RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Abp Wiktor Skworc obchodzi dziś 20-lecie sakry biskupiej

 • Dodano: 2018-01-06 08:30, aktualizacja: 2018-01-06 10:34

To wyjątkowy dzień dla pochodzącego z rudzkich Bielszowic metropolity katowickiego. W Katedrze Chrystusa Króla o godz. 12:00 odbędzie się uroczysta msza dziękczynna.

Dziś Archidiecezja Katowicka i sam metropolita, abp Wiktor Skworc obchodzi wyjątkowe święto. 6 stycznia 1998 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II święcenia biskupie w bazylice świętego Piotra w Rzymie. Głównym konsekratorem był św. Jan Paweł II, zaś współkonsekratorami arcybiskup Giovanni Battista Re, substytut ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu i arcybiskup Jorge María Mejía, sekretarz Kongregacji ds. Biskupów.

Metropolita katowicki urodził się 19 maja 1948, dziś dzielnicy Rudy Śląskiej. W 1962 roku ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Morcinka. Po zdaniu egzaminu dojrzałości zdecydował się na studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Podczas studiów, w roku akademickim 1970/1971 odbył obowiązkowy staż w KWK „Walenty – Wawel” w Rudzie Śląskiej. W 1973 w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla został wyświęcony na prezbitera przez Herberta Bednorza, biskupa diecezjalnego katowickiego. Jan Paweł II w grudniu 1997 papież mianował Wiktora Skworca biskupem diecezjalnym diecezji tarnowskiej. Metropolitą katowickim został w październiku 2011 roku z nominacji papieża Benedykta XVI.

Dziś o 12:00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się uroczysta msza dziękczynna, której będzie przewodniczył Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc a homilię wygłosi Biskup tarnowski, Andrzej Jeż. Do udziału w nabożeństwie dziękczynnym zaproszono kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych archidiecezji katowickiej.

Niech Pan, hojny dawca łask i charyzmatów, błogosławi Metropolicie katowickiemu, który od 20 lat spełnia pasterską posługę w Duchu Świętym, a także całej archidiecezji, ludziom i wspólnotom, jednoczącym się w wyznawaniu wiary i budowaniu Królestwa Bożego na naszej Ziemi - napisali w zaproszeniu Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, Biskupi pomocniczy Archidiecezji Katowickiej.

Modlitwa dziękczynna zostanie odmówiona w trakcie Mszy świętych sprawowanych dziś w kościołach i kaplicach całej archidiecezji.

Komentarze (21)    dodaj »

 • Antykler

  20 lat tyle dobrego można zrobić dla innych. Dobrym przykładem jest Jurek Owsiak.

 • Babcia z chebzia

  Pan bócek pewnie je wielce zadowolony patrząc na swoich następców. Tacy skromni uczynni i miłosierni.

 • sako

  Kłaniam się Pani Redaktor i polecam ponowne przeczytanie tekstu zanim się go opublikuje. "Metropolita katowicki urodził się 19 maja 1948, dziś dzielnicy Rudy Śląskiej." - czyli gdzie się urodził ??????"Jan Paweł II w grudniu 1997 papież mianował Wiktora Skworca biskupem diecezjalnym diecezji tarnowskiej." - a może należało napisać Papież Jan Paweł II, w grudniu 1997 r.' mianował ...............Czytanie po sobie nie boli a pozwala odbiorcy na płynne przeczytanie tekstu bez konieczności zastanawiania się co autor miał na myśli.

 • Kolo

  Ależ to interesująca historia. Idę spac.

 • dama

  DARMOZJADY żyjący jak paniska dlatego ze naród głupców na kościoły to forsa jakoś zawsze się znajdzie nasi :"radni bez radni" jedno głośnie ZA- a zasiadają lekarze -za których mi wstyd no i 2 z lewicy -zakłamanie ..

 • Iks

  Teraz napisz jeszcze raz, ale po polsku...

 • Z ladu

  Kto chce to zrozumie. Zaślepieni nigdy nie pojmą.

 • jo wos mom dość

  A w pałacu tyż miyszko? obleczony jak cysorz a signet ze złota jakieś ćwierć kilo, pra. Datki na biydnych chyba tyż zbiyro? Chudzinka.............

 • Koltuny

  Naśladowca Jezusa. :)

 • Szara Eminencja

  ilu ksiezy odebralo sobie zycie w diecezji tarnowskiej za jego poslugi biskupiej to tylko jeden Bog wie,a dlaczego targneli sie na swoje zycie to trzeba sie Excelencje zapytac(czytajcie wiadomosci na stronie tej diecezji).to otworza sie wam oczy.

 • fafik

  Obłudnik i hipokryta jakich mało! Mimo ze jestem katolikiem, nie mogę milczeć! W rozmowach u Sowy i przyjaciół kompani przy popijawie właśnie jego i kogoś jeszcze chwalili wśród biskupów. Te jego zimne rybie spojrzenie wiele o nim mówi. Ostatnio w swoim liście pasterskim namawiał bezy przyjmować "uchodźców" Kłania sie Niemcom, broniąc ich przeciwko "wrednymi żądaniami Polaków" w sprawie start wojennych itd itp

 • Martinho

  Dla Biskupaz okazji jubileuszu sam hejt. Za to dla rudzkich gwałcicieli zrozumienie I pełna troska o samopoczucie po ukazaniu ich danych. Uprzedzając przytyki wśród duchowieństwa są tacy jednak wg statystyk jest ich najmniej w stisunku do innych profesji/grup zawodowych.

 • Hehe

  Całować w pierścień baranki.

 • tyn som

  ja,ja walić kusiki w tyn ćwierć kilowy złoty ring

 • Klaudia

  Wielu wiernych owieczek

 • jak już, to już

  chyba baranków sie godo

 • Plebs

  Prawdziwa elyta. W tym złotym ubranku.

 • Mieszkaniec

  20 lat na plecach "wiernych" prawdziwy wzór obywatelstwa...........

 • Hynio

  Liceum ukończył w 1962 roku, a więc w wieku 14 lat ? ?

 • Ziom

  Szacun

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.