Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tomografia jamy brzusznej - na czym polega i kiedy się ją zaleca?

  • Dodano: 2020-09-16 15:00, aktualizacja: 2020-09-23 07:56

Tomografia komputerowa pozwala na uzyskanie obrazu przekrojowego narządów jamy brzusznej. Stanowi bardzo precyzyjne narzędzie diagnostyczne, używane w momencie gdy zawodzą inne, powszechnie stosowane metody.

Na czym polega badanie?

Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej pod wieloma kątami z kilku stron. Pozwala to (po odpowiedniej obróbce komputerowej) uzyskać różne przekroje, w postaci dwu- lub trójwymiarowych obrazów. Dzięki temu specjalista może dokładniej obejrzeć i przeanalizować wygląd oraz strukturę narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej (np. wątrobę, żołądek, trzustkę itp.) i trafniej oraz szybciej postawić diagnozę.

Kiedy wykonuje się tomografię komputerową brzucha?

Tomografię komputerową (TK) jamy brzusznej wykonuje się w diagnostyce wielu schorzeń, np. w przypadku:

  • podejrzenia chorób nowotworowych (np. rak wątroby, rak trzustki),

  • zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego i trzustki,

  • stanu zapalnego nerek, kamicy nerkowej,

  • urazów w obrębie jamy brzusznej,

  • podejrzenia zakrzepicy żył wątrobowych,

  • niedrożności bądź perforacji przewodu pokarmowego.

Wskazania do wykonania badania

TK brzucha wykonuje się także w nagłych sytuacjach celem szybkiego sprawdzenia stanu narządów, oceny ewentualnych obrażeń wewnętrznych i zlokalizowania miejsca krwawienia z przewodu pokarmowego. Badanie jest pomocne również podczas monitorowania postępów leczenia schorzeń wielu narządów (np. kontroli pooperacyjnych). Pozwala ponadto ocenić rozmiar nacieków zapalnych lub nowotworowych na ścianach narządów jamy brzusznej. Ułatwia też zdiagnozowanie przyczyny występowania stanów zapalnych organów wewnętrznych, nawracających bólów brzucha, nagłego spadku wagi lub niedokrwistości.

Przeciwwskazania do wykonania badania

Tomografia komputerowa jest bezwzględnie zakazana dla kobiet w ciąży. Zasadność wykonania TK ocenia specjalista, po przeprowadzeniu dodatkowych badań i analizie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Szczególnie dotyczy to osób cierpiących na niewydolność nerek, astmę oskrzelową, nadczynność tarczycy, skazę krwotoczną oraz pacjentów po przebytym leczeniu jodem radioaktywnym. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest również klaustrofobia - przebywanie w dość wąskim tunelu tomografu może być trudne dla osób z klaustrofobią, można im jednak podać środki uspakajające, które ułatwią procedurę.

Jak przygotować się do tomografii jamy brzusznej?

Przygotowanie do badania polega między innymi na:

  • wcześniejszym przeprowadzeniu oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy krwi (jeżeli wynik odbiega od normy, nie można wykonać TK),

  • zastosowaniu na dwa dni przed planowanym badaniem lekkostrawnej diety – bez pieczywa, nabiału, owoców i warzyw (lekarz może zlecić stosowanie środków przeczyszczających),

  • zgłoszeniu się na badanie na czczo (co najmniej 6 godzin po posiłku – można pić wodę niegazowaną),

  • wypiciu 1,5 godziny przed badaniem pół litra wody niegazowanej i pozostaniu z pełnym pęcherzem,

  • zgłoszeniu się na badanie w wygodnym ubraniu, pozbawionym elementów metalowych.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-jamy-brzusznej-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Przebieg badania

Tomografia komputerowa jamy brzusznej nie jest bolesna, nie wymaga też obecności osoby towarzyszącej. Badanie zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole, który automatycznie wsuwa się do wnętrza tunelu tomografu. Lekarz informuje pacjenta na bieżąco, kiedy należy leżeć nieruchomo i wstrzymać oddech. Pacjenci, u których nie zastosowano kontrastu, mogą opuścić placówkę natychmiast po badaniu i powrócić do normalnej aktywności (np. prowadzić samochód). Po badaniu z kontrastem trzeba pozostać przez około 1-2 godziny w ośrodku, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej (dlatego zaleca się, aby pić duże ilości wody, co pozwala szybciej wypłukać z organizmu podany kontrast).

Zdjęcie: istockphoto.com

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.