W sobotę (4 grudnia) obchodzimy wspomnienie św. Barbary, czyli tradycyjną Barbórkę. W Rudzie Śląskiej spotkania w kopalnianych cechowniach odbywają się już dzisiaj, a na sobotę zaplanowano msze św. w intencji górników i pracowników kopalń.
- To święto łączy szacunek do historii, podziw dla ludzi wykonujących ten niebezpieczny zawód, a także wspomnienie tych, którzy odeszli na „wieczną szychtę”. Całej Braci Górniczej życzę wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji oraz powodzenia w życiu prywatnym - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Barbórka 2021 w Rudzie Śląskiej
Ze względu na pandemię, podobnie jak w ubiegłym roku, zrezygnowano z organizowania uroczystych akademii, przemarszów czy karczm piwnych. Mimo ograniczeń górnicy spotkają się na wspólnej modlitwie oraz oddadzą hołd swojej patronce.
Dzisiaj o godz. 10.30 pracownicy KWK "Ruda" złożyli kwiaty przed figurą świętej Barbary w cechowni Ruchu " Bielszowice". Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni górnicy otrzymali medale i szpady, które są symbolem wolności stanu górniczego. Spotkanie było również okazją do wręczenia medali za długoletnią służbę oraz odznak "Zasłużony dla Górnictwa RP". W spotkaniu wzięli udział: dyrektor KWK Ruda - Wiesław Piecha, senator Dorota Tobiszowska, oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
Podobna uroczystość odbędzie się o godz. 12.30 w cechowni Ruchu " Halemba", a o godz. 14.00 w łaźni Ruchu "Pokój".
4 grudnia odbędą się msze święte w intencji górników ich rodzin
O godz. 8.00 wierni będą się modlić w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, a w kościele pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie o godz. 9.30. Z kolei o godz. 10.00 rozpoczną się msze św. w kościołach:
- pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach
- oraz pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku.
Natomiast w halembskim kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 11.00. Warto podkreślić, że Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.
W Rudzie Śląskiej węgiel eksploatuje obecnie jedna kopalnia - „Ruda”, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. Powstała w lipcu 2016 roku z połączenia kopalni „ Bielszowice”, „ Halemba” oraz „Pokój”. Zatrudnionych jest w niej ponad 6 tysięcy osób. Poza tym na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. funkcjonują jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK „Pokój I”, KWK „Śląsk” oraz KWK „Makoszowy”. W strukturach SRK działa również Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zajmuje się on usuwaniem szkód górniczych oraz rekultywacją terenów pogórniczych po całkowicie zlikwidowanych zakładach.
Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii
Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, która zginęła prawdopodobnie ok. 305 roku, za panowania cesarza Galeriusza, kiedy nasiliły się prześladowania chrześcijan. Według legend była córką Dioskura z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Przeciwstawiła się tym samym ojcu, który w efekcie uwięził córkę. Po torturach została skazana na śmierć, a wyrok miał wykonać sam Dioskur, który po egzekucji zginął rażony piorunem. Męczeńska śmierć z rąk rodzica była opisywana w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, skąd w XIII wieku trafiły do Wenecji, a następnie do pobliskiego Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty.
Kult św. Barbary szybko rozpowszechnił się również w Polsce. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), święta wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Na Śląsku kult św. Barbary (jako patronki murarzy i kowali) znany był już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary. Odtąd była ona uważana za patronkę górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki i ołtarzyki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w beznadziejnym położeniu, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Kult świętej był bardzo żywy w okolicach Rudy. Ze wzmianek źródłowych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed jej wizerunkiem, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej.
Od 6 czerwca 1998 roku św. Barbara jest patronką Rudy Śląskiej
Ówczesny metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, przekazał wtedy władzom miasta odpowiedni dekret Stolicy Apostolskiej. Jej wizerunek umieszczono również w miejskim herbie. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. Dodajmy, że w drugim polu tarczy znajduje się pół złotego orła na błękitnym polu. Był on herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego.
Poza Polską św. Barbara jest darzona czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu czy Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja. W wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami.