Miasta partnerskie

Poniżej prezentujemy opisy miast partnerskich Rudy Śląskiej.

Levice

Miasto Levice na południu Słowacji, liczy 37 tys. mieszkańców i posiada status miasta powiatowego. Stanowi jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w regionie Nitranskiego Kraju. Levice i okoliczne gminy posiadają rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną i uzdrowiskową. Region nastawiony jest na rozwój gospodarki i turystyki.

W mieście i regionie rozwinięty jest przemysł energetyczny (elektrownia atomowa), tekstylny i spożywczy.

Pierwsze kontakty pomiędzy miastami Ruda Śląska i Levice zostały nawiązane w trakcie "Dni Muzyki Polskiej" w Bratysławie w 1999 r.

Obecnie, szczególnie aktywnie rozwija się współpraca kulturalna i sportowa. Zarówno podczas Dni Rudy Śląskiej jak i Jarmarku Levickiego młodzież z obu miast prezentuje swoje dokonania muzyczne, taneczne i sportowe.

Głównymi dziedzinami, o które postanowiono oprzeć wzajemną współpracę to: gospodarka, turystyka, kultura, sport i rekreacja.

Wszystkich zainteresowanych pogłębianiem i rozwojem wzajemnych kontaktów partnerskich w poszczególnych dziedzinach zapraszamy do współpracy.

Levice

Levice

Levice

Levice

www.levice.sk

Papenburg

Miasto Papenburg położone jest na północy Niemiec nad rzeką Ems, liczy 32 tysiące mieszkańców. Posiada rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy oraz przetwórczy - w którym dominującą rolę odgrywa przetwórstwo rolno-spożywcze. Obecny Burmistrz miasta - Pan Ullrich Nehe - otrzymał w roku 1998 tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska" w uznaniu za zasługi położone w organizacji pomocy dla mieszkańców Rudy Śląskiej w latach osiemdziesiątych.

Początek współpracy pomiędzy obydwoma miastami, sięga swoim początkiem pierwszej połowy lat 80. Wyrażała się ona w formie przekazywania mieszkańcom Rudy Śląskiej za pośrednictwem "Caritasu" darów pomocy charytatywnej od mieszkańców Papenburga.

Na początku lat 90., rozpoczął się kolejny etap współpracy poprzez wymianę grup młodzieżowych, zapoczątkowano także współpracę szkoleniową dotyczącą w szerokim zakresie problematyki pomocy społecznej, jej organizacji oraz edukacji opiekuńczej.

Głównymi dziedzinami w oparciu o które postanowiono rozwijać dalszą wzajemną współpracę to: gospodarka, pomoc społeczna, kultura i turystyka.

Wszystkich zainteresowanych pogłębianiem i dalszym rozwojem wzajemnych kontaktów partnerskich w poszczególnych dziedzinach, zapraszamy do współpracy.

Papenburg

Papenburg

Papenburg

Papenburg

www.papenburg.de

Vibo Valentia

Miasto Vibo Valentia, posiadające wielowiekową historię, położone jest na południu Włoch w regionie Kalabria. Liczy 35 tysięcy mieszkańców.

Na obszarze miasta rozwinęły się różne gałęzie gospodarki. Do najbardziej znaczących zalicza się ośrodki przemysłu maszynowego, spożywczego, konfekcyjnego, ceramicznego, cementowego oraz budownictwa przemysłowego. Integralną część gospodarki miasta Vibo Valentia, stanowi turystyka. Wraz z wchodzącymi w skład prowincji Vibo Valentia miastami Tropea, Pizzo, Vibo Marina i innymi, region stanowi wyjątkowy kompleks nadmorskiej bazy turystyczno - rekreacyjnej. Posiada bogatą ofertą hoteli, campingów i różnego rodzaju ośrodków wypoczynkowych.

Głównymi obszarami o które postanowiono oprzeć wzajemną współpracę to: gospodarka, turystyka, kultura, sport i rekreacja.

Wszystkich zainteresowanych pogłębianiem oraz dalszym rozwojem wzajemnych kontaktów partnerskich w wyżej wymienionych dziedzinach, zapraszamy do współpracy.

www.comune.vibo-valentia.vv.it

Mank i Melker Alpenvorland

Miasto Mank i region Melker Alpenvorland, w skład którego wchodzi kilkanaście mniejszych miejscowości, leży na przedgórzu Alp, we wschodniej części Dolnej Austrii. Na obszarze Melker Alpenvorland mieszka 27 tys. osób. Mank należy do najmłodszych austriackich miast (prawa miejskie otrzymał w 1987 r.), choć pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1146 r. Miasto i region oferują liczne zabytki kultury, smaczną, lokalną kuchnię i wspaniały wypoczynek dla turystów z obszarów przemysłowych. Zwolennicy piękna natury, miłośnicy sportów letnich i pielgrzymi, znajdują tu prawdziwy relaks dla ciała i duszy. Melker Alpenvorland jest turystycznym rajem dla amatorów pieszych wędrówek, jazdy konnej i jazdy na rowerze. Wśród licznych zabytków na szczególną uwagę zasługują urokliwe średniowieczne zamki - Schallaburg i Plankenstein. Umowa partnerska miasta Ruda Śląska z miastem Mank i gminami turystycznymi przedalpejskiego regionu Melker Alpenvorland została zawarta 14 listopada 2001 r. Obejmuje współpracę w dziedzinie gospodarki, kultury, sportu i turystyki.

Mank i Melker Alpenvorland

Mank i Melker Alpenvorland

www.mank.at