Wiadomości z Rudy Śląskiej

50 rudzkich rodzin otrzymało pomoc – rusza Szlachetna Paczka

  • Dodano: 2012-09-19 13:45, aktualizacja: 2015-10-01 14:20

Szlachetna Paczka to akcja, której głównym celem jest pomoc potrzebującym. W Rudzie Śląskiej od dwóch lat liderem jest Dawid Bratkowski, który koordynuje akcją.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja charytatywna, którą od dwunastu lat organizuje Stowarzyszenie Wiosna. Głównym celem jest dotarcie do najbardziej potrzebujących z mądrą, inspirującą do zmiany pomocą. Żeby dotrzeć z pomocą do rodzin z Rudy Śląskiej potrzebni są wolontariusze, to oni w ramach projektu Szlachetna Paczka pomogą najuboższym. W weekend, dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odbędzie się finał projektu Szlachetna Paczka. To wtedy wolontariusze zawożą do potrzebujących paczki, a darczyńcy otrzymują piękny prezent – relację z wręczenia paczki. W 2011 roku Szlachetna Paczka trafiła do 11884 rodzin z całej Polski i przekazała pomoc wartą 18 milionów złotych. 

Opowiedz o sobie i o przygodzie z Szlachetną Paczką.

Nazywam się Dawid Bratkowski, mam 23 lata i jestem z Katowic. W wolnym czasie gram na perkusji w moich muzycznych projektach. Moja przygoda z Paczką zaczęła się dwa lata temu, kiedy zostałem wolontariuszem. Wyszło to trochę przypadkowo, po tym jak wrzuciłem na swój profil Facebook informację: „Szukam żony”. Ówczesna Liderka Rudy Śląskiej, Paulina Pudło zaoferowała pomoc w szukaniu, napisała, że w jej „Paczce” są same dobre kandydatki, co skutecznie zachęciło mnie do wzięcia udziału w tym projekcie. Oczywiście po zakończeniu projektu, kandydatka się znalazła, a w następnym roku po niewielkich namowach zgłosiłem się na stanowisko Lidera Rejonu, podobnie jak podczas tej edycji. 

Jak przebiegała akcja w ubiegłym roku?

Ubiegłoroczna edycja Szlachetnej Paczki przebiegała bez większych przeszkód. Magazyn – miejsce, do którego Darczyńcy przywożą paczki mieliśmy w budynku biura MOSiR-u i główną osobą, jaka nam wówczas pomagała była Ola Poloczek, kierownik działu imprez. Pomoc pani Oli była ogromna, gdyż oprócz udostępnienia nam pomieszczeń, pomagała również w rozwożeniu paczek. Wtedy 50 rodzin z Rudy Śląskiej otrzymało niezbędną pomoc. Rozwieźliśmy blisko 500 paczek (w kwocie przekraczającej 20 tys. zł), w których znajdowały się produkty spożywcze, środki czystości, przybory szkolne i podręczniki, meble, lodówki, pralki i oczywiście prezenty dla każdego członka rodziny. Wszystko to przy współpracy i zaangażowaniu 28 Super Wolontariuszy, dzięki którym Paczka miała możliwość w ogóle się odbyć. 

Jak zapowiada się tegoroczna edycja?

W tym roku, projekt Szlachetna Paczka zaczyna się wcześniej, co sprawia, że mamy więcej czasu na przygotowanie całej akcji i zadbanie np. o skompletowanie drużyny Super W, czy pozyskanie adresów rodzin. Nowością są też praktyczne szkolenia dla Liderów, które uczą nas, w jaki sposób pracować efektywnie z zespołem wolontariuszy. 

Kto może zostać wolontariuszem, czyli Super W?

Szukamy osób, które ukończyły 18 rok życia, wówczas taka osoba ma możliwość być pełnoprawnym wolontariuszem, który ma możliwość prowadzić rozmowy z potrzebującymi. Super W to osoba, która przede wszystkim chce pomagać i jednocześnie jest dobrze zorganizowana, bierze odpowiedzialność za swoje działania. Wolontariusz musi potrafić nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, co czasem podczas tego typu akcji bywa dość trudne. Na dzień dzisiejszy mamy około 10 wolontariuszy, z ubiegłego roku, którzy zgłosili się na www.superw.pl. Naszym tegorocznym celem jest 30 wolontariuszy, jest to liczba, która pozwoli nam pomóc około 90 rodzinom i osobom potrzebującym. 

Do kiedy i jak można się zgłosić?

Zgłoszenia poprzez stronę www.superw.pl mogą być przesyłane najlepiej do końca września, gdyż szkolenia dla wolontariuszy trwają do 21 października, więc musimy mieć czas na ich organizację.

Chcesz pomóc? Dołącz do Paczki!


Źródło: Basia Jendrzejczyk

Komentarze (62)    dodaj »

  • Anna M.

    Ankiety, które przeprowadzamy są sporządzone bardzo dokładnie, wolontariusze chodzą parami, żeby ocena rodziny była jak najbardziej obiektywna. Do projektu kwalifikujemy jedynie te rodziny, co do których mamy pewność, że pomoc jest im potrzebna. Poza tym niektórzy wolontariusze utrzymują kontakty ze "swoimi" rodzinami już po zakończeniu projektu i mają możliwość zaobserwować jak bardzo Paczka zmieniła życie tych ludzi. Trudno uwierzyć, jeśli się nie zobaczy, ale Ci ludzie zyskują radość z życia, która utrzymuje się wiele miesięcy. I zaczynają pomagać innym!:)

  • Natalia

    Dlatego wolontariusze przeprowadzają ankiety i wywiady z Rodzinami by upewnić się, że takie sytuacje nie będą miały miejsca. Wiadomo, że nigdy nie ma stuprocentowej pewności ale staramy się jak możemy.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również