Wiadomości z Rudy Śląskiej

30 maja - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To święto ok. 200 rudzkich rodzin zastępczych

  • Dodano: 2021-05-28 13:45

W najbliższą niedzielę (30 maja) obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To święto ok. 200 rudzkich rodzin zastępczych oraz 380 dzieci, którym zapewniają dom.

Święto rodzin zastępczych w Rudzie Śląskiej

– Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej trudnej misji życzę, by dobro ofiarowane potrzebującym dzieciom powracało w dwójnasób, a dzieci znalazły miłość, szczęście i spokój – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

– Niestety, ze względu na epidemię, w tym roku nie będziemy mogli zorganizować tradycyjnego Festynu Rodzin Zastępczych, który zawsze był okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale i wymiany informacji, doświadczeń oraz propagowania idei rodzicielstwa zastępczego – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

– Pamiętamy jednak, jak ważne i potrzebne jest rodzicielstwo zastępcze, ile wymaga zaangażowania, ale też ile generuje dobra i radości – podkreśla.

Do rodzin zastępczych trafiają dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w domu rodzinnym. Wyróżniamy rodzinną pieczę zastępczą i instytucjonalną pieczę zastępczą.

– W Rudzie Śląskiej stawiamy na tę pierwszą, bo jest bliższa naturalnemu, rodzinnemu środowisku dziecka – podkreśla Krystian Morys.

- Warto pamiętać, że rodzina zastępcza jest tymczasową formą opieki nad dzieckiem do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej. Tym różni się od adopcji – dodaje dyrektor.

Rodzinną pieczę zastępczą mogą pełnić rodziny spokrewnione, rodziny niezawodowe oraz rodziny zawodowe, w tym rodzinne domy dziecka, rodziny pełniące funkcję pogotowia rodzinnego i rodziny specjalistyczne.

Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje ponad 200 rodzin zastępczych

Najliczniejszą grupę stanowią rodziny spokrewnione, których jest 134, rodzin niezawodowych jest 52, zaś rodzin zastępczych zawodowych 15, w tym 4 pełniące funkcję pogotowia rodzinnego. Obok tych rodzin w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej w mieście funkcjonuje 7 placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego oraz 3 placówki opiekuńczo–wychowawcze typu rodzinnego w formie Rodzinnych Domów Dziecka. Obecnie przebywa w nich 105 podopiecznych. Poza miastem w rodzinnej pieczy zastępczej umieszczonych jest 80 dzieci, a w instytucjonalnej pieczy zastępczej 8 dzieci.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej na bieżąco poszukuje osób, które chcą zostać rodzicami zastępczymi. Zainteresowani otrzymają wszystkie informacje i wskazówki w Dziale Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu przy ul. Markowej 20 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 lub pod numerem telefonu 508 359 584 lub 32 707 47 04 wew. 379.

3-letni Program Rozwoju Pieczy Zastępczej

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku rudzcy radni uchwalili 3-letni Program Rozwoju Pieczy Zastępczej, który wyznacza priorytety i zakres działań na rzecz rozwoju pieczy zastępczej. Stworzenie takiego dokumentu to obowiązek ustawowy, a jego przygotowanie poprzedziła diagnoza rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej funkcjonującej na terenie miasta. Częścią programu są m.in. projekty „Rodzicielstwo zastępcze – popularyzowanie idei” oraz „Tworzenie na terenie Miasta Ruda Śląska zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka”, mające na celu promocję rodzicielstwa zastępczego i pozyskanie nowych rodzin zastępczych.

Program Rozwoju Pieczy Zastępczej określa też wiele działań pomocowych dla osób usamodzielnianych. Wsparcie otrzymują pełnoletni wychowankowie objęci Indywidualnym Programem Usamodzielnienia, którzy korzystają z innych form pomocy m.in. w kontynuacji nauki, zagospodarowania czy uzyskania odpowiednich warunków mieszkaniowych. W ubiegłym roku pomoc otrzymało łącznie ponad 270 usamodzielnianych wychowanków. Działania w ramach programu finansowane są ze środków budżetu miasta, dotacji z budżetu państwa oraz środków unijnych.

Rudzki MOPS wspiera zarówno nowe, jak i funkcjonujące już rodziny zastępcze, dla których organizowane są szkolenia i kursy.

- Opracowaliśmy własny program szkoleń, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki temu wszystkie szkolenia odbywają się w naszym mieście – mówi dyrektor Krystian Morys. Ponadto przy Ośrodku działa grupa wsparcia dla rodzin zastępczych, której spotkania odbywają się raz w miesiącu.

W minionym roku w Rudzie Śląskiej funkcjonowało 227 rodzin zastępczych, w tym 154 spokrewnione, 57 niezawodowych i 16 zawodowych. Przebywało w nich 380 dzieci. Z kolei w placówkach opiekuńczo-wychowawczych znajdowało się 126 dzieci. Natomiast poza miastem funkcjonowało 51 rodzin, w tym 19 spokrewnionych, 22 niezawodowych oraz 10 zawodowych. Przebywało w nich 73 dzieci.

Komentarze (7)    dodaj »

  • Cudmiod

    Moze pan morys zostanie rodzina zastępcza?

  • Mimoza

    Jako miasto powinniście tym niespokrewnionym na kolanach dziękować, bo ratują wam tylek, a macie ich wlasnie gleboko tam

  • Alojz

    To czemu ich nie adoptują? bo kasy nie będzie

  • skrajność

    Pięknie jak taka rodzina zastępcza szczerze kocha adoptowane dzieci. Tragedia jest kiedy dana rodzina adopcyjna okazuje się patologiczna, mam na myśli tyranów którzy katują te niewinne dzieci.

  • figo fago

    Przecież rodziny zastępcze za darmo tego nie robią bo dostają kasę za to.

  • Mimoza

    To prawda.A zdecydujesz się na to w obecnym kształcie? Wezmiesz do siebie 10 dzieci (różnych) na 24h? To moze zrob to za darmo? Ale nie na miesiąc, dwa, traktuj to jak pracę.

  • zasiłek

    Mimoza podziwiam, chylę czoła, mam szacunek w stosunku do rodzin zastępczych. To ogromny trud wychowywać czyjeś dzieci ba poświęcić im czas, dawać im miłość, opiekę itp. Często są to dzieci z patologicznych rodzin, niepełnosprawne, potrzebujący psychologa, leków itp. Nie zazdroszczę, podziwiam. Smutne jest to, że ludzie ganią takie rodziny a sami nie pomagają takim dzieciom. Nie oceniajmy pochopnie bo życie jest długie i nigdy nie wiadomo co spotka nas i czy nasze dziecinie nie zostaną osierocone. Życzę wszystkiego dobrego dla rodziców zastępczych, niech im się powodzi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również