnie z unijnymi zasadami rynku TPA (third party access) ma prawo wyboru swojego dostawcy prądu. Firma może w związku z tym wybrać takiego dostawcę, który zaproponuje korzystniejszą cenę sprzedaży energii i niższą opłatę handlową niż konkurencja, a także zagwarantuje niezmienność cen energii na kolejne lata, do końca 2027 roku. Zmiana dostawcy prądu jest prosta i bezpieczna, nie powoduje przerw w dostawie energii oraz nie wymaga nawet wyjścia z biura.

Powyższa treść została przygotowana przez portal internetowy dobryprad.pl, broker energetyczny dla firm. Postaraj się o tani prąd dla firmy w Rudzie Śląskiej. Wypełnij formularz na https://dobryprad.pl/tanszy-prad-dla-firmy/, przygotujemy ofertę dla Ciebie za darmo!
 

Rosnące ceny prądu dla firm. Jak obniżyć rachunki za energię?

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze    dodaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.