Wiadomości z Rudy Śląskiej

Barbórka 2019! Świętowano w całym mieście

  • Dodano: 2019-12-04 13:15

Dzisiaj z okazji Barbórki w całym mieście górnicy świętują. W kościołach odbyły się msze święte w intencji górników oraz ich rodzin. Nie zabrakło na nich kierownictwa kopalni, górników oraz przedstawicieli władz miasta.

Górnicza brać z kopalni Ruda Ruch Pokój najpierw uczestniczyła w modlitwie w cechowni, aby później w uroczystym orszaku wraz z pocztami sztandarowymi przejść do kościoła pw. św. Wawrzyńca i Antoniego na mszę w intencji byłych i obecnych pracowników kopalń. Maszerujących w odświętnych strojach górników witały dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 37. Najmłodsi wymachiwali chustkami, wykrzykując do górników symboliczne "Szczęść Boże". Zobaczcie krótki filmik z wyruszającego spod kopalni pochodu.

Pracownicy kopalni Ruda Ruch Bielszowice przy akompaniamencie orkiestry górniczej przemaszerowali spod kopalni do kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Z kolei górnicy Ruchu Halemba zebrali się w cechowni o godz. 10.00, a mszę św. odprawiano w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej.

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń. Następnie pochód górników wraz z orkiestrą górniczą i sztandarami przechodzi do kościoła parafialnego. Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.

Od lipca 2016 roku rudzkie zakłady górnicze tworzą KWK Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. KWK Ruda powstała z połączenia kopalni "Bielszowice”, "Halemba" oraz "Pokój". Zatrudnionych jest w niej ponad 6,5 tysiąca osób, z czego ponad 5250 "pod ziemią”. Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK "Makoszowy", KWK "Pokój I" oraz KWK "Śląsk". W strukturach SRK działa również Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zajmuje się usuwaniem szkód górniczych oraz rekultywacją terenów pogórniczych po ostatecznie zlikwidowanych kopalniach.

Zobaczcie galerię zdjęć z barbórkowych pochodów. Wszystkim Górnikom jeszcze raz składamy życzenia wszystkiego dobrego i opieki św. Barbary!

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Binia

    Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK "Makoszowy", KWK "Pokój I" oraz KWK "Śląsk". - od kiedy makoszowy to kopalnia naszego miasta??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.