Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

60 proc. więcej za prąd. Dla Rudy Śląskiej oznacza to rekordową podwyżkę za prąd

 • Dodano: 2019-10-18 12:45

Ponad 2 mln zł więcej kosztować będzie Rudę Śląską w przyszłym roku zakup energii elektrycznej potrzebnej do zasilania budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji drogowej.

Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła właśnie przetarg na wspólny zakup energii na lata 2020-2021 i choć uzyskana stawka jest korzystniejsza od dotychczasowej, to dla Rudy Śląskiej oznacza rekordową podwyżkę za prąd.

Rekordowa podwyżka za prąd!

Wszystko za sprawą obowiązującego w tym roku ustawowego „zamrożenia” aktualnych cen do poziomu z 2018 r.

Można powiedzieć, że to takie odroczenie wyroku. Mieliśmy płacić więcej w tym roku, będziemy w kolejnym - komentuje prezydent Grażyna Dziedzic.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu średnia cena 1 MWh energii elektrycznej dla Rudy Śląskiej w przyszłym roku wyniesie 405,54 zł brutto. To o 5,26 zł mniej w porównaniu do średniej ceny obowiązującej z tym roku, która zgodnie z ubiegłorocznym przetargiem wynosi 410,80 zł. To, że nowa stawka jest mniejsza, nie oznacza, że miasto również będzie płacić mniej. W lipcu tego roku ustawowo została zrównana do poziomu ceny obowiązującej w 2018 r., która była mniejsza o ok. 60 proc. W ten sposób całościowe wydatki miasta za 2019 rok nie powinny być wyższe niż jeszcze rok wcześniej.

Wprowadzona przez rząd ulga oczywiście nas cieszy, jednak rozwiązanie to pojawiło się dopiero w drugiej części roku. W budżecie i tak musieliśmy zaplanować wyższe wydatki i przez większą część roku płacić obowiązujące z przetargu stawki – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Miasto dopiero teraz dostaje korekty faktur, np. w przypadku samego oświetlenia ulicznego od stycznia do sierpnia rudzki samorząd zapłacił ok. 0,5 mln zł więcej.

Planując budżet mogliśmy te środki przeznaczyć na inne cele. Najbardziej nas martwi jednak przyszły rok. Na chwilę obecną czekają nas wydatki większe o ok. 60 proc. Dodatkowo w ciągu tego roku obniżona została akcyza na zakup prądu, w ten sposób stawka bazowa na 2019 r. spadła o 18,45 zł na 1 MWh. Natomiast nowa stawka w rozstrzygniętym właśnie przetargu, choć niższa o ponad 5 zł od tej z 2019 r., ulgę taką już w sobie zawiera – wylicza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Ponad 6,2 mln zł na zasilanie budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji drogowej

W efekcie miasto na zakup energii elektrycznej potrzebnej do zasilania budynków użyteczności publicznej, placówek oświatowych oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji drogowej, przeznaczy w przyszłym roku ponad 6,2 mln zł (przed rokiem było to niespełna 4 mln zł). Wolumen energii elektrycznej na ten cel wyniesie ok. 15 400 MWh. Dodatkowo ponad 17 600 MWh zakupią jednostki pozabudżetowe (spółki miejskie, szpital, ośrodki kultury, biblioteki, muzeum miejskie, czy niektóre kluby sportowe). Na ten cel przeznaczą ponad 7,1 mln zł (w 2018 r. było to niespełna 4,5 mln zł).

Z tych wyliczeń wynika jasno, że w przyszłym roku zapłacimy ponad 2,2 mln zł więcej niż za taki sam wolumen energii elektrycznej wg stawek z 2018 r. Trzeba pamiętać, że więcej za energię elektryczną zapłacą także szpital miejski, wodociągi, rudzki Aquadrom, a także pozostałe spółki miejskie. Jeśli to wszystko zsumujemy, to daje nam to kwotę blisko 5 mln zł więcej niż w 2018 r. – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Przetarg na wspólny zakup energii Metropolia rozstrzygnęła po trwającym trzy miesiące postępowaniu. Spośród trzech ofert wybrana została najkorzystniejsza złożona przez Tauron. Ogółem Metropolia za ponad 398 mln zł zakupi blisko 1 TWh energii elektrycznej.

To drugi grupowy zakup energii elektrycznej realizowany przez Metropolię. W ten sposób chcemy zapewnić atrakcyjne cenowo dostawy prądu. Stojąc na czele największej w Polsce grupy zakupowej, dzięki wysokiemu wolumenowi zamówienia mamy większą siłę negocjacyjną i możemy uzyskać korzystniejsze stawki u sprzedawców - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.

Utworzona na potrzeby postępowania grupa zakupowa była największym tego typu zespołem kupujących prąd w Polsce. W jego skład weszło 113 zamawiających. Co ciekawe są to zarówno gminy wchodzące w skład Metropolii, jak i samorządy spoza jej granic, jak np. Rydułtowy oraz powiat zawierciański. W efekcie zakupiona w ten sposób energia elektryczna ma w latach 2020-2021 docierać aż do 326 instytucji.

Dzięki wspólnemu przetargowi możemy uzyskać korzystniejszą cenę i to na okres aż dwóch lat, co w przypadku energii elektrycznej jest istotne. Patrząc jednak na skalę podwyżki, to najbliższa przyszłość nie napawa nas optymizmem – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Od kilku lat intensywnie wykorzystujemy fundusze unijne i inwestujemy w instalacje fotowoltaiczne i energooszczędne oświetlenie w infrastrukturze miejskiej. Wszystko po to, żeby była ona tańsza w utrzymaniu. Na ten cel od 2015 r. pozyskaliśmy już ponad 17 mln zł – dodaje.

Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia nie poprzestaje na grupowym zakupie energii elektrycznej. W maju powstała licząca 21 gmin grupa zakupowa gazu. Sam przetarg ogłoszony został na początku października. Otwarcie ofert zaplanowano na początek listopada. W grupie zakupowej znalazła się również Ruda Śląska. Miasto zamierza w latach 2020-2021 zakupić ok. 3400 MWh paliwa gazowego rocznie. Miałoby być ono dostarczane do 29 punktów.

Komentarze (51)    dodaj komentarz »

 • Iwa

  A popaprancy zaś to samo, pinset +wszystkiemu winne bu ha ha

 • kaczorek

  Czytając opinie z przykrością stwierdzam, że większość adwersarzy pisowskich ( o ile ta większość rozumie co to za słowo) nie rozumie, że już a za chwilę "boleśnie" odczuje dlaczego podwyżki za 500+ takie wysokie są

 • optyk

  za niedługo 500+ będzie odpowiedzialne nawet za złą pogodę.Przylepiacie do tego winę za wszystko

 • Elektryk

  A o zwrotach za ten rok ani słowa? Przecież wszyscy składający deklaracje na tańszy prąd do końca roku dostali faktury korygujące. Miasto nie musiało składać deklaracji bo w tym przypadku działało to automatycznie. To ile tego zwrotu dostaną?

 • Hutnik

  Połączyli kopalnie w koncerny z elektrowniami i te drugie ledwo co rentowne utrzymuje te pierwsze zupełnie nierentowne. A miało być tak fajnie. Za dużo koncernów, kompanii, holdingów i przywilejów górniczych. 12 wypłat + 13,14,15 + barbórka + karnety, kartki żywnościowe itp. Co drugi to ratownik górniczy, który raz w roku bierze udział w akcji, a przez cały rok płacą mu 1500,- dodatkowo do wypłaty - chore ! Ci ludzie pracują do 42-43 lat i potem do 80-tki biorą wysokie emerytury. Coś nie halo ?! Niech pracują do 60-tki. Przecież na emeryturze i tak prawie wszyscy wracają do pracy więc wcale nie są tacy schorowani.

 • ffffffffff

  Ale pierdz ielisz głupoty co z zazdrości bo ledwo podstawówka skończyłeś

 • Ewik

  Niech zamkna kopalnie to zobaczycie biede a mlodzi pojada za granice a wszystko pojdzie w gore bo podatku nie bedzie mial kto placic

 • Andrzej Rosa

  Przepraszam kto zamknął KWK Śląsk i KWK Pokój? I komu to zaszkodziło? Czyniąc to weszli do Sejmu i Senatu. Kto głosował rudzianie, pasowało im to.

 • pimpel

  Ewik zamykac zamykac tebrudne gruby,bydzie lepszy luft,no iino robata czysto i eko.

 • Lina

  Ewik a czym będziesz zagrzewac mieszkanie....jak kopalnia zamkną... ludzie co wy piszecie...

 • ropa dla traktorów

  to zezłomuj tego starego 1,9tdi to też czystsze powietrze będzie

 • Ferdek

  A przed klatka nie nie ma miejsca zeby zaparkowac tak jest zle

 • Lol

  A wszystko to 20 letnie poniemieckie szroty.

 • Elektryk

  Atrakcyjne cenowo dostawy prądu - przetarg nie polega na zakupie najdroższym - ale wszyscy decydenci mają tylko na uwadze własne zyski , a nie szaraczka.W ubiegłym roku we Francji paliwo podrożało stosunkowo niewiele i jakie były tego efekty na ulicach.Nas jawnie okradają na każdym kroku i może była by pora powiedzieć temu STOP!Osobiście już dostałem ponad 200zł podwyżki czynszu, dojdą do tego zapowiadane śmieci, prąd i cała reszta (już szczytem jest cena korzenia chrzanu po 45zł za kg.) - a podwyżki w pracy ani złotówki.Zarabiam 2200zł po 37 latach pracy - ironia losu - jako elektryk. Dorobiłem się tylko niepełnosprawności i jestem tak szczęśliwy że tylko strzelić sobie w łeb.Państwo dobrobytu - tylko nie dla pracujących.

 • Po fachu

  Jako elektryk 2200? To cienki bolek jesteś w zawodzie. Normalny elektryk zarabia od 4000. Ja poniżej 6 nie schodze, a fuch nie robie bo wole weekendy z rodziną spędzić

 • Elektryk

  Ja nie spędzam weekendów z rodziną jak normalny elektryk który zarabia 4000 - jestem elektrykiem w służbie zdrowia ( w ruchu ciągłym ) która widzi tylko wynagrodzenia dla lekarzy.Przypuszczam iż "po fachu" sam byś szybko zmienił zdanie.

 • Rudzianin

  Dobra zmiana !!!

 • Ola

  Miało być wielkie +momy [...]ny -

 • Mieszkaniec

  A prezes szpitala w Goduli zarabia 500000 tyś rocznie to jest chore. Zwolnić tą kobietę albo obniżyć zarobki o 80%.

 • matematyk

  Nie ma takiej liczby jaką podałeś .

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.