Wiadomości z Rudy Śląskiej

Barbórka 2019! Świętowano w całym mieście

  • Dodano: 2019-12-04 13:15

Dzisiaj z okazji Barbórki w całym mieście górnicy świętują. W kościołach odbyły się msze święte w intencji górników oraz ich rodzin. Nie zabrakło na nich kierownictwa kopalni, górników oraz przedstawicieli władz miasta.

Górnicza brać z kopalni Ruda Ruch Pokój najpierw uczestniczyła w modlitwie w cechowni, aby później w uroczystym orszaku wraz z pocztami sztandarowymi przejść do kościoła pw. św. Wawrzyńca i Antoniego na mszę w intencji byłych i obecnych pracowników kopalń. Maszerujących w odświętnych strojach górników witały dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 37. Najmłodsi wymachiwali chustkami, wykrzykując do górników symboliczne "Szczęść Boże". Zobaczcie krótki filmik z wyruszającego spod kopalni pochodu.

Pracownicy kopalni Ruda Ruch Bielszowice przy akompaniamencie orkiestry górniczej przemaszerowali spod kopalni do kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Z kolei górnicy Ruchu Halemba zebrali się w cechowni o godz. 10.00, a mszę św. odprawiano w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej.

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń. Następnie pochód górników wraz z orkiestrą górniczą i sztandarami przechodzi do kościoła parafialnego. Dzień Górnika to nie tylko święto pracowników zakładów górniczych. Jest on obchodzony przez całe rodziny, które dziękują świętej Barbarze za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy.

Od lipca 2016 roku rudzkie zakłady górnicze tworzą KWK Ruda, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. KWK Ruda powstała z połączenia kopalni "Bielszowice”, "Halemba" oraz "Pokój". Zatrudnionych jest w niej ponad 6,5 tysiąca osób, z czego ponad 5250 "pod ziemią”. Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK "Makoszowy", KWK "Pokój I" oraz KWK "Śląsk". W strukturach SRK działa również Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji. Zajmuje się usuwaniem szkód górniczych oraz rekultywacją terenów pogórniczych po ostatecznie zlikwidowanych kopalniach.

Zobaczcie galerię zdjęć z barbórkowych pochodów. Wszystkim Górnikom jeszcze raz składamy życzenia wszystkiego dobrego i opieki św. Barbary!

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Binia

    Na terenie miasta w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. działają jeszcze 3 zakłady postawione w stan likwidacji: KWK "Makoszowy", KWK "Pokój I" oraz KWK "Śląsk". - od kiedy makoszowy to kopalnia naszego miasta??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.