Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rynek mieszkaniowy na Górnym Śląsku - cechy charakterystyczne, aktualne ceny

  • Dodano: 2021-04-21 12:45, aktualizacja: 2021-04-28 11:13

Konurbacja górnośląska jest największą jednostką aglomeracyjną w Polsce - jej ludność szacuje się od 2,2 do 3,5 miliona osób (licząc w zależności od koncepcji).

Ten obszar stanowi jeden organizm - gospodarczy, kulturowy, komunikacyjny. Rynek nieruchomości konurbacji składa się z różnych narządów, które pełnią odmienne funkcje i mają odmienne cechy, ale podążają w tym samym kierunku.

Dzisiaj zespół portalu Korter, nowoczesny serwis dla komfortowego wyboru inwestycji mieszkaniowych w Polsce, przeanalizował ten rynek - prężny, różnorodny i bardzo atrakcyjny.

Ogólna charakterystyka rynku

Wspomniana już różnorodność w dużej mierze kształtuje obraz górnośląskiego rynku nieruchomości. I choć ekosystem miast jest na tyle spójny, że granice między poszczególnymi jednostkami są zatarte, dostrzegamy jednak wyraźne zróżnicowania między wewnętrznymi lokalnymi sektorami mieszkaniówki.

To jest zarówno widoczne w polityce cenowej, jak i wpływa na typ oraz standard wznoszonych nieruchomości.

Analitycy rynku nieruchomości zaliczają do cech charakterystycznych górnośląskiej mieszkaniówki odczuwalną dysproporcję między rynkiem pierwotnym i wtórnym: oferta mieszkań z drugiej ręki jest większa. 

Jednak te dwa sektory rynku powoli dążą do wspólnego mianownika, gdyż nowych mieszkań w Katowicach jest coraz więcej.

Katowice

Katowicki lokalny rynek należy do najdroższych w Aglomeracji. Jest to całkiem normalne, gdyż stolica województwa śląskiego stanowi obiekt największego zainteresowania inwestorów i jest najprężniej rozwijającą się jednostką urbanistyczną przyciągającą wielu potencjalnych nabywców.

Ile kosztują mieszkania w Katowicach w 2021 roku?

Według danych Korter.pl, w I kwartale 2021 roku średnia stawka za metr kwadratowy na katowickim rynku pierwotnym wyniosła 6136 złotych.

Najtańsze mieszkania można kupić w cenie od ok. 3900 złotych za mkw., najdroższe - za ok. 7800 za mkw.

Jakie inwestycje są wznoszone w Katowicach?

Rynek pierwotny Katowic (jak zresztą i całej Aglomeracji) jest wyraźnie zdominowany przez modernistyczne budownictwo wielorodzinne - na terenie miasta powstają nowoczesne osiedla mieszkalne oraz wzniesione w wielkomiejskim stylu apartamentowce.

Dużą część inwestycji charakteryzuje dość wysoki standard i dodatkowe udogodnienia, między innymi takie jak wewnętrzna osiedlowa infrastruktura, pakiety antysmogowe, instalacje energooszczędne czy prywatne tereny zielone.

Sosnowiec

Miasto-satelita Katowic jest ostatnio szczególnie popularne wśród deweloperów - tutejszy rynek dość prężnie rozwija się w kierunku modernizacji budownictwa, pozostając przy tym w umiarkowanej niszy cenowej.

Ile kosztują mieszkania w Sosnowcu w 2021 roku?

Ceny nowych mieszkań oscylują pomiędzy 4300 zł za mkw. a 6200 zł. Tradycyjnie droższe są najmniejsze (o metrażu do 40 mkw.) i największe lokale (o metrażu ponad 80 mkw.).

Jakie inwestycje są wznoszone w Sosnowcu?

Są to przeważnie tradycyjne wielorodzinne osiedla wykonane w nowoczesnej koncepcji. Ich charakterystyczną cechą jest kameralność: wysokość budynków często nie przekracza 3-4 pięter.

Gliwice

Nieco bardziej oddalone od Katowic Gliwice również są czynnie oswajane przez firmy deweloperskie: oferta staje się coraz bardziej różnorodna i pod względem standardu dorównuje wielkomiejskim lokalizacjom.

Ile kosztują mieszkania w Gliwicach w 2021 roku?

W Gliwicach kupimy nowe lokum w cenie od ok. 3700 zł za mkw. do 8800 zł za mkw. Tak szeroki zakres cenowy jest uwarunkowany różnorodnością ofert.

Jakie inwestycje są wznoszone w Gliwicach?

Oferta nowych nieruchomości w Gliwicach jest bardzo zróżnicowana - od kameralnych kompleksów typu willowego po apartamentowce z licznymi udogodnieniami.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • emeryt ze4 sztoku

    Dbejcie lepiej o emerytów rencistów wogule oludzi starszych,comuszom sie menczyc wchodzic na 4te pientro,ato wielka mordęgadla nich,ale ino lotniska,koleje autostrady,starych ludzi to wszyscy majom we du/// wstyd,

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.