Wiadomości z Rudy Śląskiej

W jakich problemach dotyczących okresu ciąży pomoże Ci fizjoterapeuta uroginekologiczny?

  • Dodano: 2024-02-22 07:45, aktualizacja: 2024-02-22 07:51

Fizjoterapia uroginekologiczna zyskuje coraz większą popularność. Głównie ze względu na rosnącą świadomość kobiet oraz szybko widoczne rezultaty podejmowanych działań. W czym może pomóc specjalista tej dziedziny w przypadku kobiet ciężarnych? Przekonaj się!

Dolegliwości typowe dla okresu ciąży są wyjątkowo uciążliwe i potrafią skutecznie zmniejszyć radość z tych wspaniałych miesięcy w życiu każdej kobiety. Rozejście spojenia łonowego czy ból podbrzusza w ciąży to jedne z nich, choć jest ich w praktyce znacznie więcej. Poznaj problemy ciężarnych, które bardzo dobrze reagują na leczenie fizjoterapeutyczne!

Bóle brzucha w ciąży

Wszelkie bóle brzucha należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, ponieważ nie są one typowym objawem ciąży. Jeśli jednak ból brzucha w ciąży wynika z nagłego rozejścia mięśni prostych brzucha, zaparć, wzmożonego napięcia przepony lub jest rzutowany z kręgosłupa czy miednicy mniejszej, warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Bóle kręgosłupa i pleców

Najczęstszą dolegliwością kobiet ciężarnych jest ból pleców, w tym ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wszystko przez rosnący brzuch, który zmienia środek ciężkości ciała i generuje zwiększoną lordozę lędźwiową. Za pomocą bezpiecznych masaży dla kobiet ciężarnych, kinesiotapingu, prostych ćwiczeń i terapii manualnej można skutecznie pozbyć się tego typu dolegliwości bólowych nawet po jednej wizycie. Takie działanie zmniejszają też ryzyko dyskopatii w późniejszym czasie.

Jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić!

Rozejście spojenia łonowego

W III trymestrze ciąży u niektórych kobiet może wystąpić rozejście spojenia łonowego, co jest konsekwencją działania hormonu relaksyny i przygotowywania ciała do nadchodzącego porodu. Rozluźnienie połączeń spojenia łonowego sprawia, że kości łonowe rozchodzą się na boki, co z kolei inicjuje niezwykle silny ból. Może tu pomóc fizjoterapia uroginekologiczna, skupiająca się na stabilizacji miednicy czy wykorzystaniu specjalnych pasów biodrowych.

Obrzęki kończyn

Niemal każda kobieta ciężarna doświadcza obrzęków kończyn górnych (czego konsekwencją są np. mrowienie i drętwienie rąk, zespół cieśni nadgarstka) oraz kończyn dolnych (czego konsekwencją są parestezje w nogach, uczucie zimnych nóg). Także ta dolegliwość wiąże się z nagłymi zmianami hormonalnymi oraz pogorszeniem krążenia obwodowego wskutek rosnącego brzucha. Efekty fizjoterapii w wielu przypadkach widoczne są już po pierwszej wizycie.

Lęk przed porodem

Z konsultacji fizjoterapeutycznej powinna skorzystać także każda kobieta, która obawia się nadchodzącego porodu. Bez względu na to, czy będzie to cięcie cesarskie, czy może rozwiązanie siłami natury. Specjalista kompleksowo przygotuje kobietę do każdego etapu ciąży, porodu i połogu, nauczy radzić sobie z bólem i wspierać poród oddechem, przedstawi najlepsze metody relaksacyjne pomagające w porodzie. Przygotuje ciało, aby lepiej zniosło trud rozwiązania.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.