Wiadomości z Rudy Śląskiej

Aquadrom nie otrzyma pomocy finansowej od rządu z powodu pandemii koronawirusa

 • Dodano: 2020-12-02 12:00

Aquadrom nie otrzyma wsparcia finansowego z "Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm". Miasto otrzymało informację o odrzuceniu złożonego wniosku z powodów formalnych. 

- Po prawie półrocznym oczekiwaniu otrzymaliśmy wreszcie odpowiedź z Polskiego Funduszu Rozwoju. Dlaczego jest negatywna? Otóż z powodu trudnej sytuacji finansowej sprzed pandemii. Takie są przepisy. I nieważne, ze z powodu zamknięcia parku wodnego Aquadrom poniósł dotkliwe, wielomilionowe straty. Wszystko rozumiem, ale można to było sprawdzić w ciągu kilku dni, a nie przez pół roku - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Aquadrom z "Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm" starał się o naprawdę duże pieniądze, bo aż o 5 mln zł. Jak zaznacza prezydent Grażyna Dziedzic, środki te potrzebne są nie tylko na bieżące funkcjonowanie obiektu, ale także na utrzymanie miejsc pracy. Rudzki aquapark jest  pracodawcą dla około 150 pracowników i zleceniobiorców, a miesięczne koszty działalności parku wodnego podczas jego zamknięcia wynoszą minimum pół miliona złotych. 

Skąd wziąć te pieniądze w sytuacji, kiedy rząd zdecydował o całkowitym zakazie komercyjnej działalności takich obiektów?! - pyta prezydent Dziedzic.

Jak się okazuje, w świetle przepisów spółka nie spełnia kryteriów formalnych uczestnictwa w programie, gdyż już przed lockdown’em była "przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji", wobec czego nie może otrzymać środków pomocowych. Jak poinformował wiceprezydent Mejer, wynik finansowy spółki bez kosztów amortyzacji i odsetek był w 2019 roku dodatni i wyniósł 764 tys. zł.

- W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej, bo przychody parku wodnego pokrywały jego koszty bieżące, więc spółka się bilansowała. Problem był jedynie z kredytem zaciągniętym na budowę obiektu, którego raty w skali roku wynoszą 8 mln zł, ale od samego początku do jego spłaty zobowiązało się miasto. Od strony budżetowej wszystko było "poukładane" i gdyby nie pandemia, to nie tylko wyniki finansowe byłyby całkiem dobre, ale także w Aquadromie wykonywane byłyby dalsze inwestycje. Będziemy starać się o wyjaśnienie dokładnych powodów odrzucenia wniosku, gdyż otrzymane pismo jest bardzo lakoniczne - napisała prezydent Dziedzic.

Podsumowując swoją wypowiedź, prezydent zaapelowała do rudzkich parlamentarzystów o pomoc dla Aquadromu. 

- Liczę na interwencję rudzkich parlamentarzystów w tej sprawie, by Aquadrom nie został doprowadzony do stanu upadłości - napisała Grażyna Dziedzic

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • RF

  Tak działa Covid. Skoro Aquadroom ma choroby współostniejące to Covid ma go dobić

 • Marek743

  Kurna mocie coś to reszta umi ino psioczyc przypomnijcie się jak było kiedyś ,basy Kożdoń dzielnica miała dyski na każdym kroku my jako młodziesz mieli kaj łazić a te Tera umoim ino na telefonach siedzieć

 • mieszkaniec Ruda Śląska

  Ten obiekt jest utrapieniem od samego początku i należy go zamknąć miasto nie ma pieniędzy na wypłaty dla ludzi i poprzesuwali im wypłaty na dziesiątego a nie jak wcześniej było ostatniego dnia miesiąca ,a przejmujemy się jakimś głupim basenem . Niech Pani Prezydent powie jak jest że kasa miasta jest pusta ,a nie pisze posty o lampkach świątecznych i innych [...]ach ,a jak nie potrafi to niech się poda do dymisji . Szkoły za nie długo przestaną płacić pierzące faktury bo nie macie pieniędzy . Tam gdzie powinniście interweniować to nie robicie nic i cicho siedzicie na tłustych tyłkach ale o [...]ach to potraficie pisać i się chwalić co to za osiągnięcia macie ! Prawda jest taka że na dzień dzisiejszy czyli 04.12.2020 to miasto Ruda Śląska jest bankrutem i powinniście to głośno powiedzieć a nie ukrywać prawdę . Mamy najdroższe śmieci , wodę, ścieki, podatki gruntowe itd. w całym województwie śląskim i myślicie że tym załatacie dziurę to się grubo mylicie bo tylko mieszkańców okradacie a społeczeństwo biednieje i za niedługo ludzie przestaną wam płacić bo nie będą mieli z czego .

  • mieszkaniec Ruda Śląska
   2020-12-04 11:50
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • fajerberga

  Tak, masz rację, nie płać, to komornik uzmysłowi ci, że jednak się myliłeś...

 • fajerberga

  Pomnik wystawiony Otylii przez Stanię - przerost formy nad treścią. Nierentowny od samego początku, a Otylia dawno już o R-Śl zapomniała, ha, ha, ha.

 • pytajnik

  Czy ten pan, który zabronił gasić światła w Rudzie Śl, wstawił się u swoich kolegów o dopłatę do Aquadromu?

 • górnik

  kasa potrzebna na szpitale , na cała słuzbe zdrowia a nie na jakies baseny, pozamykać to, nikt za tym nie bedzie płakał

 • Marek743

  Co za pacan z ciebie

 • Tak

  Troll, szkoda komentować.

 • rychu

  Jeżeli rzeczywiście jesteś górnikiem to nie powinieneś się w ogóle odzywać bo jesteś dotowany od dawna. Z tego co piszesz to chciałbyś mieszkać na zabitej deskami wsi, po co aquaparki, teatry, filharmonie, muzea, parki itp przecież ty tam nie chodzisz "pozamykać !!!" Szpitale powinny być finansowane z naszych składek ZUS i naszych podatków a to finansowanie jest obowiązkiem państwa, tak stanowi konstytucja.

 • Jerzy Macioł

  Hehe dobry żart z tym "pkusem".A więc przypomnę, że Miasto co roku DOPŁACA 8 mln do tego Aquaparku!!! Po drugie, jak można liczyć zysk bez amortyzacji i odsetek??? Ludzi za debile macie? Aquadron od początku przynosił straty o tak będzie, dopóki Miasto nie spłaci całej inwestycji (8mln rocznie!) Czyli jakieś ładnych kilkanaście lat. Nieudacznicy:(

 • Hehe

  Tak aquadron...

 • wawel

  to prawie tak jak na odpowiedz w urzędzie miasta

 • Bunia

  O co ten lament? Skoro błędnie napisany wniosek, to został odrzucony. Ale lepiej polamentować, że tak długo trwała cała procedura. A z drugiej strony bogate to miasto, skoro stać je na wydatek 8 mln rocznie na raty.

 • mydło

  Zamykac to dziadostwo ito szybko.

 • Dolas

  Wyłączyć światło na dłużej i częściej.

 • boluś

  Worek bez dna 'zasuć marasym' rachunek za dotychczasowo działalność wystawić dycydentom /byłym i aktualnym/.

 • Padre

  Trzeba nam było takiego molocha!? Basen olimpijski by więcej korzyści przyniósł!!!

 • Halymbiok

  Jakby doktor Duda pływał a nie jeździł na nartach to pieniążki by się znalazły :)

 • Henry

  Nic dziwnego skoro władze Rudy Śląskiej wojują z rządem to rząd nie ma ochoty wspierać tego miasta.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.