Wiadomości z Rudy Śląskiej

Abolicja czynszowa w Rudzie Śląskiej: Miasto umorzyło odsetki!

 • Dodano: 2021-04-13 10:30

236 tys. zł z tytułu zaległych czynszów za wynajem mieszkań komunalnych wpłynęło do miejskiej kasy dzięki wprowadzonej w Rudzie Śląskiej tzw. abolicji czynszowej. Lokatorzy, którzy spłacili zaległości i jednocześnie w terminie regulowali kolejne opłaty, mogli liczyć nawet na 100-procentowe umorzenie odsetek.

- Założeniem tego programu było umożliwienie mieszkańcom wyjścia z zadłużenia. To również mobilizacja do systematycznego regulowania bieżących opłat za mieszkanie – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Kwota umorzonych zaległości wyniosła w sumie ponad 314 tys. zł.

Na podpisanie porozumienia z miastem zdecydowało się 45 lokatorów, a 43 wywiązało się z założeń.

– To dobra zachęta do mobilizacji w spłacie zaległości. Będziemy chcieli kontynuować ten program, aby jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z szansy pozbycia się długu – wyjaśnia Michał Pierończyk, wiceprezydent miasta.

Lokatorzy mieli do spłacenia dług w różnej wysokości

Na przykład przy spłacie około 24 tys zł. zostało umorzone ponad 6 tys. zł odsetek, ale zdarzył się przypadek, w którym dłużnik spłacił należność w kwocie poniżej 1000 zł, a została mu umorzona kwota ponad 20 tys. zł.

Głównym założeniem programu było umocnienie nawyku regulowania bieżących opłat za mieszkanie w pełnej wysokości i w terminie, a przez to uniknięcie przez najemcę dodatkowych kosztów dochodzenia przez miasto należności.

Warunkiem uczestniczenia w programie było złożenie wniosku i jednocześnie spłacenie zaległego czynszu w odpowiednim terminie. Co ważne, wnioskodawcy jednocześnie zobowiązani byli na bieżąco płacić kolejne opłaty za czynsz i media.

Przypomnijmy, że od kilku lat w Rudzie Śląskiej istnieje także możliwość odpracowania zadłużenia z tytułu czynszu lub odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego, wykonując drobne prace porządkowe lub usługowe na rzecz miasta. Do takich prac należy m.in. sprzątanie budynków, grabienie liści, koszenie trawników, drobne prace brukarskie, malowanie pomieszczeń, wywieszanie i usuwanie ogłoszeń.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • ola

  Nie wiem, czy się cieszyć... nie wiem, z czego władze się cieszą. Jedni mają za priorytet płacić czynsz, inni opłaty mają w nosie, po latach uregulowali dług bez odsetek. Dziwne. Miasto się cieszy, że umorzyło 314 tyś odsetek?

 • Ruberto

  My uczciwi tyramy żeby miasto darowało niepłacących czynszów-kpina.Na Sport i dofinansowania dla dzieci żałują grosza.Oby tak dalej....

 • Adi

  super, będą mieć na tipsy, ciuszki i nowe dziary, a reszta za[...] i płaci podatki za nierobów

 • Pracownik kwietniowy

  Wspaniała wiadomość! To tylko potwierdza, że nie warto spłacać swoich długów i uczciwie pracować, bo miasto umorzy i będzie można dalej się bawić i żyć na garnuszku innych ludzi. Ludzie przecież pieniądze biorą się z nieba, nie ma co narzekać! Mottem miasta powinno być: zapraszamy patologie i niziny społeczne, u nas, wasze długi spłacą inni frajerzy.

  • Pracownik kwietniowy
   2021-04-13 14:33
  • Ocena:
  • odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.