Fundacja na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet Godula Hope obchodzi w tym roku swoje ćwierćwiecze. Z tej szczególnej okazji w dniu 20 września 2022 r. o godz. 12.00 w siedzibie Fundacji odbyła się konferencja prasowa, podczas której wspominano jej początki i lata jej działalności.
Jubileusz 25-lecia Fundacji Godula Hope
Celem fundacji jest propagowanie badań profilaktycznych oraz edukacji medycznej i wspierania walki z rakiem jajnika nazywanym „cichym zabójcą kobiet”. Tylko wczesne wykrycie raka jajnika stwarza szansę na pełne wyleczenie oraz dalsze życie w zdrowiu.
Fundacja Godula Hope została powołana do życia aktem notarialnym z dnia 26 września 1997 roku z inicjatywy lekarzy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Miejskiego nr 2 w Rudzie Śląskiej. Wpis do KRS uzyskała 22 października.
„W ciągu 25 lat wykonaliśmy około 50 tysięcy profilaktycznych badań przesiewowych USG miednicy małej ratując wiele Pań przed ciężką chorobą, jaką jest rak jajnika” – wspominała podczas konferencji Krystyna Zamorska – prezes Fundacji, dodając:
Od wielu lat prowadzimy szeroko pojętą działalność prozdrowotną organizując np. tzw. „białe soboty”, w ramach których staramy się przekonywać kobiety do badań, które zresztą też nieodpłatnie wykonujemy”.
Początki Fundacji jednak nie były łatwe...
Gdy padł pomysł jej założenia brakowało zarówno lokalu jak i sprzętu. Trzeba pamiętać, że w tamtych latach metoda badań ultrasonograficznych nie była jeszcze tak zaawansowana i powszechna jak dzisiaj, a dostępne aparaty były o wiele gorszej jakości pod względem technicznym. Dzięki zapałowi i wysiłkom założycieli Fundacji pierwszej siedziby użyczył jej Szpital Miejski. Najnowocześniejszy w tamtym czasie sprzęt udało się z kolei zdobyć przekonując do pomysłu jedną z czołowych światowych firm produkujących tego typu aparaty. O tym jak był on unikatowy niech świadczy fakt, iż wówczas były tylko dwa tak zaawansowane technicznie aparaty USG w Polsce – w Warszawie i właśnie w Rudzie Śląskiej.
„Godula Hope”, czyli „Nadzieja w Goduli” tak nazwano Fundację. Szybko rozniosła się informacja o tym, że w Fundacja dysponuje światowej klasy sprzętem do wykonywania badań wykrywających choroby nowotworowe u kobiet i skupia w swoich szeregach doskonałych specjalistów. Zainteresowanie pań było więc ogromne. Wiele z nich udało się uchronić przed rakiem albo z niego wyciągnąć. Ponieważ Fundacja zaczęła pomagać coraz większej liczbie kobiet lokal, który zajmowała stał się z czasem za mały i trzeba było poszukać nowego. Szczęśliwym trafem jeden z mieszkańców Rudy Śląskiej zaproponował użyczenie budynku przy ul. 1 Maja. Dzięki przeprowadzce i zyskaniu większej przestrzeni Fundacja mogła jeszcze bardziej rozwinąć działalność. Rozszerzono zakres badań w kierunku wykrywania chorób nowotworowych zakładając laboratorium genetyczne. Nawiązano współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia (w 2001 r.). Kupiono nowy sprzęt. Środki na te cele pozyskiwano organizując koncerty i aukcje charytatywne. Po kilku latach znowu pojawiła się konieczność zmiany siedziby na większą. Znaleziono więc lokal przy szpitalu w Bielszowicach. Budynek Fundacja wyremontowała z własnych środków. W tej siedzibie Fundacja działa już od 10 lat wciąż zajmując się wykrywaniem chorób nowotworowych u kobiet.
W ramach edukacji zdrowotnej Fundacja regularnie co miesiąc organizuje spotkania dla Pań z cyklu „Moda na zdrowie”. Wykłady dla chętnych poprowadzili już tacy wybitni specjaliści jak m.in. prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta – ginekolog endokrynolog, dr n. med. Jerzy Pieniążek – neurochirurg czy dr hab. n. med. Maciej Wybraniec - kardiolog.
„Pomagamy kobietom w każdym wieku” – takie jest hasło przewodnie działalności Fundacji, która wszystkie pacjentki zawsze stara się otoczyć należytą opieką. Gwarantują to wiedza i doświadczenie specjalistów z zakresu ginekologii, ultrasonografii, genetyki, położnictwa i innych dziedzin medycyny, którzy współpracują z Fundacją od początku jej istnienia. Wspólnymi siłami udało się już uratować przed śmiercią z powodu nowotworu wiele kobiet.
W samej Fundacji obchody Jubileuszu potrwają aż 4 tygodnie. Każdy będzie poświęcony innemu schorzeniu: nowotworom szyjki macicy i jajnika, rakowi piersi, badaniom prenatalnym i laboratorium genetycznemu oraz prowadzonym w nim badaniom. W tym czasie będzie można poddać się profilaktycznym badaniom, nauczyć się samobadania piersi na fantomach, wysłuchać interesujących rozmów ze specjalistami z zakresu medycyny, a także wziąć udział w prezentacji możliwości wysokospecjalistycznego sprzętu.
Szczegółowe informacje dotyczące programu obchodów można znaleźć na profilu FB Fundacji.
„Z okazji Jubileuszu życzymy sobie, aby Fundacja przez kolejne lata mogła służyć kobietom i aby nie zabrakło wokół niej ludzi dobrej woli i życzliwości” – mówiła Krystyna Zamorska – prezes Fundacji podczas konferencji prasowej poświęconej 25 – leciu.