Ruda Śląska wzmacnia system bezpieczeństwa. Miasto stawia na profilowanie jednostek OSP
Ruda Śląska szykuje zmiany w systemie bezpieczeństwa. Podczas spotkania władz miasta z przedstawicielami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej omówiono planowane profilowanie jednostek OSP. Chodzi o ich specjalizację i przygotowanie do konkretnych zagrożeń – zarówno kryzysowych, jak i tych związanych z obroną cywilną.
W rozmowach uczestniczyli:
- Michał Pierończyk – Prezydent Miasta Ruda Śląska,
- Mariusz Kita – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej,
- Adrian Tomas – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej.
Na czym polega profilowanie jednostek OSP?
Profilowanie oznacza specjalizację poszczególnych jednostek OSP w określonych typach zagrożeń. W praktyce chodzi o ich specjalizację i przygotowanie do działania w określonych typach zagrożeń – zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w czasie ewentualnych działań wojennych.
Jak podkreślają władze miasta, bezpieczeństwo mieszkańców pozostaje kluczowym celem samorządu. Ruda Śląska przygotowuje się na różne scenariusze – od sytuacji nadzwyczajnych po potencjalne zagrożenia związane z obronnością.
OSP w Rudzie Śląskiej
Ochotnicze Straże Pożarne od lat wspierają działania Państwowej Straży Pożarnej. Nowe rozwiązania mają sprawić, że każda jednostka będzie miała jasno określony profil działania. To także odpowiedź na zmieniające się realia bezpieczeństwa – zarówno w kontekście klęsk żywiołowych, jak i zagrożeń o charakterze nadzwyczajnym. Na tym etapie trwają rozmowy i przygotowania do wdrożenia zmian. Konkretne decyzje dotyczące zakresu specjalizacji poszczególnych jednostek będą podejmowane w oparciu o analizy i wytyczne ogólnokrajowe.
Jedno jest pewne – Ruda Śląska stawia na rozwój systemu ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności. To inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców dziś i w przyszłości.






![Seria niefortunnych zdarzeń na wireckim rondzie. Kolejni kierowcy mocno się pogubili! [FILMY]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/kolaz.jpg)
![Zderzenie czołowe na ul. Brzechwy. Kierowca jechał pod prąd na drodze jednokierunkowej [FILM]](https://cdn.silesia.info.pl/public-media/2026/01/35-festiwal-afisz_page-0001.jpg)











Dodaj komentarz