Wiadomości z Rudy Śląskiej

Zatrudnienie Ukraińców przez agencje pracy

  • Dodano: 2020-02-21 08:45, aktualizacja: 2020-02-21 08:50

Agencje pracy tymczasowej cieszą się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużą popularnością, szczególnie, gdy w Polsce pojawiło się duże zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy. Dzięki takiemu obrotowi spraw, z agencji korzystają zarówno sami pracownicy poszukujący w Polsce pracy, ale również i pracodawcy, chcący szybko i bezproblemowo znaleźć odpowiednie osoby do pracy na konkretne stanowisko. Jesteśmy przekonani i pewni tego, że wybór odpowiedniej agencji ma kluczowe znaczenie, dlatego też warto na jej temat dowiedzieć się nieco więcej.

Aby agencja pracy tymczasowej mogła pracować w odpowiedni sposób, w pełni legalnie i na najwyższym poziomie, musi ona przestrzegać odpowiednich przepisów. To stanowi element nadrzędny. Jeśli bowiem jest określone prawo, należy się do niego w pełni stosować. W przypadku zatrudniania do pracy cudzoziemców, przed agencją stoi szereg obowiązków, o których muszą one pamiętać, aby całość funkcjonowała odpowiednio, aby agencja pracowała na najwyższych obrotach i aby pracownicy z Ukrainy apsprofitpolska.pl mogli znaleźć odpowiednią, godziwą pracę.

Jakie obowiązki musi spełnić agencja?

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy wcale nie jest tak łatwe, jakby mogło się wydawać. Jeśli chodzi o współpracę z agencją, również i w tej kwestii określone przepisy prawa muszą być w pełni respektowane. Jeśli chodzi o zezwolenie na pracę przez cudzoziemca, w zależności od tego, czy wymagają tego przepisy prawa czy też nie, podmiot musi uzyskać zezwolenie na pracę właśnie przez cudzoziemca. Oczywiście nie w każdej sytuacji takie zezwolenie jest potrzebne, dlatego też agencja działając zgodnie na mocy ustawy musi wiedzieć, kiedy na takich kwestiach należy się skupić i jak te wszystkie formalności załatwić.

Czym zajmuje się agencja w ramach zatrudniania pracowników z Ukrainy na poszczególne stanowiska? Do obowiązków takiej agencji należy przede wszystkim zawarcie umowy w formie pisemnej, zgodnie z warunkami, jakie są określone we wniosku dotyczących zezwolenia na pracę. Agencja powinna znaleźć pracownikowi taką pracę, która jest adekwatna do jego wykształcenia i umiejętności, mając przy tym na uwadze fakt, aby wszystko mogło odbyć się zgodnie z prawem. Agencja ma obowiązek przedstawić cudzoziemcowi umowę, jak również i w zrozumiały dla niego sposób umówić wszelkie warunki umowy. Jeśli jest konieczne, należy w tym temacie poprosić o pomoc tłumacza, tak, aby osoba zatrudniająca się w Polsce, wiedziała wszystko zatrudniając się na danym stanowisku. Agencja musi przekazać pracownikowi z Ukrainy jeden z egzemplarzy umowy i to co ważne - musi poinformować pracownika na bieżąco o wszelkich zmieniających się warunkach, czy też o przedłużeniu określonych dokumentów. Agencje zatrudniają niejako pracownika i ,,wypożyczają” go na potrzeby danej firmy. To one zajmują się sprawami formalnymi, one opłacają składki, czy też one właśnie zajmują się kwestią rozliczeń pracowników. Zatrudniając więc taką osobę poprzez agencje, pracodawcy nie mają tak naprawdę żadnych obowiązków, ale jedynie gotową do działania grupę pracowników.

Jak działają agencje pracy z firmami?

Jeśli dana firma ma zapotrzebowanie na pracowników i chce do pracy zatrudnić osoby z Ukrainy, wówczas musi ona zgłosić się do danej agencji pracy. Agencje takie zatrudniają pracowników w formie leasingu pracowniczego, a więc pracodawca określa swoje oczekiwania, agencja szuka mu pracownika, zatrudnia go, ten wybiera się do pracy na danym stanowisku, a wszystkim zajmuje się agencja, która od właściciela danej firmy dostaje po prostu fakturę. Kwota z niej idzie w części na wynagrodzenie dla pracownika, które zostało określone w umowie, a w części jako zarobek dla danej agencji.

Wybór odpowiedniej agencji

Nie każda agencja działa tak samo i nie każda jest w stanie zaoferować nam taką samą jakość usług. Niezwykle ważne jest więc to, aby pracodawca, który chce zatrudnić takich pracowników wybrał odpowiednią do współpracy agencję. Tylko to bowiem pozwoli mu w pełni cieszyć się z jakości wybranej usługi. Wiadomo bowiem, że korzysta on z takiej firmy, bo chce znacząco odciążyć się od obowiązków. Płaci fakturę za usługę, a więc za pracownika, który wykonuje pracę i zupełnie niczym się nie przejmuje. Nie każda jednak agencja świadczy najwyższą jakość usług i nie w każdej jesteśmy w stanie otrzymać to, co stanowi priorytet. Tak ważne jest więc to, by poszukując - móc trafić na profesjonalistów.

Jeśli więc dobra firma, która stawia na jakość, która ceni sobie swoją renomę i buduje markę, to na pewno taka, dzięki której każdy jest w pełni zadowolony. Pracodawca zyskuje pracownika, pracownik otrzymuje dobrą, odpowiadającą mu pracę, a agencja pracy tymczasowej zarabia pieniądze, bo wykonuje określony zakres swoich prac. Pracownicy z Ukrainy stanowią dziś ważną część polskiej gospodarki. Gdyby nie oni, wiele przedsiębiorstw dawno by poległo. Tak ważne jest więc to, by forma zatrudnienia była zawsze jak najlepsza dla każdej ze stron.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.